پاسخگویی تمام وقت پاسخگویی تمام‌وقت درخواست خدمات از طریق شماره‌های ۰۲۱-۹۵۱۱۹۶۱۶ و یا (وایبر، تلگرام) +۳۷۴-۹۵۵-۴۲۸۱۸ تخفیف‌های امروز هتل، تور و آپارتمان

امکان تردد خودرو میان ایران و ارمنستان بدون مجوز

امکان تردد خودرو میان ایران و ارمنستان بدون مجوز

بر اساس تفاهم‌نامه امضاءشده میان گمرک ایران و ارمنستان، امکان تردد خودرو میان دو کشور بدون نیاز به اخذ مجوز فراهم شده و رفت و آمد بدون وجه تضمین و حق خاک انجام خواهد شد. به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، بر اساس یادداشت تفاهمی که  در جریان سفر مسعود کرباسیان، رئیس‌کل گمرک ایران به ارمنستان در ایروان امضا شد، امکان تردد خودرو میان دو کشور بدون نیاز به اخذ مجوز وجود دارد و رفت و آمد بدون دریافت وجه تضمین و حق خاک انجام خواهد شد. 

بر پایه این یادداشت‌ تفاهم، قرار است با برنامه‌ریزی دو کشور، تبادل اطلاعات در پایانه‌های گمرکی مقری و نوردوز صورت گیرد. بر این اساس، رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان اعلام کرد که اجرایی‌شدن هر بند از تفاهم امضاءشده، سبب می‌شود در مدت کوتاهی به اصل یک پنجره واحد برای اجرا دست پیدا کنیم. همچنین تشریفات گمرکی برای دست‌اندرکاران فعالیت‌های اقتصادی و گردشگران به صورت متقابل تسهیل خواهد شد که امکان تردد خودرو و مجوز رفت و آمد آزاد شده و بدون نیاز به وجه تضمین و حق خاک صورت می‌پذیرد. بر این اساس، اطلاع‌رسانی ضوابط گمرکی هر دو کشور در سایت‌های رسمی با هدف ایجاد شرایط بهتر برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و افزایش شناخت فعالان این حوزه نیز پیش‌بینی شده است. 

از سوی دیگر، با هدف توسعه روابط گردشگری و کاهش مشکلات، شهروندان ایران و ارمنستان از قوانین گمرکی در مورد اجناس و مبالغ همراه، هنگام ورود به کشور مقابل آگاه خواهند شد و در پایانه‌های مرزی مقری و نوردوز نیز در تابلوها اطلاع‌رسانی می‌شود. هیات ایرانی همچنین در جریان این مذاکرات با توجه به دورنمای ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در ارمنستان، در چارچوب عضویت این کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اعلام آمادگی کرد تا تجربه خود را در این زمینه در اختیار ایروان قرار دهد. 

کرباسیان، رئیس‌کل گمرک نیز در این باره تاکید کرد: تقویت همکاری‌های گمرکی بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی اثر مستقیم دارد. لغو روادید بین دو کشور به توسعه گردشگری، افزایش مبادلات تجاری و تسریع ترانزیت می‌انجامد و ارمنستان به عنوان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند، دروازه ورود ایران به بازار کشورهای عضو اتحادیه باشد. وی با بیان اینکه طرفین همچنین دورنمای همکاری در زمینه امور گمرکی را بررسی کردند، اظهار داشت: موضوع پیش‌نویس موافقت‌نامه استفاده مشترک از پایانه‌های مقری و نوردوز هم که بر همان اساس قرار است کمیته‌ای تشکیل شود در مذاکرات مطرح شد. 

رئیس‌کل گمرک همچنین گفت: هدف از این پیش‌نویس شفاف‌سازی تشریفات گمرکی،  اجتناب از تکرار و تسهیل حمل و نقل بار و مسافر است. هارطونیان، رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان نیز در این مذاکرات گفت: فهرست بازرگانان فعال بین دو کشور تبادل می‌شود تا بتوانند با تشریفات آسان‌تر نظارت گمرکی را سپری کنند و همچنین همکاری برای مبارزه با قاچاق ادامه می‌یابد. 

روحانی هفته آینه به ارمنستان می رود

روحانی هفته آینه به ارمنستان می رود

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر دوره‌ای اوایل هفته آینده به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان می‌رود. حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در پاسخ به دعوت سرژ سرکیسیان همتای ارمنی خود اوایل هفته آینده به ارمنستان و از آنجا به قزاقستان و پس از آن هم به قرقیزستان سفر می‌کند. پیش از این آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران از سفر روحانی به ایروان خبر داد ول به زمان دقیق آن اشاره‌ای نکرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در نشست خبری سوم آبان ماه خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان اظهار داشت: روابط ما با همسایگان شمالی از جمله آذربایجان و ارمنستان روابط خوبی است و به طور مستمر تلاش می‌کنیم با توجه به علائق طرف‌های مقابل، بتوانیم به تعمیق و گسترش روابط و افزایش همکاری‌ها کمک کنیم. وی با بیان اینکه ارمنستان در بین همسایگان ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: ارمنستان کشور همسایه ما است که مسلمان نیست و این ویژگی‌ها می‌طلبد که ما روابط ویژه‌ای را داشته باشیم، همانطور که با آذربایجان روابطی را داشتیم و داریم و سعی در گسترش آن داریم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه انجام سفرهای متعدد در دستور کار ما وجود داشته، افزود: امیدواریم در زمان لازم سفر رئیس جمهور به ارمنستان هر چه زودتر انجام شود و بتوانیم گام‌های بلندتری را با ارمنستان برداریم. وی با ذکر این نکته که می‌توانیم با ارمنستان در مسائل منطقه‌ای همکاری‌ها و رایزنی‌هایی داشته و ایفای نقش کنیم، گفت: تا حد زیادی احساس بر این است که از اشتراکات خوبی برخورداریم. این تماس‌ها و ارتباطات را از گذشته با آذربایجان نیز داشتیم و امیدواریم با ارمنستان نیز به عنوان یک همسایه خوب این همکاری‌ها را در سطح عالی‌تر داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه دعوت از روحانی برای سفر به ایروان از مدت‌ها قبل انجام شده، عنوان کرد: منتظر فرصت بودیم که در زمان لازم این سفر انجام شود. امیدوارم در اسرع وقت شاهد انجام این سفر باشیم و بتوانیم گام بلندی را در همکاری‌های آتی و درازمدت داشته باشیم. حسن روحانی پس از ارمنستان قرار است به آستانه پایتخت قزاقستان و پس از آن هم به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کند. رئیس جمهور کشورمان در سفر به این سه کشور ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را با همتایان خود مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهد. حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مهر ماه سال جاری نیز سفری به سه کشور ویتنام، مالزی و تایلند در جنوب شرق آسیا داشت. 

 مسافران ارمنستان مراقب داروهای ممنوعه باشند

 مسافران ارمنستان مراقب داروهای ممنوعه باشند

معاون وزیر دادگستری و رئیس کارگروه انتقال محکومان می‌گوید: « داروی دیکلوفناک که مصرف آن در ایران عادی است، در کشورهای ارمنستان، ترکمنستان و آذربایجان جرم است و حبس‌های طولانی مدت دارد.» محمود عباسی با بیان اینکه بیشترین محکومان خارجی در داخل ایران، اتباع افغانستانی هستند و بیشترین حجم پرونده‌ها نیز به حوزه مواد مخدر بازمی‌گردد گفت: بیشتر اتباع ایرانی نیز در کشورهایی همچون کویت، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، مالزی، تایلند و ژاپن محبوس هستند که سعی می‌کنیم شهروندان ایرانی را به کشور بازگردانیم.

رئیس کارگروه انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: علت عمده محکومیت اتباع ایرانی در کشورهای خارجی مربوط به جرایم مواد مخدر است. البته واقع امر آن است که بیشتر اتباع ایرانی به خاطر آگاه نبودن از قوانین کشور مقصد دچار مشکل می‌شوند. به عنوان مثال در کشورهایی مثل ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان، داروی دیکلوفناک که به صورت عادی در کشور ما مصرف می‌شود، جرم است و مجازات‌های سنگینی هم دارد. متاسفانه برخی از هموطنان‌مان اطلاع ندارند و به همین خاطر دچار مشکل می‌شوند.

عباسی افزود: در همین راستا در تلاش هستیم از طریق امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک با سازمان‌هایی همچون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، آموزش‌های لازم را مبنی بر آشنایی با قوانین و مقررات کشور مقصد به اتباع ایرانی که قصد سفر دارند بدهیم. بنابر اظهارات رئیس کارگروه انتقال محکومان، در هشت ماهه نخست امسال، 800 محکوم بین ایران و کشورهای مختلف جهان مبادله شده که از این تعداد 500 تبعه خارجی از ایران به کشورهای متبوع خود و 300 تبعه ایرانی از خارج از کشور به ایران منتقل شدند.

پیروزی تیم ملی فوتبال ارمنستان بر مونتنگرو در بازی های مقدماتی جام جهانی

پیروزی تیم ملی فوتبال ارمنستان بر مونتنگرو در بازی های مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ارمنستان در حضور ثابت مدافع استقلال موفق شد تیم صدرنشین مونتنگرو را در ایروان شکست دهد. در ادامه پیکارهای مرحله گروهی راهیابی به جام‌جهانی 2018، تیم ملی فوتبال ارمنستان در ایروان میزبان مونتنگرو بود و با نتیجه 3 بر 2 پیروز شد. در این بازی هرائر مگویان مدافع تیم فوتبال استقلال 90 دقیقه در ترکیب تیمش به میدان رفت.

ارمنی‌ها در شرایطی به این برد رسیدند که در نیمه اول با دو گل عقب افتاده بودند اما در نیمه دوم 3 بار دروازه حریف را گشودند تا بازگشتی رویایی و بردی ارزشمند را بدست آوردند. قازاریان در دقیقه 3+90 گل برتری ارمنستان را به ثمر رساند.

ارمنستان با این برد 3 امتیازی شد تا اولین برد خود را بدست آورد و از قعر جدول گروه E فاصله گرفت و مونتنگرو هم که با 7 امتیاز صدر نشین بود به احتمال زیاد با برگزاری سایر بازی‌ها موقعیتش به خطر خواهد افتاد. این اولین برد ارمنستان در یک دیدار رسمی بعد از سال 2013 بوده است.

افزایش صادرات گاز به ارمنستان موضوع مذاکرات ایران با گازپروم روسیه

افزایش صادرات گاز به ارمنستان موضوع مذاکرات ایران با گازپروم روسیه

ایران و شرکت گازپروم در مسکو برای ورود این شرکت به بازار ایران مذاکره خواهند کرد که احتمالا افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان از طریق خط لوله تحت مدیریت این شرکت یکی از موضوعات مورد بحث خواهد بود. روزنامه کومرسانت به نقل از یک منبع آگاه نوشت موضوع افزایش حجم عرضه گاز ایران به ارمنستان احتمالا در جریان مذاکرات ایران و شرکت گازپروم در مسکو مطرح خواهد شد.

این مذاکرات میان ویتالی مارکلوف، معاون کمیته مدیریت گازپروم و امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران در امور بین‌الملل برگزار خواهد شد. به نوشته این روزنامه، این مذاکرات با توجه به بازگشت توتال فرانسه به بازار ایران برگزار خواهد شد. ایران قصد دارد تا گازپروم را نیز به بازار خود وارد کند.

«در این مذاکرات احتمالا، افزایش حجم گاز صادراتی ایران به ارمنستان که خط لوله آن توسط این شرکت روس مدیریت می‌شود، مطرح خواهد شد. در حال حاضر، گازپروم گاز را از گرجستان به ارمنستان می‌فرستد که موافقتنامه ترانزیتی مرتبط با آن تا پایان امسال منقضی خواهد شد. مذاکرات با ایران احتمالا موضع گازپروم را تقویت خواهد کرد و سبب فشار بر گرجستان برای کاهش قیمت تعرفه ترانزیتی خواهد شد.»

بررسی فرصت های همکاری در زمینه انرژی تهران- ایروان

بررسی فرصت های همکاری در زمینه انرژی تهران- ایروان

در جلسه ای به منظور بررسی ابعاد مختلف پروژه خط سوم انتقال برق ارمنستان که توسط بانک توسعه صادرات فاینانس شده است، دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: در گذشته سابقه همکاری بسیاری با ارمنستان داشته ایم و همکاری ما به این پروژه خلاصه نشده و آمادگی همکاری در پروژه های دیگر را داریم.» همچنین مدیرعامل شرکت HVEN  (شرکت دولتی شبکه برق ارمنستان ) نیز عنوان داشت: برای ما خوشایند خواهد بود که در ابتدا با کشورهای دوست و همسایه وارد داد و ستد شویم. امیدواریم همکاری ما همیشه گرم و نزدیک باشد. در ارمنستان پروژه های مختلفی وجود دارد که در دولت جدید معرفی خواهد شد.

در این نشست دکتر علی صالح آبادی عنوان کرد: دولت و ملت ایران احترام ویژه ای را برای دولت و ملت ارمنستان قائل است. با توجه به اولویت های این پروژه که مصادف شد با کاهش قیمت نفت و برخی از منابع تأمین مالی دولت، باز هم از طریق بانک مرکزی خط اعتباری ویژه ای به این پروژه اختصاص داده شد تا بتوانیم این پروژه را اجرایی کنیم؛ متعهد هستیم تا کمک کنیم که این پروژه در زمان مقرر خود به اتمام برسد. به گزارش اگزیم نیوز ارتباطات اقتصادی دو کشور ایران و ارمنستان که در سایه ارتباطات فرهنگی، دیپلماتیک و استراتژیک پدید آمده است خود نشان دهنده آینده درخشان دو کشور به شمار خواهد آمد؛ رویکرد تعاملی که می تواند ارمنستان را به شریک تجاری دائمی ایران بدل ساخته و دروازه ای برای ورود کشورمان به بازارهای منطقه ای اوراسیا همچنین کشوری همچون گرجستان تبدیل کند. در هر حال تجربه صادرات گاز به ارمنستان شاید بتواند دروازه ای برای ورود گاز ایران به گرجستان نیز به شمار آمده که می تواند در نهایت، ذخایرعظیم گازی پارس جنوبی را به دروازه های اقتصادی اروپا متصل سازد.

اهتمام بانک توسعه صادرات به پیگیری مناسبات اقتصادی با ارمنستان از طریق شعبه بانک ملت در ایروان، توجه همه جانبه به پرداخت ارزش فاینانس پروژه، حضور و حمایت از پیمانکاران ایرانی در ارمنستان، وجود تجربه های پیشین از فاینانس پروژه ها و تسویه وجوه و امکان انعقاد قراردادهای جدید را می توان از ویژگیهای مهم قراردهای موجود نام برد. مبلغ قرارداد پیمانکاری  پروژه خط 3 انتقال برق ارمنستان رقمی نزدیک به 108 میلیون یورو است که 83 میلیون یورو آن توسط بانک توسعه صادرات فاینانس شده است. دوره احداث 2 سال برنامه ریزی شده و دوره بازپرداخت آن نیز 5 ساله و با سود 5 درصد خواهد بود که در مقایسه با نرخ های بین المللی، رقمی مطلوب به شمار می آید. 77 درصد ارزش این پروژه را بانک توسعه صادرات و 23 درصد دیگر آن را کارفرمای ارمنستان یا همان دولت این کشور تقبل خواهد کرد.

حضور مدیرعامل شرکت دولتی شبکه برق ارمنستان موسوم به HVEN   تنها 2 هفته پس از منصوب شدن به سمت جدید به همراه مدیرعامل شرکت صانیر ارمنستان و نائب رئیس هیأت مدیره شرکت صانیر به عنوان پیمانکار اصلی پروژه خط 3 انتقال برق ارمنستان و ملاقات با مدیرعامل بانک توسعه صادرات را می توان گامی در جهت تسریع در احداث این پروژه به شمار آورد. برآوردها نشان می دهد که در صورت عدم بروز مشکلات فنی، حتی این امکان وجود دارد که پروژه خط 3 انتقال برق ارمنستان که برای دولت و ملت این کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است ممکن است تا پایان سال آینده شمسی ( 2018 میلادی ) به بهره برداری برسد. رخدادی که در صحبت های مدیرعامل شرکت برق دولتی ارمنستان نیز به آن اشاره شده و وی به صراحت عنوان کرد ما خودمان را متعهد می دانیم که این پروژه را در کوتاه ترین زمان ممکن به اتمام برسانیم.

هم اکنون پروژه خط 3 انتقال برق ارمنستان که قرار است برق تولیدی این کشور را پس از تغدیه بازار داخلی به مرزهای ایران متصل کند با بیش از 20 درصد پیشرفت فیزیکی رو به رو است که البته سرمای هوا به برخی از مشکلات موجود دامن زده و سرعت احداث آن را کاهش داده است. این در حالی است که با توجه به حضور قدرتمند شرکت های پیمانکار و توانمد ایرانی ، بخش بزرگی از تجهیزات مورد نیاز از صنایع داخلی تأمین شده و شرکت صانیر به عنوان پیمانکار اصلی پروژه اهتمام ویژه ای به تأمین تجهیزات از بازار داخلی دارد.

حجم تولید ناخالص داخلی ارمنستان در سال 2015 کمتر از 11 میلیارد دلار بوده و نرخ بیکاری این کشور نیز بیش از 18 درصد است. این موارد نشان می دهد که ارتباط اقتصادی و استراتژیک بین ایران و ارمنستان می تواند در تقویت اقتصادی این کشور نقش بزرگی ایفا کرده همچنین با رشد اقتصاد ارمنستان ، فضای بهتر و بیشتری برای صادرات ایران فراهم خواهد شد. این در حالی است که ارمنستان یکی از اعضاء اتحادیه اوراسیا به شمار آمده که می تواند به عنوان پایگاهی برای صادرات کالاهای ایرانی به این اتحادیه و حتی اتحادیه اروپا از مسیر زمینی به شمار بیاید. همجواری ارمنستان با گرجستان به عنوان دروازه ورود به اروپا نیز مطلبی است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و در صورتی که زیرساخت های انتقال گاز ایران به گرجستان فراهم شود ، دیگر تا صادرات گاز به اروپا فاصله چندانی باقی نخواهد ماند.

وزیر حمل و نقل ارمنستان از سرمایه‌گذاران خصوصی برای ساخت راه‌آهن ایران - ارمنستان دعوت کرد

وزیر حمل و نقل ارمنستان از سرمایه‌گذاران خصوصی برای ساخت راه‌آهن ایران - ارمنستان دعوت کرد

وزیر حمل و نقل، ارتباطات و فناوری اطلاعات ارمنستان در پارلمان این کشور اعلام کرد دولت قصد دارد سرمایه گذاران خصوصی را برای ساخت راه آهن متصل کننده ایران و ارمنستان جذب کند. خبرگزاری آرکای ارمنستان به نقل از واهان مارتیروسیان نوشت: دولت پولی برای ساخت این راه آهن ندارد بنابراین با بخش خصوصی دیدارهایی داشته و تلاش کرده جذابیت سرمایه گذاری در این پروژه را برای آنها معرفی کند.

به گفته وزیر حمل و نقل ارمنستان، یکی از مزایای راه آهن میان ایران و ارمنستان همانند خط ریلی که ایران را به جمهوری آذربایجان متصل کرده است، کوتاه‌تر و کم هزینه‌تر شدن حمل بار از طریق خاک ارمنستان است. توافق درباره ساخت این خط ریلی در سال ۲۰۰۹ از سوی دولتهای ایران و ارمنستان تایید شد و دولت ارمنستان در سال ۲۰۱۲ به شرکت سرمایه گذاری Rasia FZE دوبی یک امتیاز ۵۰ ساله برای ساخت و اداره این خط ریلی به طول ۳۰۵ کیلومتر از ارمنستان به ایران اعطا کرد.  

شرکت Rasia FZE تا اواخر سال ۲۰۱۳ یک مطالعه امکان سنجی برای این پروژه که «راه آهن ارمنستان جنوبی» نام دارد، انجام داد و هزینه ساخت آن را ۳.۵ میلیارد دلار برآورد کرد. این هزینه بالا به دلیل عبور خط ریلی از مناطق کوهستانی بوده است. به این ترتیب این خط ریلی ۳۰۵ کیلومتری، ۶۴ پل به طول ۱۹.۶ کیلومتر و ۶۰ تونل به طور ۱۰۲.۳ کیلومتر خواهد داشت. این خط ریلی از ایستگاه گاگارین در استان گغارکونیک آغاز می شود و تا ایستگاه آگاراک در سیونیک جنوبی امتداد پیدا می کند و ممکن است ۲۵ میلیون بار در سال حمل کند.

بر اساس بیانیه دولت ارمنستان، «راه آهن ارمنستان جنوبی» کوتاه‌ترین مسیر حمل و نقل را از بنادر دریای سیاه تا بنادر خلیج فارس ایجاد خواهد کرد و یک کریدور ترانزیت کالای مهم میان اروپا و منطقه خلیج فارس برقرار می کند.

انتقال چهار «زندانی ایرانی» از ارمنستان به کشور 

انتقال چهار «زندانی ایرانی» از ارمنستان به کشور 

«سید کاظم سجادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان از انتقال چهار تن از زندانیان ایرانی در ارمنستان به کشور خبر دارد. وی گفت: در پی تلاش های سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، وزارت دادگستری این کشور با انتقال چهار تن از زندانیان ایرانی در زندان ارمنستان به ایران موافقت کرد. سجادی افزود: قرار است در تاریخ ۱۹ آبان ماه این زندانیان در مرز نوردوز به مقامات ایرانی تحویل داده شوند. از ابتدای سال جاری این دومین گروه از زندانیان ایرانی است که به ایران منتقل می شود. از آغاز سال جاری این اقدام دومین برنامه ریزی برای انتقال زندانیان ایرانی از ارمنستان به کشور به شمار می رود.

سفیر کشورمان در ادامه با اشاره به دیدارهای اخیر خود با نخست وزیر و وزیران جدید انرژی و منابع طبیعی ارمنستان، دارایی، حمل و نقل و اقتصاد گفت: احداث خط سوم انتقال برق ایران-ارمنستان، اتصال شبکه برق ایران به روسیه و گرجستان از طریق ارمنستان، صادرات گاز ایران به اروپا از طریق این کشور، احداث نیروگاه های بادی در ارمنستان و توسعه همکاری ها در حوزه معادن و همچنین حل مشکلات گمرکی و مالیاتی فعالان اقتصادی ایرانی بخشی از موضوعاتی بود که در این دیدارها بررسی شد.

وی افزود: در این ملاقات ها همچنین در باره موضوعاتی که قرار است در نشست آتی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان در آذرماه امسال در تهران بررسی شود به بحث و تبادل نظر پرداختیم. سفیر کشورمان تصریح کرد: در این دیدارها ما با اشاره به این که به‌ رغم روابط سیاسی بسیار خوب بین ایران و ارمنستان، روابط اقتصادی و تجاری آنها در جایگاه شایسته و مناسبی قرار ندارند بر ارتقای روابط اقتصادی دو کشور تاکید کردیم. ایران و ارمنستان به دلیل پیشینه روابط و همچنین تاریخ و فرهنگ مشترک روابط نزدیکی دارند.

ارمنستان در منطقه قفقاز با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت که سه میلیون نفر جمعیت دارد، سال 1991 پس از فروپاشی شوروی استقلال یافت. این کشور با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است.
 

با ایروان بیبشتر آشنا شوید

با ایروان بیبشتر آشنا شوید

ایروان پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان است که در امتداد رود «هرازدان» قرار دارد. قدمت این شهر به ۸ قرن پیش از میلاد در دشت‌های آرارات می‌رسد. این شهر از جمله مقاصد گردشگری خارجی برای ایرانیان است و در ایام تعطیل، مملو از گردشگران ایرانی می‌شود. اگر شما هم دوست دارید به این شهر سفر کنید، بهتر است با حقایق و قوانین جالب آن آشنایی داشته باشید. در سال‌های اخیر ایروان به مکانی پرطرفدار برای گردشگران ایرانی تبدیل شده است. این شهر با قدمت تاریخی و نیز جاذبه‌های طبیعی زیبا، مکانی بسیار مناسب برای گذراندن یک تعطیلات خوب، مخصوصا در تابستان است. در این مقاله به معرفی چند حقیقت جالب در مورد این شهر می‌پردازیم:

نام پایتخت ارمنستان، ایروان، از کلمه‌ی «erevats» گرفته شده است که به معنی «دیده شدن و ظاهر شدن» است. طبق گفته‌های یک افسانه، حضرت نوح زمانی که اولین خشکی را از کوه‌های آرارات دید، این کلمه را گفته است. قدمت ایروان ۲۹ سال بیشتر از شهر رم است. در سال ۲۰۱۵ این شهر تولد ۲۷۹۷ سالگلیش را جشن گرفت.

قدم زدن در مرکز شهر ایروان حال‌ وهوای شما را عوض می‌کند و باعث بهبود وضعیت روحی شما می‌شود. تقریبا تمام خیابان‌ها، پیاده‌روها و باغ‌های ایروان در فصل تابستان به ایوانی برای خوش‌گذارانی تبدیل می‌شود و تراس‌های رستوران‌ها مشتری‌های زیادی دارند. جمعیت کشور ارمنستان در تابستان افزایش می‌یابد؛ این امر تنها به دلیل ورود گردشگران خارجی نیست. اهالی این کشور نیز که ساکن کشورهای دیگر هستند، در تابستان‌ها به ارمنستان بازمی‌گردند. گاهی اوقات می‌توانید تلفیقی از زبان ارمنی و دیگر زبان‌ها را از این افراد بشنوید که شاید برای شما بسیار عجیب به نظر برسد. همچنین در ایام سال نو (نوروز) ایروان مملو از مسافران ایرانی است که برای تفریح  گذر تعطیلات به این شهر آمده‌اند.

در ایروان ممکن است ساعت ۴ صبح با صدای موسیقی که از اتومبیل‌ها می‌آید، از خواب بیدار شوید. کوه آرارات کوه افسانه‌ای و مقدس ارمنی‌ها است اما در حال حاضر در خاک ترکیه قرار گرفته است و از ایروان کاملا دیده می‌شود. در همه جای ایروان، حتی در اتوبوس‌ها می‌توانید به وای فای رایگان دسترسی داشته باشید.

در ایروان اغلب با ترافیک مواجه می‌شوید، اما ترافیک سنگینی نیستند. این راه‌بندان‌ها دلایل پیش‌پا افتاده‌ای دارند: مثلا اگر دو ماشین با هم تصادف کنند، باید سرجای خود بمانند و اتومبیل را کنار خیابان انتقال ندهند و این امر باعث به وجود آمدن ترافیک می‌شود؛ این در حالی است که شرکت‌های بیمه هم باید سر صحنه‌ی تصادف حاضر شوند که خود این کار هم ممکن است زمان زیادی طول بکشد. یا زمانی که خودروهای ریاست جمهوری یا سایر مقامات عالی‌رتبه‌ی دولت از خیابان‌ها عبور می‌کنند، پلیس‌ها خیابان را می‌بندند که باعث تشدید ترافیک در سطح شهر می شود.

در ایروان رانندگان بسیاری وجود دارد که بوق زدن علاقه‌ی خاصی دارند! دلیل این کار آن‌ها مشخص نیست. برای مثال هنگامی که در ترافیک مانده‌اند، مدام بوق می‌زنند درحالی که می‌دانند حتما دلیلی وجود دارد که ماشین‌های جلویی حرکت نمی‌کنند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ایروان پر از خودروهای سفید رنگ «نیوا» است اما امروزه کمتر با چنین اتومبیلی در سطح شهر مواجه می‌شوید.

مساحت کل ایروان برابر ۲۲۳ کیلومتر مربع است. در سال ۲۰۱۱، جمعیت کل این شهر برابر با ۱۰۶۰۰۰۰ نفر بود. زبان رسمی در ایروان، زبان ارمنی است و واحد پول مردم این سرزمین، درام ارمنستان است.

در سال ۲۰۱۴ ارمنستان میزبان ۱۲۰۴۰۰۰ گردشگر خارجی بود که برای بازدید از ترکیب سنت و مدرنیته‌ی این کشور، به ایروان آمده بودند. ایروان به «شهر صورتی» شهرت دارد که به دلیل رنگ طبیعی فوق‌العاده‌ی ساختمان‌های تاریخی است که از سنگ‌های آتشفشانی طبیعی ساخته‌ شده‌اند.

رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان: گسترش روابط با تهران اولویت ارمنستان است

رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان: گسترش روابط با تهران اولویت ارمنستان است

آرمن گئورگیان رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان در دیدار سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران، گسترش روابط با تهران را اولویت ایروان اعلام کرد.  در این دیدار که در چارچوب رایزنی ها برای توسعه هر چه بیشتر روابط به ویژه پیگیری اجرای توافق ها و همچنین زمینه های همکاری های جدید انجام شد، سفیر ایران مناسبات دوکشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری را مطلوب ارزیابی و تاکید کرد که هنوز هم امکان توسعه روابط در این عرصه ها وجود دارد.

بنا به اعلام روز دوشنبه پایگاه خبری سفارت جمهوری اسلامی در ایروان، گئورکیان با تاکید بر اینکه ارمنستان همواره از گسترش همکاری ها با ایران استقبال می کند، انجام دیدارها و مذاکرات بین مقام های دوکشور را زمینه ساز بهبود روابط خواند. در این دیدار همچنین افزون بر بررسی مسائل مورد علاقه در روابط دوجانبه و منطقه ای، راهکارهای افزایش همکاری ها در عرصه های مختلف بررسی شد.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است. ارزش روابط اقتصادی سالانه دو کشور معادل سه میلیون و 250 هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و و سهم ارمنستان 250 هزار دلار می باشد که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش دارد.

Pages