پاسخگویی تمام وقت پاسخگویی تمام‌وقت درخواست خدمات از طریق شماره‌های ۰۲۱-۹۵۱۱۹۶۱۶ و یا (وایبر، تلگرام) +۳۷۴-۹۵۵-۴۲۸۱۸ تخفیف‌های امروز هتل، تور و آپارتمان

تور زمینی ارمنستان ویژه نوروز ۱۳۹۵ - با اتوبوس VIP تور ارزان

تور زمینی اتوبوس VIP ۲۵ نفره

 • تاریخ حرکت اول (۲۸ اسفند)
 • تاریخ حرکت دوم (۳ فروردین)

قیمت ها به تومان و برای هر نفر می باشد

نام هتل کیفیت موقعیت یک تخته دو تخته سه تخته کودکان زیر ۵ سال بدون تخت
Caucasus *5 ۱۰ دقیقه تا مرکز 1.800.000 1.385.000 1.370.000 760.000
Royal Palace Hotel *4 ۷ کیلومتراز مرکز شهر 1.530.000 1.200.000 1.170.000 710.000
royal plaza *4 مرکز شهر 1.710.000 1.380.000 1.360.000 760.000
Nork Residence *4 ۱۰ دقیقه تا مرکز شهر 1.560.000 1.240.000 1.220.000 720.000

خدمات رایگان این پکیج

 1. روز اول صرف ناهار، پذیرش هتل، تحویل سیمکارت، برنامه سفر و احتراحت سپس تور شبانه (میدان جمهوری و اپرا).
 2. روز دوم تور شهری شامل بازدید از موزه جنگ جهانی دوم، پارک مادر، پله های کاسکاد، و موزه های آن، کلیسای گریگور لوساوریج و بنای یادبود قتل عام ارامنه و موزه آن با صرف ناهار.
 3. روز سوم تور شهر جنگلی هرازدان و تله سبز(هزینه تله سبز به عهده مسافر می باشد) صرف ناهار کتار ساحل دریاچه سوان.
 4. روز چهارم تور شهر مذهبی و قدیمی اجمیازدین و تور خرید با صرف ناهار در رستوران ایرانی.

 به دوستانی که قصد سفر در نوروز ۱۳۹۵ به ارمنستان را دارند، توصیه می شود که از اواسط دی ماه حتمأ کارهای مربوط به رزرو آپارتمان در ارمنستان، رزرو هتل در ارمنستان، تورهای داخل ارمنستان و اجاره ماشین از لب مرز نوردوز تا ایروان را انجام دهید.

به دلیل ازدحام بیش از حد توریست های ایرانی در ایام نوروز ۱۳۹۵ قیمت های آپارتمان، هتل و غیره  در مقایسه با ایام دیگه نسبتا بالاتر ومحدودتر می باشد. 

نکات خیلی مهم در مورد سفر به ارمنستان 

به دلیل اینکه بیشتر هموطنان ایرانی به صورت خانوادگی، یا گروهی به ارمنستان سفر می کنند، رزرو اپارتمان در ارمنستان در مقایسه  با  رزرو هتل در ارمنستان خیلی خیلی مقرون به صرفه خواهد بود.

اجاره ماشین دربستی بنز از مرز ایران نوردوز تا ایروان

شما می توانید با هماهنگی قبلی خودرو دربستی از مرز نوردوز تا ایروان را رزرو کنید.

ماشین سواری ۱۰۰ دلار

 ماشین ۶ نفره ۱۳۰ دلار

 

 

سفر با خودروی شخصی به ارمنستان

اگر تصمیم دارید با خودروی شخصی خود به ارمنستان سفر کنید، ما شما را برای این امر قدم به قدم راهنمایی می کنیم.

مسافت زمینی تهران تا ایروان

ازتهران تا تبریز ۶۰۰ کیلومتر ، ازتبریز تا جلفا ۱۳۰ کیلومتر ،از جلفا تا سیه رود ۵۸ کیلومتر ،از سیه رود تا مرز نوردوز  ۲۰ کیلومتر

فاصله ازمرز نوردوز تا ایروان ۴۰۰ کیلومتر می باشد.

که جمعا تهران تا ایروان ۱۲۰۸ کیلومتر  میباشد

نکته: تقریبا ۲ الئ ۳ ساعت در مرز معطلی همیشه باید در نظر گرفت

قیمت بنزین در ارمنستان  هر لیتر حدود ۴۷۰ درام  است که برابر ۳۳۰۰ تومان میباشد.

چند نکته برای کسانی که قصد سفر زمینی با ماشین شخصی خود به ارمنستان دارند

سعی کنید ساعت حرکت شما از مرز نوردوز صبح زود باشد؛ که ازدیدن طبیعت زیبای ارمنستان  لذت ببریید ،و هم در طول روز جاده امن تر  و همچنین تردد ماشینها زیاد میباشد.

از همه مهمتر اگر شما صبح زود از مرز نوردوز حرکت کنید به سمت ایروان، شما نزدیک غروب ایروان خواهید بود، مسلمأ از وقتتون استفاده میکنید جهت دیدن آپارتمان و انتخاب مکان ماندنتون.

و اما تجربیات سفر زمینی با خودروی شخصی

مسافرت با خودروی شخصی به ارمنستان، آن هم خودروی شخصی، تجربه‌ای است كه به سبب برخی ویژگی‌های آن نمی‌توان برایش جایگزینی یافت.

مسافرت با خودروی شخصی این امكان را به سرنشینان می دهد تا با پیمودن پیچ و خم‌ها و پشت‌سر گذاشتن نا همواریی ها و دیدن جاده های سرسبز و زیبا، مقصد را به شكل دیگری تجربه كنند.

مسافرت با خودروی شخصی به ارمنستان این امكان را به سرنشینان می‌دهد تا چشم‌ها را به مناظر اطراف جاده صیقل داده و از طبیعت بکر و دست نخورده جاده های کوهستانی زیبا و مهمان نوازی مردم مهربان آن لذت برد و از یكنواختی مناظر شهری قدری فاصله گرفت. سفر با خودروی شخصی این فرصت را به سرنشینان می‌دهد تا در هر نقطه‌ای از مسیر كه جذابیت مطابق با سلیقه آنها را دارا بود توقف كنند و از بودن در طبیعت و آرامش آن لذت ببرند.

نقشه راه از تبریز تا مرز ارمنستان

    به همین دلیل مسافرت با خودروی شخصی می‌تواند جذاب‌تر از هر مسافرت دیگری باشد. اما این نوع سفر به شدت نیازمند توجه به نكاتی است تا فرصت آرامش و لذت را برای مسافران فراهم آورد و آن نكات مسائلی نیستند جز توجه به خودرو وراننده آن.
    از مرز ایران از طریق شهر مرزی نوردوز ایران و مقری ارمنستان می توانید وارد ارمنستان شوید. از مرز نوردوز ایران تا ایروان ارمنستان حدود 270 کیلومتر است و از تبریز تا مرز نوردوز حدود 197 کیلومتر است که در کل از تبریز ایران تا ایروان ارمنستان حدود 407 کیلومتر است.
    در این سفر دانستن زبان ارمنی یا انگلیسی به علت نیاز بیشتر به برقراری ارتباط با ساکنین محلی می تواند موثر باشد.
    در مسافرت به ارمنستان با خودروی شخصی هم گواهینامه بین المللی نیاز است(شرایط دریافت گواهینامه بین المللی ) و هم برای خودرو باید پلاک ترانزیت (مجوز خروج خودرو یا کابوتاژ) تهیه کنید.
    برای مسافرت زمینی با خوروی شخصی از هرکجای ایران که ساکن هستید میتوانید ابتدا به تبریز سفر کرده و از آنجا به بعد خود را برای یک مسافرت خارجی آماده کنید.
    تنها راهی که شما را از مرز ارمنستان به ایوان وصل می کند جادهء باریک و پیچ در پیچ مقری است در هنگام رانندگی در این جاده بسیار احتیاط کرده و مراقب باشید.

نقشه مسیر از نوردوز تا ایروان

    برای مسافرت به ارمنستان با خودرو شخصی هیچگونه محدودیت زمانی و اسکان وجود ندارد.
    عموما در هنگام ورود به کشور ارمنستان به صورت شخصی، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف از جمله مترجم ، راهنما ، راننده و ...  به شما مراجعه نموده و پیشنهاد مساعدت ازجمله اجاره آپارتمان با قیمت پایین و ... به شما را دارند؛ توصیه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به ایشان بازگو ننمائید.
    زمان سفر شما از تبریز تا ایروان حدود 10 ساعت است، پس برای مسیر سفر سعی کنید صبحانه و نهار را از تبریز تهیه کنید . البته در مسیر ایروان رستورانهای محلی خوبی وجود دارد.
    سعی کنید صبح زود از تبریز بطرف جلفا و بعد از آن بطرف نوردوز حرکت کنید مسیر تبریز تا نوردوز حدودا دو ساعت نیم می باشد. (از تبریز تاجلفا 135 کیلومتر و از جلفا تا نوردوز 70 کیلومتر)
    در 35 کیلومتری جلفا به روستای سیه رود  می رسید(آخرین جایگاه پمب بنزین قبل از مرز)، باک خودرو را کاملا پر کنید و اگر خودرو شما دوگانه سوز است باک گاز خودرو را نیز قبل از ورود به گمرک از روستای نوردوز کاملا پرکنید زیرا شما حدود تقریباً یک روز در حرکتید بنابراین ماشینتان احتیاج به بنزین زیادی دارد و هزینهء بنزین در ارمنستان گران است. (قیمت بنزین در ارمنستان لیتری حدودا 1000 تومان می باشد.)
    به میزان مورد نیاز از گمرک نوردوز پول رایج ارمنستان (درام) را تهیه کنید و توجه داشته باشید که ویزایی که سر مرز باید بگیرید بابت آن باید مبلغ 10 دلار برای هر نفر باید بپردازید. توجه داشته باشید که بایستی حتما دلار تهیه کنید و نیز مقداری دارم برای بین راه داشته باشید. برای اطمینان بیشتر می توانید بقیه پولتان را بصورت دلار و یا یورو حمل کنید و در ایروان به درام تبدیل کنیدو نیز می توانید در بانک ملت حساب ارزی افتتاح و در شعبه بانک ملت ایروان از آن برداشت کنید.
    در گمرک ایران بابت هر نفر 5000 تومان بابت خروجی از شما دریافت می شود.
    بعد از انجام مقدمات خروج، از پل مرزی بین ایران و ارمنستان حرکت کرده تا وارد خاک ارمنستان شوید در آنجا شما را به یک سالن راهنمایی می کنند.
    در سالن گمرک ارمنستان ابتدا برای صدور ویزا و خودرو شما فرمهایی در اختیار شما قرار داده می شود که کاملا به زبان ارمنی و انگلیسی می باشد.
    بعد از دریافت اجازه ورود از گمرک ارمنستان بطرف ایروان حرکت کنید. این مسیر 395 کیلومتر است.
    هنگام ورود به شهر ایروان با راهنمای خود تماس بگیرید می توانید از راهنمای ایرانی که از قبل می شناسید و هماهنگی نموده اید استفاده نموده و یا قبلا با دفتر ما در ایروان تماس حاصل فرمایید.

محوطه گمرکی ایران و ارمنستان

محوطه گمرکی ایران و ارمنستان

توضیحات تصویر بالا:

    ساختمان انجام تشریفات عبور از مرز ایران (پرداخت 5000 تومان خروجی و مهر خروج )
    آخرین ایست بازرسی مرزی(چک مهر خروج)
    خط مرزی ایران و ارمنستان بر روی رود ارس
    چک پاسپورت
    ساختمان انجام مراحل اداری ، صدور ویزا و مهر ورود به کشور ارمنستان
    پرداخت هزینه بیمه اتومبیل کنار درب خروج
    ماشین های کرایه برای رفتن به ایروان

توضیحات لازم و کافی مورخ 92/5/20 که توسط دوست عزیز آقای جعفر اشراقی برای شما هموطنان عزیز ارسال شده است.

دوستان عزیزی که با خودرو شخصی به ارمنستان سفر میکنید

توجه داشته باشید در هنگام ورود مبلغ 23000 درام توسط گمرک جهت ورود خودرو و مبلغ 5000 درام هم برای بیمه 10روزه از شما اخذ میشود و در هنگام برگشت هم 8600 درام مجددا باید حهت خروج خودرو بپردازید البته برای اخذ ویزا هم 3000 درام برای هر نفر بالای 12 سال میگیرند.

اینها مبالغ قانونی پرداختی است

چون مثلا برای راننده چون جدا ویزا صادر میشه 1000درام افسر اضافه برای خودش میگیره یا اگر کسی مگلع نباشه برای بچه های زیر 12 سال که رایگان هست عم پول میگیره  و مهر ورود رو هم جوری میزنه که تو نتونی ببینی مبلغ ویزا برای کودک صفر درج شده و حالا بماند که هر کسی که در رئ برات باز میکنه یک کلمه پول چایی یاد گرفته و 1000 درام ازت میگیره ولی از همه عجیب تر برای من وقتی بود که ماشین از محوطه مرز خارج شد و نگهبان من رو بسمت یک کانکس راهنمایی کرد تا ماشین رو بیمه 10روزه کنند از داخل چند نفر بمن گفته بودند که این مبلغ 5000درام هست اضافه تر نده یک نفر هم که همیشه این مسیر رو میرفت بمن گفت یک اسکناس 5000 درامی همون اول با مدارک به طرف بده که اظافه تر نگیره من هم همین کار رو کردم طرف هم ماشین من رو بیمه نکرد و فرستاد یک کانکس پشتی وقتی رفتم اونجا دیدم دو نفر ایرانی دیگر هم اومده بودند اونجا و میگفتند اون کانکس اول ازشون 19000 درام خواسته برای بیمه.

ماشین این دو نفر رو با 5000 درام بیمه کرد در همین حین 4 نفر ایرانی دیگه هم اومدند حالا نوبت من بود مدارک رو که دادم گفت قیمت بیمه 25000 درامه هر کاری کردیم قبول نکرد کمتر بیمه کنه بعدا دو تا از اون ماشین هارو با 7000 درام بیمه کرد ولی هرکسی میرفت یک نرخ میداد یک تعدادی رو هم با 17000 درام بیمه کرد اما من پول ندادم و با بقیه رفتم تا ایروان البته خلاف نکردم که پلیس ماشین رو متوقف کنه وقتی رسیدم ایروان با تعجب دیدم نرخ بیمه 10 روزه 2700تا 3200درامه و الباقی رو اضافه می گیرند خلاصه مملکت بی در و پیکریه هرچی دلشون بخواد از ایرانی ها میچاپند قیمت بیمه یکساله در ایروان 35000 درام می باشد.

 

شهرهایی که بعد از مرز نوردوز شما خواهد دید

بعد از طی  مسافتی  تقریبا ۱۵ کیلومتر از مرز نوردوز به شهر مغری میرسید، و پس از طی مسافتی تقریبا٨٠ کیلومتر به شهر کوهستانی کاپان میرسید، بعد ا ز پیموندن گردنهای پر پیچ و خم  نوبت به شهر گریز می رسد که شما میتونید جهت صرفه صبحانه یا ناهار اقامت کنید، از نوردوز تا ایروان با  اینکه ۴۲۰ کیلومتر میباشد ،اما به خاطر کوهستانی بودن مسیر، تقریبا ۸ ساعت طول میکشد.

تذکر مهم برای کسانی که زمینی به ارمنستان سفر میکنند:

از لحظه ورود شما به ارمنستان، شما با کسانی برخورد خواهید کرد، که به شما، خودرو، آپارتمان و سایر خدمات دیگه ارائه خواهند داد، لطفأ دقت کنید از کی خدمات میگیرد و چه ضمانتی پس از ارائه خدمات وجود دارد.

تجربه 13 سال کار توریستی ما نشان داده است، ۹۰٪ که کسانی از چنین افرادی خدمات گرفته اند، یا نصفه راه پشیمان شده اند یا دیگر توبه کردند که به ارمنستان سفر مجدد داشته باشند.

سوال : ما چگونه و چطور در ارمنستان هتل یا آپارتمان اجاره کنیم؟

توصیه ما به شما این است ،که حتما چند روزقبل از مسافرت  شما به ارمنستان جهت رزرو آپارتمان یا هتل و سا یر امور مربوط به سفرتون ، با کسانی که در این کار تجربه، و ماهر هستند تماس بگیرید و رزرو کنید

توصیه های وزارت راه به رانندگان

 • بااستناد به مواد سه و ۱۹‬ قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن و اصلاحیه‌های بعدی آن و نیز تبصره سه ماده ‪۱۲۶‬ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگانی حداكثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها ‪۱۲۰‬ كیلومتر و اتوبوس، مینی‌بوس، تریلر و كامیون۱۱۰‬ كیلومتر و حداقل سرعت وسایل نقلیه مذكور در اتوبان‌ها‪ ۷۰‬ كیلومتر در ساعت است.
 • در بزرگراه ها خودروهای سبك ‪۱۱۰‬ كیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی‪ ۱۰۰‬ كیلومتر در ساعت و كلیه وسایل نقلیه در جاده‌های اصلی به هنگام روز‪ ۹۵‬ كیلومتر و شب‪ ۸۵‬ كیلومتر است.
  و در جاده‌های فرعی هنگام روز ۸۵‬ كیلومتر و شب ‪۷۵‬ كیلومتر در ساعت است.
 • براساس تحقیقات به عمل آمده كاهش سرعت به میزان‪ ۱۰‬ كیلومتر درساعت، میزان تصادف را‪ ۲۰‬ درصد، تعداد مجروحان را‪ ۳۰‬ درصد و تلفات جانی را ‪۴۰‬ درصد كاهش می دهد.
 • عدم استفاده از نور بالای بیجا، استفاده از نور بالا در فاصله‪ ۱۵۰‬ متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری (شامل مه گرفتگی ودرصورت نبود مه شكن در حین بروز كولاك و مه).
 • عدم خوردن، آشامیدن و صحبت ‌كردن با بغل دستی و یا نگاه كردن به سرنشینان.
 • توجه به ضخامت عاج لاستیك (حداقل سه ‌میلی‌متر عاج برای ترددهای برون شهری الزامی است). اغلب رانندگان خودرو كه مهارت كافی ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت‌های متعدد می‌كنند كه بی توجهی به این موضوع در هنگام باران به كاهش سطح اصطكاك لاستیك با آسفالت و وجود سوانح خطرناك منجر می‌شود.
 • رانندگان قبل از سبقت گرفتن باید به پاسخ صحیح این سؤالات رسیده باشند كه چه مسافتی برای سبقت گرفتن نیاز است؟ شعاع آزاد دید چقدر است؟ سرعت خودروی مقابل و طول زمان شتاب‌گیری چه میزان است؟ با چه سرعتی می توان سبقت گرفت؟ آیا قانون اجازه چنین سرعتی را می دهد؟ و از سبقت گرفتن چه نفعی عاید می‌شود؟
 • در خصوص عدم نقیص فنی خودرو، باید با آزمایش از سلامتی ترمزها و چراغ ها اطمینان حاصل شود و نسبت به تمیزی شیشه‌ها و میدان دید، تنظیم فرمان و... اقدام كرد.
 • ضمن توجه به شرایط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعیت راه ها، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، كمال دقت را به كار برید و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیك را حفظ کنید.
 • توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.
 • جلوگیری از نشستن افراد فاقد گواهینامه در پشت فرمان.
 • رعایت فاصله به ازای هر‪ ۱۵‬ كیلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول یك ماشین با خودروی جلویی.
 • نصب پرچم قرمز هنگامی كه وسایل مورد حمل بیش از نیم متر از خودرو خارج شده است.
 • بستن كمربند ایمنی به عنوان یك قانون الزامی است چون هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می‌كند.
 • از سوار كردن بیش از ظرفیت خودرو جلوگیری شود و سرنشینان به هیچ وجه در قسمت روباز وسایل نقلیه ای مثل وانت و كامیونت سوار نشوند.
 • خستگی و خواب آلودگی، نقص عضو، استعمال مواد مخدر، بی توجهی به مقررات، عجله و شتاب بی‌مورد، عدم تشخیص سهم عبور سایرین، لجبازی، رانندگی در اوج احساسات از جمله مواردی است كه رانندگان باید از آن پرهیز كنند.

 

 • پوشاک سفر
 • لباس برای مناطق معتدل
 • شلوار جین
 • تی شرت
 • کفش پیاده روی
 • پیراهن گرم
 • پلیور
 • بارانی
 • کلاه
 • جوراب و لباس زیر
 • لباس برای مناطق گرم
 • شلوار پنبه ای راحت
 • لباس سبک
 • تی شرت
 • جوراب
 • مایو و لباس زیر

توصیه های مهم در سفر به ارمنستان

از به همراه بردن لباس های نایلونی اجتناب کنید. این نوع لباس ها به محض عرق کردن به صورت حمام سونا در می آیند! بهترین نوع پارچه برای سفر، کتانی یا پنبه ای است، مانند پارچه هایی که در جین یا لی به کار می رود.

کوله پشتی، چمدان یا ساک در سفر به ارمنستان

انتخاب صحیح کوله پشتی، چمدان یا ساک از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر سفرتان یکسره است و برای مدتی قصد اقامت در شهر یا کشور دیگری را دارید، به دلیل اسباب زیاد و شاید شکننده، بعضی اوقات انتخاب دیگری چز چمدان نخواهید داشت. بزرگترین ایرادی که می شود به چمدان گرفت وزن زیاد و انعطاف ناپذیر بودن آنست.

ساک های سفر، از سال ها پیش چه از حیث وزن و چه از حیث مدل پیشرفت زیادی کرده اند. زمان ساک های برزنتی و پارچه ای به سر آمده و هم اکنون با استفاده از مشتقات نفتی ساک های خیلی سبک و مجکم به بازار عرضه می شوند. این ساک ها گاه با وزنی معادل 300 گرم بیش از 30 کیلوگرم بار را در خود جای می دهند. قیمت آنها چندین برابر ارزان تر از چمدان است و به علت انعطاف پذیر بودن برای هر نوع سفری مناسب هستند. اگر تصمیم به پیاده روی زیاد یا سفر با اتومبیل دارید، انتخاب دیگری جز کوله پشتی نحواهید داشت؛ ولی اگر زیاد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید، یا اینکه در کشورهایی سفر می کنید که "اتوستوپ" در آنها رواج زیادی ندارد، از ساک های سبک سفری استفاده کنید که دارای دسته های بلند بوده و به سادگی روی شانه ها قرار می گیرد و در صورت لزوم بتوان آنها را از روی دو شانه رد کرد و تقریباً به صورت کوله پشتی درآورد.

چیدن وسایل در ساک یا کوله پشتی

 • سعی کنید هیچگونه شیء تیز، برنده یا سفتی در حال حمل با بدن تماس نداشته باشد که به بدن صدمه نرساند.
 • آنچه را که در طول روز مورد استفاده قرار نمی گیرد در ته ساک یا کوله پشتی قرار دهید( کیسه خواب، چراغ کوچک آشپزی و غیره).
 • یک بارانی سبک و یک لباس گرم را روی ساک و دم دست قرار دهید.
 • محل مخصوصی را که به سرعت قابل دسترسی باشد به مدارکتان اختصاص دهید (حتی بهتر است ساک کوچک دیگری را به این امر اختصاص دهید و هیچگاه آن را از خود دور نکنید).
 • محل کوچک دیگری را که دستیابی به آن آسان باشد به خوراک سفر اختصاص دهید.
 • سبکترین وسایل را ته ساک و سنگین ترین ها را روی ساک قرار دهید. از نتیجه مثبت این عمل تعجب خواهید کرد.
 • اگر برایتان ممکن است بعد از دسته بندی کردن وسایلتان (وسایل خواب، خوراکی، لباس، مدارک، جعبه کمک های اولیه... ) هر دسته را در ساک پلاستیکی مجزا قرار دهید. به این ترتیب نه تنها هرگونه وسیله ای را به سرعت پیدا خواهید کرد بلکه مرتب کردن ساکتان چند دقیقه بیشتر وقت نخواهد گرفت.

توصیه های مربوط به ترک منزل

 1. قبل از ترك منزل خود تمامی وسایل غیرضروری الكتریكی را خاموش و در صورت امكان جریان برق آنها را از ناحیه فیوز مینیاتوری قطع كنید.
 2. كلیه وسایل گرمازا اعم از گازسوز و یا نفت سوز را خاموش و شیر اصلی گاز را از ناحیه بعد از كنتور و یا سیلندر گاز كاملاً قطع كنید.
 3. از بسته بودن شیرهای آب گرم و سرد منزل خود در زمان ترك منزل كاملاً مطمئن شده و سپس محل را ترك كنید.
 4. در صورت وجود نشتی در شبكه آبرسانی گرم و سرد منزل قبل از ترك منزل نسبت به رفع آن توسط متخصصین اهل فن اقدام شود.
 5. قبل از ترك منزل از بسته بودن درها و پنجره  های خانه اطمینان كامل حاصل كنید و كلید خانه را به سرایدار و یا شخص قابل اطمینان خود بسپارید تا در هنگام وقوع حادثه احتمالی بتواند از آن استفاده كند.
 6. از قرار دادن هرگونه وسایل اضافی و یا اثاثیه منزل در بالكن منزل خودداری كنید. زیرا در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام بر روی عابرین و یا افراد وجود دارد و یا در اثر افتادن مواد آتش زنه امكان دارد آتش سوزی رخ دهد.
 7. از نگهداری ظروف مواد قابل اشتعال و یا كپسول گاز اضافی در محیط خانه جداً خودداری كنید و اینگونه وسایل را در خارج از محیط منزل در مكانی مناسب نگهداری كنید.
 8. اسناد و مدارك مهم و اساسی و لوازم با ارزش خود را در محلی امن و مناسب مثلاً در گاوصندوق منزل نگهداری كنید.
 9. در صورت امكان زمان ترك منزل خود را به كلانتری محل اطلاع دهید تا ایمنی محل توسط نیروهای انتظامی تأمین گردد.

 

فروش بلیط اتوبوس ارمنستان - قیمت، زمان بلیط اتوبوس ارمنستان - سفر با اتوبوس به ارمنستان

یکی از معتبر ترین شرکت های حمل و نقل تهران و تبریز برای سفر به ارمنستان شرکت رویال سفر می باشد، این شرکت همه روزه رأس ساعت ۱۱:۳۰ ظهر (ترمینال بیهقی) برای ایروان اتوبوس ویپ دارد.

(شرکت ایران پیام هر روزه از نارمک ساعت ۱۲ و ازادی ساعت ۱ حرکت دارد )

مبلغ بلیط رفت و برگشت ویپ این شرکت ۳۶۰,۰۰۰ تومان می باشد.

بلیط رفت و برگشت از طریق اینترنت قابل رزرو است، برای اکی کردن بلیط برگشت باید فردای روز ورود خود به ایروان به میدان هراپاراک (شرکت رویال سفر ایرانیان) مراجعه کنید و بلیط خودتان را اکی کنید.

در ضمن اتوبوس هایی که به ارمنستان می آیند در میدان شاهومیان (پا ینترازهراپاراک) توقف خواهند کرد.

ساعت حرکت اتوبوس های ویپ شرکت رویال سفرایرانیان هر روز ساعت ۱۰ صبح از میدان شاهومیان پایین تر از میدان جمهوری می باشد.

(مسافرین محترم ۱ ساعت قبل از ساعت حرکت آنجا باشند)

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+

نکات سفر با اتوبوس 

 1. بار مجاز هر نفر یک چمدان و یک کوله پشتی می باشد
 2. از آوردن نوشیدنی های غیر مجاز ویا بطری آن ها از ارمنستان خودداری کنید
 3. از حمل قرص های کدئین دار، روان گردان، مواد مخدر، ترک اعتیاد، ... بپرهیزید اگر بگیرند مستقیم به زندان مرزی منتقل خواهید شد. (۶ ماه تا ۲ سال زندان)
 4. از مدارک خود مانند گذرنامه، پول ... مراقبت کنید
 5. مبایل های شخصی خود را بعد ازخروج مرز خاموش کنید و سعی کنید از دست فروشان مرز ایران سیم کارت نخرید سیم کارت درارمنستان رایگان است، دلار مورد نیاز خود را از مرز خریداری کنید
 6. اتوبوس ها  در رستورانی توقف می کنند (در شهر مغری) که ماهی قزل آلا ۱۵۰۰۰ تومان به همراه سوپ نوشابه و ماست، کباب کوبیده ۸۰۰۰ تومان با نوشابه ماست و سوپ، جوجه با همین مخلفات ۹۰۰۰ تومان می باشد این رستوران ۱۰۰٪ مطمِن است
 7. از شوخی های بی جا با مأموران مرزی بپرهیزید

تور ارمنستان - تور هوایی، تور زمینی، تور ارزان ایروان ارمنستان - تور ارمنستان تابستان ۹۶

تور ارمنستان ویژه بهار (اردیبهشت) - تور هوایی ارمنستان

تاریخ شروع تور از:۱ ارديبهشت ۹۶ نوع سفر: هوائی - ماهان
تاریخ پایان تور:۲۹ خرداد ۹۶ مدت اقامت: ۴ شب

توضیحات تور هوایی ارمنستان

 • پروازهای ماهان (تهران ـ ایروان) در روزهای  یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه وجمعه  توسط هواپیمایی ماهان به ارمنستان انجام می‌گردد.
 • پاسپورت مسافرین باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود به ارمنستان، اعتبار داشته باشد.
 • مسئولیت کنترل اعتبار گذرنامه و مسائل مربوط به ممنوع الخروج بودن به عهده• مسافرین محترم می‌باشد.
 • هزینه اخذ ویزای ارمنستان به‌عهده همسفران محترم می‌باشد. (۸ دلار می باشد)
 • اخذ ویزا در تهران، مرز نوردوز و فرودگاه ایروان امکان‌پذیر است
 • هزینه عوارض خروج از کشور به‌عهده همسفران است
 • تمامی وعده‌های غذایی در مسیر (تهران-ایروان و بالعکس) به‌عهده همسفران می‌باشد.

عوارض خروج از کشور زمینی

 • مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ ریال به حساب شماره ۰۱۰۷۹۴۵۱۳۱۰۰۷ نزد بانک ملی ایران شعبه (منطقه آزاد ارس)

عوارض خروج از کشور هوایی

 • مبلغ ۷۵۰،۰۰۰ ریال به حساب شماره ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹ نزد بانک ملی ایران به‌نام اداره کل امور مالیاتی

خدمات آژانس 

 • ترانسفر از فرودگاه یا ترمینال به هتل و بالعکس
 • بیمه مسافرتی 
 • وعده‌های صبحانه به تعداد شب‌های اقامت 
 • ارائه سیم کارت رایگان 
 •  امکان برگزاری گشت‌های متنوع در ارمنستان (لیست این گشت‌ها را در روز اول سفر از تورلیدر خود بخواهید.)

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+

نام هتل  درجه هتل موقعیت

قیمت ۲ تخته (هر نفر)

قیمت ۱ تخته (هر نفر) کودک با تخت 
PARK HOTEL 3 ستاره مرکز شهر 1,380,000 1,580,000 1,240,000
SILACHI 3 ستاره مرکز شهر 1,300,000 1,500,000 1,250,000
SHIRAK 3 ستاره مرکز شهر 1,390,000 1,560,000 1,200,000
HRAZDAN 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,330,000 1,550,000 1,260,000
REGINEH 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,260,000 1,490,000 1,190,000
NUR ARMENIA 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
AQUATEK 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
DDD 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,270,000 1,400,000 1,110,000
ROYAL PLAZA 4 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,440,000 1,700,000 1,320,000
 CONGRESS HOTEL 4 ستاره مرکز شهر 1,680,000 2,120,000 1,180,000
ANI PLAZA 4 ستاره مرکز شهر 1,580,000 2,000,000 1,480,000
ARARAT 4 ستاره مرکز شهر 1,510,000 1,920,000 1,330,000
REPUBLICA 4 ستاره مرکز شهر 1,750,000 2,480,000 1,480,000
FORUM 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز 1,460,000 1,880,000 1,050,000
OPERA SUITE 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز      
NATIONAL 4 ستاره مرکز شهر      
METROPOL 4 ستاره مرکز شهر      
DIAMOND HOUSE 4 ستاره مرکز شهر 1,520,000 1,900,000 1,360,000
DOUBLE TREE HILTON 5 ستاره مرکز شهر 1,750,000 2,250,000 1,400,000
MARRIOTT ARMENIA 5 ستاره مرکز شهر      
ROYAL TULIP 5 ستاره مرکز شهر 1,990,000 2,750,000 1,680,000

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+


تور ارمنستان ویژه بهار (اردیبهشت) - تور زمینی ارمنستان

تاریخ شروع تور از:۱ ارديبهشت ۹۶  نوع سفر: زمینی - رویال سفر​/ دیدار سیر گیتی
تاریخ پایان تور:۲۹ خرداد۹۶

مدت اقامت: ۴ شب و ۵ روز

توضیحات تور زمینی ارمنستان

 • اتوبوس‌های VIP شرکت‌های رویال سفر (ترمینال بیهقی) و دیدار سیر (ترمینال غرب) هر روز ساعت ۲ بعد از ظهر تهران را به مقصد ایروان ترک می کنند.
 • پاسپورت مسافرین باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود به ارمنستان، اعتبار داشته باشد.
 • مسئولیت کنترل اعتبار گذرنامه و مسائل مربوط به ممنوع الخروج بودن به عهده• مسافرین محترم می‌باشد
 • هزینه اخذ ویزا به‌عهده همسفران محترم می‌باشد.( ۸ دلار می باشد).
 • اخذ ویزا در تهران، مرز نوردوز و فرودگاه ایروان امکان‌پذیر است.
 • هزینه عوارض خروج از کشور به‌عهده همسفران است
 • تمامی وعده‌های غذایی در مسیر (تهران-ایروان و بالعکس) به‌عهده همسفران می‌باشد.

عوارض خروج از کشور زمینی

 • مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ ریال به حساب شماره ۰۱۰۷۹۴۵۱۳۱۰۰۷ نزد بانک ملی ایران شعبه (منطقه آزاد ارس)

عوارض خروج از کشور هوایی

 • مبلغ ۷۵۰،۰۰۰ ریال به حساب شماره ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹ نزد بانک ملی ایران به‌نام اداره کل امور مالیاتی

خدمات آژانس 

 • ترانسفر از فرودگاه یا ترمینال به هتل و بالعکس
 • بیمه مسافرتی 
 • وعده‌های صبحانه به تعداد شب‌های اقامت 
 • ارائه سیم کارت رایگان 
 •  امکان برگزاری گشت‌های متنوع در ارمنستان (لیست این گشت‌ها را در روز اول سفر از تورلیدر خود بخواهید.)

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+

نام هتل  درجه هتل موقعیت

قیمت ۲ تخته (هر نفر)

قیمت ۱ تخته (هر نفر) کودک با تخت 
PARK HOTEL 3 ستاره مرکز شهر 880,000 1,080,000 740,000
SILACHI 3 ستاره مرکز شهر 800,000 1,000,000 750,000
SHIRAK 3 ستاره مرکز شهر 890,000 1,060,000 700,000
HRAZDAN 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 830,000 1,050,000 760,000
REGINEH 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 760,000 990,000 690,000
NUR ARMENIA 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
AQUATEK 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
DDD 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 770,000 900,000 610,000
ROYAL PLAZA 4 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 940,000 1,200,000 820,000
 CONGRESS HOTEL 4 ستاره مرکز شهر 1,180,000 1,620,000 680,000
ANI PLAZA 4 ستاره مرکز شهر 1,080,000 1,500,000 980,000
ARARAT 4 ستاره مرکز شهر 1,010,000 1,420,000 830,000
REPUBLICA 4 ستاره مرکز شهر 1,250,000 1,980,000 980,000
FORUM 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز 960,000 1,380,000 550,000
OPERA SUITE 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز      
NATIONAL 4 ستاره مرکز شهر      
METROPOL 4 ستاره مرکز شهر      
DIAMOND HOUSE 4 ستاره مرکز شهر 1,020,000 1,400,000 860,000
DOUBLE TREE HILTON 5 ستاره مرکز شهر 1,250,000 1,750,000 900,000
MARRIOTT ARMENIA 5 ستاره مرکز شهر      
ROYAL TULIP 5 ستاره مرکز شهر 1,490,000 2,250,000 1,180,000

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+


تاریخ شروع تور از:۰۱ ارديبهشت ۹۶ نوع سفر: هوائی - ماهان
تاریخ پایان تور: ۲۸ خرداد ۹۶ مدت اقامت: 3 شب

توضیحات

 • پروازهای ماهان (تهران ـ ایروان ) در روزهای  یکشنبه، سه شنبه، چهارشنبه وجمعه• توسط هواپیمایی ماهان به ارمنستان انجام می‌گردد
 • پاسپورت مسافرین باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود به ارمنستان، اعتبار داشته باشد•
 • مسئولیت کنترل اعتبار گذرنامه و مسائل مربوط به ممنوع الخروج بودن به عهده• مسافرین محترم می‌باشد
 • هزینه اخذ ویزا به‌عهده همسفران محترم می‌باشد.( ۸ دلار می باشد) •
 • اخذ ویزا در تهران، مرز نوردوز و فرودگاه ایروان امکان‌پذیر است•
 • هزینه عوارض خروج از کشور به‌عهده همسفران است
 • تمامی وعده‌های غذایی در مسیر (تهران-ایروان و بالعکس) به‌عهده همسفران می‌باشد.

عوارض خروج از کشور زمینی

 • مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ ریال به حساب شماره ۰۱۰۷۹۴۵۱۳۱۰۰۷ نزد بانک ملی ایران شعبه (منطقه آزاد ارس)

عوارض خروج از کشور هوایی

 • مبلغ ۷۵۰،۰۰۰ ریال به حساب شماره ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹ نزد بانک ملی ایران به‌نام اداره کل امور مالیاتی

خدمات آژانس 

 • ترانسفر از فرودگاه یا ترمینال به هتل و بالعکس
 • بیمه مسافرتی 
 • وعده‌های صبحانه به تعداد شب‌های اقامت 
 • ارائه سیم کارت رایگان 
 •  امکان برگزاری گشت‌های متنوع در ارمنستان (لیست این گشت‌ها را در روز اول سفر از تورلیدر خود بخواهید.)

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+

نام هتل  درجه هتل موقعیت

قیمت ۲ تخته (هر نفر)

قیمت ۱ تخته (هر نفر) کودک با تخت 
PARK HOTEL 3 ستاره مرکز شهر 1,255,000 1,405,000 1,150,000
SILACHI 3 ستاره مرکز شهر 1,195,000 1,345,000 1,157,500
SHIRAK 3 ستاره مرکز شهر 1,262,500 1,390,000 1,120,000
HRAZDAN 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,217,500 1,382,500 1,165,000
REGINEH 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,165,000 1,337,500 1,112,500
NUR ARMENIA 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
AQUATEK 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
DDD 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,172,500 1,270,000 1,052,500
ROYAL PLAZA 4 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 1,300,000 1,495,000 1,210,000
 CONGRESS HOTEL 4 ستاره مرکز شهر 1,480,000 1,810,000 1,105,000
ANI PLAZA 4 ستاره مرکز شهر 1,405,000 1,720,000 1,330,000
ARARAT 4 ستاره مرکز شهر 1,352,500 1,660,000 1,217,500
REPUBLICA 4 ستاره مرکز شهر 1,532,500 2,080,000 1,330,000
FORUM 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز 1,315,000 1,630,000 1,007,500
OPERA SUITE 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز      
NATIONAL 4 ستاره مرکز شهر      
METROPOL 4 ستاره مرکز شهر      
DIAMOND HOUSE 4 ستاره مرکز شهر 1,360,000 1,645,000 1,240,000
DOUBLE TREE HILTON 5 ستاره مرکز شهر 1,532,500 1,907,500 1,270,000
MARRIOTT ARMENIA 5 ستاره مرکز شهر      
ROYAL TULIP 5 ستاره مرکز شهر 1,712,500 2,282,500 1,480,000

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+


تور ارمنستان ویژه بهار (اردیبهشت) - تور زمینی ارمنستان

تاریخ شروع تور از:۰۱ ارديبهشت ۹۵  نوع سفر: زمینی - رویال سفر​/ دیدار سیر گیتی
تاریخ پایان تور:۲۸خرداد 96

مدت اقامت: 3 شب و 4 روز

توضیحات

 • اتوبوس‌های VIP شرکت‌های رویال سفر (ترمینال بیهقی) و دیدار سیر (ترمینال غرب) هر روز ساعت ۲ بعد از ظهر تهران را به مقصد ایروان ترک می کنند.
 • پاسپورت مسافرین باید حداقل ۶ ماه بعد از تاریخ ورود به ارمنستان، اعتبار داشته باشد•
 • مسئولیت کنترل اعتبار گذرنامه و مسائل مربوط به ممنوع الخروج بودن به عهده• مسافرین محترم می‌باشد
 • هزینه اخذ ویزا به‌عهده همسفران محترم می‌باشد.( ۸ دلار می باشد) •
 • اخذ ویزا در تهران، مرز نوردوز و فرودگاه ایروان امکان‌پذیر است•
 • هزینه عوارض خروج از کشور به‌عهده همسفران است
 • تمامی وعده‌های غذایی در مسیر (تهران-ایروان و بالعکس) به‌عهده همسفران می‌باشد.

عوارض خروج از کشور زمینی

 • مبلغ ۲۵۰.۰۰۰ ریال به حساب شماره ۰۱۰۷۹۴۵۱۳۱۰۰۷ نزد بانک ملی ایران شعبه (منطقه آزاد ارس)

عوارض خروج از کشور هوایی

 • مبلغ ۷۵۰،۰۰۰ ریال به حساب شماره ۲۱۱۰۱۰۰۲۵۰۰۰۹ نزد بانک ملی ایران به‌نام اداره کل امور مالیاتی

خدمات آژانس 

 • ترانسفر از فرودگاه یا ترمینال به هتل و بالعکس
 • بیمه مسافرتی 
 • وعده‌های صبحانه به تعداد شب‌های اقامت 
 • ارائه سیم کارت رایگان 
 •  امکان برگزاری گشت‌های متنوع در ارمنستان (لیست این گشت‌ها را در روز اول سفر از تورلیدر خود بخواهید.)

جهت رزرو سریع: تلفن ارمنستان: 42818-955-374+     تلگرام: 42818-955-374+

نام هتل  درجه هتل موقعیت

قیمت ۲ تخته (هر نفر)

قیمت ۱ تخته (هر نفر) کودک با تخت 
PARK HOTEL 3 ستاره مرکز شهر 755,000 905,000 650,000
SILACHI 3 ستاره مرکز شهر 695,000 845,000 657,500
SHIRAK 3 ستاره مرکز شهر 762,500 890,000 620,000
HRAZDAN 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 717,500 882,500 665,000
REGINEH 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 665,000 837,500 612,500
NUR ARMENIA 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
AQUATEK 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز      
DDD 3 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 672,500 770,000 552,500
ROYAL PLAZA 4 ستاره 10 دقیقه تا مرکز 800,000 995,000 710,000
 CONGRESS HOTEL 4 ستاره مرکز شهر 980,000 1,310,000 605,000
ANI PLAZA 4 ستاره مرکز شهر 905,000 1,220,000 830,000
ARARAT 4 ستاره مرکز شهر 852,500 1,160,000 717,500
REPUBLICA 4 ستاره مرکز شهر 1,032,500 1,580,000 830,000
FORUM 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز 815,000 1,130,000 507,500
OPERA SUITE 4 ستاره 5 دقیقه تا مرکز      
NATIONAL 4 ستاره مرکز شهر      
METROPOL 4 ستاره مرکز شهر      
DIAMOND HOUSE 4 ستاره مرکز شهر 860,000 1,145,000 740,000
DOUBLE TREE HILTON 5 ستاره مرکز شهر 1,032,500 1,407,500 770,000
MARRIOTT ARMENIA 5 ستاره مرکز شهر      
ROYAL TULIP 5 ستاره مرکز شهر 1,212,500 1,782,500 980,000

همه چیز درباره سفر به ایروان

هنگامی که به ایروان سفر می‌کنید باید تصورات خود را  از این سرزمین رها کنید و به ریتم درونی این شهر گوش دهید؛ نبض زندگی در این شهر شاید کمی کندتر از سایر پایتخت‌های آسیایی بزند اما وقتی به این آرامش عادت کنید دل کندن از آن برایتان دشوار خواهد بود. ایروان سرشار از تناقض است. این را از نگاه کردن به مرسدس بنزهایی که در خیابان‌ها ویراژ می‌دهند اما آنقدر قدیمی هستند که باید در موزه نگهداری شوند درخواهید یافت. قهوه خانه‌های قدیمی در کنار کافه‌های شیک به سبک اروپایی از یک طرف و بوتیک‌های مدرن در کنار مغازه‌های قدیمی سبک زندگی مردم این شهر را برایتان بازگو خواهند کرد. زندگی در ایروان چندان آسان نیست؛ هزینه‌ها بالاست، آلودگی هوا و ترافیک هم یک مشکل ثابت است اما با این وجود مردم سرخوشی عجیبی دارند. در تابستان مردم هر شب در کافه‌های فضای باز دور هم جمع می‌شوند و با لذت وصف ناشدنی به موسیقی سنتی گوش می‌دهند. بخش باستانی شهر برای علاقه‌مندان به تاریخ کهن جذاب است. البته پیشینه‌ بسیاری از ساختمان‌های قدیمی این شهر به دوران اتحاد جماهیر شوروی برمی‌گردد. خوشبختانه هنوز هم ردپای معماری باغ‌ها و پارک‌های سرسبز در شهر به جای مانده است؛ در میدان جمهوری آبنمای موزیکال زیبایی وجود دارد که شما را برای ساعت‌ها سرگرم خواهد کرد اما از مرکز شهر که دور شوید از جذابیت معماری هم کاسته خواهد شد و مناظر کارخانه‌های متروکه دوران شوروی و آپارتمان‌های بلوکی بدقواره خودنمایی خواهد کرد. ایروان یک شهر کوهستانی است که در دامنه کوه آرارات جا خوش کرده و در هر تپه‌ آن کلیسای کوچکی قرار دارد؛ شهری با مجسمه‌های خیره کننده و کافه‌های روباز که هر توریستی را سرگرم خواهد کرد. موزه باستان شناسی، موزه تاریخ ارمنستان، یادمان نسل کشی ارامنه بخشی از روند تاریخی این شهر و مردمانش را برایتان زنده خواهد کرد. 

تقویم سفر برای تور ارمنستان

زمستان در ارمنستان برای توریست‌هایی که اهل اسکی و ورزش‌های زمستانی نیستند چندان جذاب نیست زیرا در این فصل سال بسیاری از مناظر جذاب دره ارس هم به دلیل بارش برف خارج از دسترس است. بهترین زمان برای سفر به ایروان اردیبهشت و خرداد است البته شهریور و مهر هم فصل‌های مناسبی برای سفر به پایتخت ارمنستان است. فصل بهار و اوایل پاییز درختان زردآلو با رنگ‌های زیبا در سراسر شهر خودنمایی می‌کنند.

جشنواره‌های ایروان ارمنستان

ایروان مملو از جشنواره‌های شاد و رنگارنگ است؛ جشنواره‌هایی که هر کدام از آنها گوشه‌ای از فرهنگ و آداب و رسوم مردم این سرزمین را به نمایش می‌گذارد. شرکت در فستیوال‌های ایروان فرصت مناسبی برای آگاهی در مورد زندگی روزمره مردم ارمنستان است.

جشن استقلال ارمنستان

بزرگ‌ترین جشن ملی ارمنستان 21 سپتامبر برگزار می‌شود؛ جشن روز استقلال. در این روز مردم خیابان‌های شهر را تزئین می‌کنند و دسته‌های مختلف سربازان در سراسر شهر رژه می‌‌‌روند. میدان جمهوری در ایام جشن استقلال بسیار دیدنی است و گروه‌های مختلف موسیقی اجراهای متفاوتی در این روز برگزار می‌‍‌کنند.

جشنواره فیلم زردآلوی طلایی

جشنواره بین المللی فیلم در سال 2004 در ایروان برای اولین بار تاسیس شد و از آن زمان تاکنون مورد استقبال هنر دوستان بسیاری قرار گرفته است.
هدف از برگزاری این جشنواره اعتلای فرهنگی و هنری ارمنستان است و توسط وزارت امور خارجه ارمنستان پشتیبانی می‌شود.

جشنواره بهار

مردم ایروان فرا رسیدن بهار را با جشن‌های مختلفی جشن می‌گیرند؛ فستیوال حباب‌ها و رنگ‌ها یکی از مراسم‌  مخصوص این جشن است. مردم شهر در جشن بهار با لباس‌های رنگارنگ تغییر فصل را جشن می‌گیرند و هزاران حباب در هوا به پرواز در می‌آید.

قهوه و قزل آلای محلی

غذا یک موضوع مهم برای ارامنه است؛ بسیاری از رویدادهای اجتماعی در این سرزمین همراه با وعده غذایی خاصی است و بسیاری از دوستی‌ها با هم غذا شدن شروع می‌شود. بنابراین در پایتخت ارمنستان گزینه‌های غذایی متعددی پیش رویتان قرار دارد و شما بسته به ذائقه‌تان می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. پیتزای ارمنستان با سبزیجات تازه، گوجه فرنگی و لایه‌های نازک خمیر را که در کنارش نوعی ماست سرو می‌شود باید حتما امتحان کنید. رستوران قدیمی ایروان(Hin Yerevan) یکی از بهترین مکان‌ها برای تجربه مهمان نوازی مردم ارمنستان، غذاهای محلی و موسیقی سنتی است. ایشخان یا قزل آلای ارمنستان را در این رستوران میل کنید تا طعم آن همیشه در ذهن‌تان بماند. قهوه خوردن یکی دیگر از بایدهای زندگی مردم ارمنستان است؛ در هر گوشه شهر که چشم بگردانید کافه‌های مختلفی می‌بینید که هر کدام حال و هوای خود را دارد. بهترین مکان برای نوشیدن یک فنجان قهوه و تماشای زندگی روزمره مردم میدان جمهوری است. اگر عاشق ادبیات هستید و دنبال یک کافه دنج ادبی می‌گردید بهتر است سری به آرتبریج کافه بزنید؛ مکانی دوست داشتنی که صبحانه‌های محلی لذیذی هم سرو می‌کند.

فنون تاکسی سواری در ایروان

بخش مرکزی شهر ایروان را غالبا باید با پای پیاده بگردید زیرا بسیاری از نقاط دیدنی در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. البته بهتر است حواستان به محل‌های غیر مجاز عبور باشد زیرا به تازگی پلیس ارمنستان جریمه‌های سنگینی برای عبور از مناطق غیر مجاز تعیین کرده است. سیستم مترو در ایروان نسبتا مدرن و قابل اعتماد است. متروی این شهر در اوایل دهه 1980 ساخته شد و سریع‌ترین و ارزان‌ترین وسیله برای گردش در شهر به شمار می‌رود. تاکسی در ایروان به وفور یافت می‌شود و قیمت آنها هم معمولا ارزان است. اکثر تاکسی‌ها علامت تاکسی و نام شرکت خود را روی بدنه دارند. از سوار شدن بر وسایل نقلیه‌ای که آرم تاکسی ندارند خودداری کنید. برخی از رانندگان تاکسی از بی اطلاعی مسافران در مورد نرخ‌ها و مسیر استفاده می‌کنند و ممکن است شما برای مسیر کوتاهی مجبور به پرداخت مبالغ هنگفتی شوید. بنابراین بهتر است از هتل بخواهید برایتان تاکسی مطمئنی خبر کند.

بهترین مکان اقامت در ارمنستان

در سال‌های اخیر ساخت و ساز در ارمنستان رونق یافته است و همزمان بر تعداد هتل‌های این شهر افزوده شد. امروز شما در ایروان انتخاب‌های بسیاری برای محل اقامت دارید؛ می‌توانید یک اتاق کرایه کنید و اگر تعدادتان زیاد است سوییت‌ها و خانه‌های ارزان قیمت و مجهز در این شهر بسیار است. اگر به دنبال هتل‌های درجه یک هم هستید ایروان برای شما پیشنهادهای مناسبی دارد.

در قلب تاریخی شهر ایروان ارمنستان

یک پیاده روی پنج دقیقه‌ای از میدان جمهوری شما را به هتل نشنال خواهد رساند. هتلی که درست در قلب تاریخی و فرهنگی شهر واقع شده و مجهز به یک استخر سرپوشیده، سالن بدنسازی، آبگرم و حمام ترکی است. اتاق‌های این هتل با پنجره‌های بزرگ و پره‌های لوکس، شومینه و کاشی‌کاری‌های رنگارنگ تزئین و تلویزیون صفحه تخت و حمام اختصاصی برای تمامی اتاق‌ها در نظر گرفته شده. رستوران این هتل با یک آشپز ماهر انواع غذاهای لذیذ بین‌المللی را برای شما مهیا خواهد کرد. ایستگاه مترو با هتل پنج دقیقه فاصله دارد و اینترنت رایگان هم در تمام هتل فراهم است.

هتل های ارمنستان لوکس و مجهز

هتل ماریوت ارمنستان در میدان جمهوری واقع شده؛ هتلی با امکانات كافی، غذای خوب و اتاق‌های شیک. تمام اتاق‌های این هتل مجهز به عایق صوتی دو جداره هستند و همین بر آرامش درون هتل افزوده است. ماریوت پنج رستوران و کافه دارد که هر کدام از آنها با منوی متنوع از شما پذیرایی خواهد کرد. اگر اتاق تراس دار رزرو کنید می‌توانید چایتان را در حال تماشای کوه‌های آرارات یا میدان جمهوری میل کنید. سالن بدنسازی، ماساژ و زیبایی از دیگر امکانات این هتل است.برای اقامت در این هتل 4 ستاره باید شبی 110 دلار بپردازید.

طعم غذاهای محلی ارمنستان

در فاصله 200 متری از گالری هنر ملی هتل رویال تولیپ خودنمایی می‌کند. هتلی با استخر روباز، یک رستوران ایتالیایی و نمای پانورامایی از میدان شارل آزناوور. در تمام این هتل سرویس اینترنت پرسرعت برای مهمانان به صورت رایگان قابل دسترسی است و از دیگر امکانات این هتل باید به سونا، سالن بدنسازی و ماساژ اشاره کرد. اگر به دنبال غذاهای ارمنی هستید بهتر است سری به رستوران روسینی بزنید. برای اقامت در این هتل 5 ستاره باید شبی 80 دلار بپردازید.

تاریخی اما مدرن

هر چند ساختمان هتل توفنکیان تاریخی است اما این عمارت در سال 2012 به عنوان یک هتل به طور رسمی بازگشایی شد. اتاق‌های بزرگ، تخت راحت، حمام خوب و بسیاری از امکانات رفاهی در این هتل در نظر گرفته شده است. یک استخر کوچک روباز، رستوران و کافه عالی هم در این هتل وجود دارد که با قهوه‌های خوب خاطره‌ای به یاد ماندنی برای سفرتان خواهد ساخت. اتاق‌های این هتل به سبک مدرن با مبلمان ارمنستانی تزئین شده و یک بوتیک هم در هتل وجود دارد. اگر اهل کافه گردی هستید بسیاری از کافه‌های مشهور شهر در اطراف هتل وجود دارد.

72 ساعت در پایتخت ارمنستان

از لحظه‌ای که وارد ایروان می‌شوید احساس می‌کنید این شهر به روی شما می‌خندد و درست مانند یک الماس می‌درخشد. ایروان جاذبه‌های توریستی فراوانی دارد؛ از کلیساهای تاریخی گرفته تا قلعه‌های قدیمی و مساجد.هر گوشه شهر برای خود داستانی دارد که باید آن را کشف کنید. اگر از گردش‌های تاریخی خسته شدید بهتر است به رسم مردم محلی در کافه‌ها استراحت کنید و دوباره برای گردش در جاذبه‌های پایتخت ارمنستان آماده شوید.

روز اول: تاریخ مذهبی

کلیساها و مساجد به جای مانده در ایروان نشان‌دهنده سبک زندگی، هنر و معماری مردم این سرزمین است که بسیار دیدنی است.

 • کلیسای کاتوقیک  
  کلیسای کاتوقیک که پیدایش آن به قرن 13 باز می‌گردد به عنوان کلیسای مادر مقدس هم شناخته می‌شود. این کلیسا یکی از بهترین کلیساهای به جای مانده از قرون وسطی در ارمنستان است. در بخش شمالی کلیسا یک مجموعه جدید مذهبی در حال ساخت است که شامل دو ساختمان جدید است.
 • کلیسای باستانی
  تاریخ پیدایش کلیسای سنت سرکیس مقدس  به اولین دوران مسیحیت در ایروان بر می‌گردد اما در سال 1679 به واسطه زلزله وحشتناکی که در شهر ایروان رخ داد بنای اصلی دچار خسارات بسیاری شد. پس از آن دو بار کلیسا مورد بازسازی قرار گرفت و امروز به عنوان یکی از محبوب‌ترین کلیساهای شهر شناخته می‌شود که در بین توریست‌ها هم جذابیت دارد.
 • مسجد آبی
  مسجد آبی ایروان که به نام مسجد فارسی نیز شناخته می‌شود تنها مسجد باقی مانده از قرن 18 در این سرزمین است. این مسجد توسط مسلمانان فارسی زبان برای پرستش خدای یگانه ساخته شده است و گنبد و کاشی‌های آبی رنگ زیبایی دارد. این مسجد در محوطه عظیمی ساخته شده و یک حیاط وسیع و یک مدرسه دینی هم در آن قرار دارد.

روزدوم: گردش هنری

معماری و مجسمه سازی هنرهای اصلی مردم ارمنستان است و در پایتخت این کشور باید به تماشای زیباترین نمونه‌های آن بنشینید. هنر مدرن و سنتی مردم این شهر به یک اندازه دیدنی و جذاب است.

 • دژ اربونی
  دژ اربونی در سال 782 قبل از میلاد ساخته شده است، دژی که اهمیت بسیار زیادی از نظر تاریخی برای مردم ارمنستان دارد و هنوز هم بقایای زندگی مردم سه هزار سال قبل در آن به جای مانده است. اربونی یک دژ نظامی بوده که وظیفه حفاظت از مرزهای شمالی پادشاهی را برعهده داشته است. دیوارهای دفاعی این دژ 10 تا 12 متر ارتفاع داشته و بعد از آن هم دیوارهای مرکزی و داخلی برای حفاظت بیشتر قلعه در نظر گرفته شده بود. درون قلعه به سه بخش اصلی مذهبی، مجلل و معمولی تقسیم بندی شده. بخش جنوب غربی قلعه همان بخش مذهبی بوده که در آن معبدی هم برای پرستش وجود  داشته است.
 • مجسمه مادر ارمنستان
  مجسمه مادر که از مس ساخته شده جایگزین مجسمه استالین که در دوران شوروی در پارک پیروزی بر پا بود، شده است. مجسمه استالین در سال 1962 از جای خودش پایین کشیده شد و در حین پایین آوردن یک سرباز کشته و چندین نفر هم زخمی شدند. مجسمه مادر با یک شمشیر در دست و یک سپر در قسمت پایینی تلاش دارد تا از ارمنستان در برابر هر گونه حمله خارجی و خطر داخلی محافظت کند. مردم شهر اعتقاد دارند این مجسمه از هر زاویه و هر ساختمان بلندی در ایروان دیده می‌شود.
 • مجلس ارمنستان
  مجلس ارمنستان در سال 1947 طراحی و در سال 1950 به اتمام رسید؛ ساختمانی که زمانی به کمیته مرکزی حزب کمونیست تعلق داشت. این ساختمان در خیابان بقرمین واقع شده و معماری آن هر رهگذری را به خود جذب می‌کند. ساختمان مجلس ملی ارمنستان به سه بخش تقسیم می‌شود و یک پارک زیبا محوطه اطراف آن را پوشانده است. بازدید از داخل مجلس برای عموم ممنوع است اما در برخی از مراسم در ساختمان روی مردم باز می‌شود.

روزسوم: ماجراجویی

قدم زدن در بین مردم محلی، نوشیدن یک فنجان قهوه در یک کافه روباز و تماشای یک اثر هنری بخشی از ماجراجویی گردشگران در ایروان است.

 • خانه اپرا
  خانه اپرا توسط معمار برجسته و مشهور ارمنی الکساندر تامانیان طراحی و در سال 1933 افتتاح شده است. 20 سال زمان برد تا ساختمان به شکل امروزی آن ساخته شود. بیش از 200 اپرا در این مرکز اجرا شده و سالن‌های آمفی تئاتر مختلفی هم در این خانه وجود دارد. اگر به هنر ملی ارمنستان علاقه مند هستید بهتر است سری به این خانه بزنید.
 • میدان جمهوری
  میدان جمهوری توسط هفت ساختمان بزرگ احاطه شده است و خیابان‌های مختلف شهر را به هم متصل می‌کند. میدان جمهوری یکی از مقاصد اصلی گردشگری و مکان‌های محبوب مردم محلی ایروان است. طراحی میدان توسط معماران ارشد محلی در سال 1924 تا 1929 انجام شده و تا سال 1952 این میدان توسعه یافته است. این میدان 14 هزار متر مربع مساحت دارد و غالبا میزبان کنسرت‌ها و رژه‌های سازماندهی شده است.
 • آبشار ایروان
  مجتمع آبشار ایروان توسط الکساندر تامانیان طراحی شده و توسط معمار ارشد شهر یعنی جیم توروسیان تکمیل شده است. پروژه آبشار یکی از موفق‌ترین پروژه‌های معماری این شهر است که در دهه 1970 ساخته شده است و مرکز ایروان را به پارک هاغتاناک و بنای یادبود متصل می‌کند. در داخل مجتمع پله‌های برقی وجود دارد که برای افراد مسن و کسانی که اهل پیاده روی نیستند قابل استفاده است. 527 پله را که بالا بروید نمای زیبایی از شهر و طبیعت آن پیش چشمان‌تان قرار خواهد گرفت.