پاسخگویی تمام وقت پاسخگویی تمام‌وقت درخواست خدمات از طریق شماره‌های ۰۲۱-۹۵۱۱۹۶۱۶ و یا (وایبر، تلگرام) +۳۷۴-۹۵۵-۴۲۸۱۸ تخفیف‌های امروز هتل، تور و آپارتمان

امکان تردد خودرو میان ایران و ارمنستان بدون مجوز

امکان تردد خودرو میان ایران و ارمنستان بدون مجوز

بر اساس تفاهم‌نامه امضاءشده میان گمرک ایران و ارمنستان، امکان تردد خودرو میان دو کشور بدون نیاز به اخذ مجوز فراهم شده و رفت و آمد بدون وجه تضمین و حق خاک انجام خواهد شد. به نقل از گمرک جمهوری اسلامی ایران، بر اساس یادداشت تفاهمی که  در جریان سفر مسعود کرباسیان، رئیس‌کل گمرک ایران به ارمنستان در ایروان امضا شد، امکان تردد خودرو میان دو کشور بدون نیاز به اخذ مجوز وجود دارد و رفت و آمد بدون دریافت وجه تضمین و حق خاک انجام خواهد شد. 

بر پایه این یادداشت‌ تفاهم، قرار است با برنامه‌ریزی دو کشور، تبادل اطلاعات در پایانه‌های گمرکی مقری و نوردوز صورت گیرد. بر این اساس، رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان اعلام کرد که اجرایی‌شدن هر بند از تفاهم امضاءشده، سبب می‌شود در مدت کوتاهی به اصل یک پنجره واحد برای اجرا دست پیدا کنیم. همچنین تشریفات گمرکی برای دست‌اندرکاران فعالیت‌های اقتصادی و گردشگران به صورت متقابل تسهیل خواهد شد که امکان تردد خودرو و مجوز رفت و آمد آزاد شده و بدون نیاز به وجه تضمین و حق خاک صورت می‌پذیرد. بر این اساس، اطلاع‌رسانی ضوابط گمرکی هر دو کشور در سایت‌های رسمی با هدف ایجاد شرایط بهتر برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و افزایش شناخت فعالان این حوزه نیز پیش‌بینی شده است. 

از سوی دیگر، با هدف توسعه روابط گردشگری و کاهش مشکلات، شهروندان ایران و ارمنستان از قوانین گمرکی در مورد اجناس و مبالغ همراه، هنگام ورود به کشور مقابل آگاه خواهند شد و در پایانه‌های مرزی مقری و نوردوز نیز در تابلوها اطلاع‌رسانی می‌شود. هیات ایرانی همچنین در جریان این مذاکرات با توجه به دورنمای ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در ارمنستان، در چارچوب عضویت این کشور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اعلام آمادگی کرد تا تجربه خود را در این زمینه در اختیار ایروان قرار دهد. 

کرباسیان، رئیس‌کل گمرک نیز در این باره تاکید کرد: تقویت همکاری‌های گمرکی بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی اثر مستقیم دارد. لغو روادید بین دو کشور به توسعه گردشگری، افزایش مبادلات تجاری و تسریع ترانزیت می‌انجامد و ارمنستان به عنوان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا می‌تواند، دروازه ورود ایران به بازار کشورهای عضو اتحادیه باشد. وی با بیان اینکه طرفین همچنین دورنمای همکاری در زمینه امور گمرکی را بررسی کردند، اظهار داشت: موضوع پیش‌نویس موافقت‌نامه استفاده مشترک از پایانه‌های مقری و نوردوز هم که بر همان اساس قرار است کمیته‌ای تشکیل شود در مذاکرات مطرح شد. 

رئیس‌کل گمرک همچنین گفت: هدف از این پیش‌نویس شفاف‌سازی تشریفات گمرکی،  اجتناب از تکرار و تسهیل حمل و نقل بار و مسافر است. هارطونیان، رئیس کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان نیز در این مذاکرات گفت: فهرست بازرگانان فعال بین دو کشور تبادل می‌شود تا بتوانند با تشریفات آسان‌تر نظارت گمرکی را سپری کنند و همچنین همکاری برای مبارزه با قاچاق ادامه می‌یابد. 

روحانی هفته آینه به ارمنستان می رود

روحانی هفته آینه به ارمنستان می رود

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر دوره‌ای اوایل هفته آینده به سه کشور ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان می‌رود. حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان در پاسخ به دعوت سرژ سرکیسیان همتای ارمنی خود اوایل هفته آینده به ارمنستان و از آنجا به قزاقستان و پس از آن هم به قرقیزستان سفر می‌کند. پیش از این آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران از سفر روحانی به ایروان خبر داد ول به زمان دقیق آن اشاره‌ای نکرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز در نشست خبری سوم آبان ماه خود در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان اظهار داشت: روابط ما با همسایگان شمالی از جمله آذربایجان و ارمنستان روابط خوبی است و به طور مستمر تلاش می‌کنیم با توجه به علائق طرف‌های مقابل، بتوانیم به تعمیق و گسترش روابط و افزایش همکاری‌ها کمک کنیم. وی با بیان اینکه ارمنستان در بین همسایگان ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار داشت: ارمنستان کشور همسایه ما است که مسلمان نیست و این ویژگی‌ها می‌طلبد که ما روابط ویژه‌ای را داشته باشیم، همانطور که با آذربایجان روابطی را داشتیم و داریم و سعی در گسترش آن داریم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه انجام سفرهای متعدد در دستور کار ما وجود داشته، افزود: امیدواریم در زمان لازم سفر رئیس جمهور به ارمنستان هر چه زودتر انجام شود و بتوانیم گام‌های بلندتری را با ارمنستان برداریم. وی با ذکر این نکته که می‌توانیم با ارمنستان در مسائل منطقه‌ای همکاری‌ها و رایزنی‌هایی داشته و ایفای نقش کنیم، گفت: تا حد زیادی احساس بر این است که از اشتراکات خوبی برخورداریم. این تماس‌ها و ارتباطات را از گذشته با آذربایجان نیز داشتیم و امیدواریم با ارمنستان نیز به عنوان یک همسایه خوب این همکاری‌ها را در سطح عالی‌تر داشته باشیم.

قاسمی با بیان اینکه دعوت از روحانی برای سفر به ایروان از مدت‌ها قبل انجام شده، عنوان کرد: منتظر فرصت بودیم که در زمان لازم این سفر انجام شود. امیدوارم در اسرع وقت شاهد انجام این سفر باشیم و بتوانیم گام بلندی را در همکاری‌های آتی و درازمدت داشته باشیم. حسن روحانی پس از ارمنستان قرار است به آستانه پایتخت قزاقستان و پس از آن هم به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کند. رئیس جمهور کشورمان در سفر به این سه کشور ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را با همتایان خود مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌دهد. حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران مهر ماه سال جاری نیز سفری به سه کشور ویتنام، مالزی و تایلند در جنوب شرق آسیا داشت. 

پیروزی تیم ملی فوتبال ارمنستان بر مونتنگرو در بازی های مقدماتی جام جهانی

پیروزی تیم ملی فوتبال ارمنستان بر مونتنگرو در بازی های مقدماتی جام جهانی

تیم ملی فوتبال ارمنستان در حضور ثابت مدافع استقلال موفق شد تیم صدرنشین مونتنگرو را در ایروان شکست دهد. در ادامه پیکارهای مرحله گروهی راهیابی به جام‌جهانی 2018، تیم ملی فوتبال ارمنستان در ایروان میزبان مونتنگرو بود و با نتیجه 3 بر 2 پیروز شد. در این بازی هرائر مگویان مدافع تیم فوتبال استقلال 90 دقیقه در ترکیب تیمش به میدان رفت.

ارمنی‌ها در شرایطی به این برد رسیدند که در نیمه اول با دو گل عقب افتاده بودند اما در نیمه دوم 3 بار دروازه حریف را گشودند تا بازگشتی رویایی و بردی ارزشمند را بدست آوردند. قازاریان در دقیقه 3+90 گل برتری ارمنستان را به ثمر رساند.

ارمنستان با این برد 3 امتیازی شد تا اولین برد خود را بدست آورد و از قعر جدول گروه E فاصله گرفت و مونتنگرو هم که با 7 امتیاز صدر نشین بود به احتمال زیاد با برگزاری سایر بازی‌ها موقعیتش به خطر خواهد افتاد. این اولین برد ارمنستان در یک دیدار رسمی بعد از سال 2013 بوده است.

با ایروان بیبشتر آشنا شوید

با ایروان بیبشتر آشنا شوید

ایروان پایتخت و بزرگترین شهر ارمنستان است که در امتداد رود «هرازدان» قرار دارد. قدمت این شهر به ۸ قرن پیش از میلاد در دشت‌های آرارات می‌رسد. این شهر از جمله مقاصد گردشگری خارجی برای ایرانیان است و در ایام تعطیل، مملو از گردشگران ایرانی می‌شود. اگر شما هم دوست دارید به این شهر سفر کنید، بهتر است با حقایق و قوانین جالب آن آشنایی داشته باشید. در سال‌های اخیر ایروان به مکانی پرطرفدار برای گردشگران ایرانی تبدیل شده است. این شهر با قدمت تاریخی و نیز جاذبه‌های طبیعی زیبا، مکانی بسیار مناسب برای گذراندن یک تعطیلات خوب، مخصوصا در تابستان است. در این مقاله به معرفی چند حقیقت جالب در مورد این شهر می‌پردازیم:

نام پایتخت ارمنستان، ایروان، از کلمه‌ی «erevats» گرفته شده است که به معنی «دیده شدن و ظاهر شدن» است. طبق گفته‌های یک افسانه، حضرت نوح زمانی که اولین خشکی را از کوه‌های آرارات دید، این کلمه را گفته است. قدمت ایروان ۲۹ سال بیشتر از شهر رم است. در سال ۲۰۱۵ این شهر تولد ۲۷۹۷ سالگلیش را جشن گرفت.

قدم زدن در مرکز شهر ایروان حال‌ وهوای شما را عوض می‌کند و باعث بهبود وضعیت روحی شما می‌شود. تقریبا تمام خیابان‌ها، پیاده‌روها و باغ‌های ایروان در فصل تابستان به ایوانی برای خوش‌گذارانی تبدیل می‌شود و تراس‌های رستوران‌ها مشتری‌های زیادی دارند. جمعیت کشور ارمنستان در تابستان افزایش می‌یابد؛ این امر تنها به دلیل ورود گردشگران خارجی نیست. اهالی این کشور نیز که ساکن کشورهای دیگر هستند، در تابستان‌ها به ارمنستان بازمی‌گردند. گاهی اوقات می‌توانید تلفیقی از زبان ارمنی و دیگر زبان‌ها را از این افراد بشنوید که شاید برای شما بسیار عجیب به نظر برسد. همچنین در ایام سال نو (نوروز) ایروان مملو از مسافران ایرانی است که برای تفریح  گذر تعطیلات به این شهر آمده‌اند.

در ایروان ممکن است ساعت ۴ صبح با صدای موسیقی که از اتومبیل‌ها می‌آید، از خواب بیدار شوید. کوه آرارات کوه افسانه‌ای و مقدس ارمنی‌ها است اما در حال حاضر در خاک ترکیه قرار گرفته است و از ایروان کاملا دیده می‌شود. در همه جای ایروان، حتی در اتوبوس‌ها می‌توانید به وای فای رایگان دسترسی داشته باشید.

در ایروان اغلب با ترافیک مواجه می‌شوید، اما ترافیک سنگینی نیستند. این راه‌بندان‌ها دلایل پیش‌پا افتاده‌ای دارند: مثلا اگر دو ماشین با هم تصادف کنند، باید سرجای خود بمانند و اتومبیل را کنار خیابان انتقال ندهند و این امر باعث به وجود آمدن ترافیک می‌شود؛ این در حالی است که شرکت‌های بیمه هم باید سر صحنه‌ی تصادف حاضر شوند که خود این کار هم ممکن است زمان زیادی طول بکشد. یا زمانی که خودروهای ریاست جمهوری یا سایر مقامات عالی‌رتبه‌ی دولت از خیابان‌ها عبور می‌کنند، پلیس‌ها خیابان را می‌بندند که باعث تشدید ترافیک در سطح شهر می شود.

در ایروان رانندگان بسیاری وجود دارد که بوق زدن علاقه‌ی خاصی دارند! دلیل این کار آن‌ها مشخص نیست. برای مثال هنگامی که در ترافیک مانده‌اند، مدام بوق می‌زنند درحالی که می‌دانند حتما دلیلی وجود دارد که ماشین‌های جلویی حرکت نمی‌کنند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که ایروان پر از خودروهای سفید رنگ «نیوا» است اما امروزه کمتر با چنین اتومبیلی در سطح شهر مواجه می‌شوید.

مساحت کل ایروان برابر ۲۲۳ کیلومتر مربع است. در سال ۲۰۱۱، جمعیت کل این شهر برابر با ۱۰۶۰۰۰۰ نفر بود. زبان رسمی در ایروان، زبان ارمنی است و واحد پول مردم این سرزمین، درام ارمنستان است.

در سال ۲۰۱۴ ارمنستان میزبان ۱۲۰۴۰۰۰ گردشگر خارجی بود که برای بازدید از ترکیب سنت و مدرنیته‌ی این کشور، به ایروان آمده بودند. ایروان به «شهر صورتی» شهرت دارد که به دلیل رنگ طبیعی فوق‌العاده‌ی ساختمان‌های تاریخی است که از سنگ‌های آتشفشانی طبیعی ساخته‌ شده‌اند.

رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان: گسترش روابط با تهران اولویت ارمنستان است

رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان: گسترش روابط با تهران اولویت ارمنستان است

آرمن گئورگیان رئیس نهاد ریاست جمهوری ارمنستان در دیدار سیدکاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران، گسترش روابط با تهران را اولویت ایروان اعلام کرد.  در این دیدار که در چارچوب رایزنی ها برای توسعه هر چه بیشتر روابط به ویژه پیگیری اجرای توافق ها و همچنین زمینه های همکاری های جدید انجام شد، سفیر ایران مناسبات دوکشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری را مطلوب ارزیابی و تاکید کرد که هنوز هم امکان توسعه روابط در این عرصه ها وجود دارد.

بنا به اعلام روز دوشنبه پایگاه خبری سفارت جمهوری اسلامی در ایروان، گئورکیان با تاکید بر اینکه ارمنستان همواره از گسترش همکاری ها با ایران استقبال می کند، انجام دیدارها و مذاکرات بین مقام های دوکشور را زمینه ساز بهبود روابط خواند. در این دیدار همچنین افزون بر بررسی مسائل مورد علاقه در روابط دوجانبه و منطقه ای، راهکارهای افزایش همکاری ها در عرصه های مختلف بررسی شد.

ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با موقعیت راهبردی ویژه، از غرب با ترکیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره‌باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزئی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است. ارزش روابط اقتصادی سالانه دو کشور معادل سه میلیون و 250 هزار دلار است که سهم ایران سه میلیون دلار و و سهم ارمنستان 250 هزار دلار می باشد که قابلیت های بسیار زیادی برای افزایش دارد.

برگزاری نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان در ایروان 

برگزاری نمایشگاه صنعتی ایران ، روسیه و ارمنستان در ایروان 

نمایشگاه صنعتی ایران، روسیه و ارمنستان با هدف توسعه همکاری های اقتصادی این سه کشور، در ایروان افتتاح شد. ده ها شرکت ایرانی، روسی و ارمنی در زیر یک سقف جمع شده اند تا ضمن معرفی محصولات شان، همکاری های جدیدی را با یکدیگر آغاز کنند. هر سال این نمایشگاه به ابتکار وزارت توسعه اقتصادی روسیه و با حضور شرکت های روسی و ارمنی برگزار می شود و امسال برای نخستین بار است که شرکت های ایرانی نیز در آن حضور دارند.

«جلیلی» نماینده شرکت ایرانی تولید انواع کنتورهای دیجیتالی و هوشمند می گوید: با توجه به استقبالی که از غرفه های ایرانی شده، فکر می کنم ارمنستان می تواند نقش کلیدی در توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه ایفا کند. ارمنستان هم عضو« اتحادیه اوراسیا» است و هم همسایه ایران؛ به تعبیری دیگر این کشور می‌تواند به عنوان دروازه ورود کالاهای ایرانی به روسیه،‌ نقش‌آفرینی کند، زیرا ورود کالا از ارمنستان به بازار 300 میلیونی روسیه، مستلزم پرداخت تعرفه گمرکی نیست، البته در صورتی که کالاهای ایرانی در ارمنستان بسته‌بندی شوند. 

«سرگئی مینیاسیان» کارشناس مسایل اقتصادی تصریح کرد: بازار روسیه با جمعیت بالا، قدرت اقتصادی، زیرساخت‌های حمل و نقل، می تواند جایگاه و سهم مناسبی در حوزه صادرات غیرنفتی ایران داشته باشد و با توجه به این که ارمنستان به عنوان عضو اتحادیه اوراسیا نزدیکترین کشور به ایران است، بر این اساس، از این فرصت برای توسعه همکاری های این سه کشور می توان استفاده بیشتری کرد. 

آغاز دوره پاییزی آموزش زبان فارسی در ارمنستان

آغاز دوره پاییزی آموزش زبان فارسی در ارمنستان

همراه با آغاز فصل پاییز، کلاس ها و دوره های آموزش زبان فارسی در تعدادی از کشورهای جهان همچون فرانسه، ترکمنستان، قطر، تایلند، آذربایجان، سوریه، ترکیه، ارمنستان، گرجستان و اسپانیا، آغاز شد و علاقمندان به یادگیری زبان و ادب فارسی در کلاس های درسی خود حاضر شدند.

مسجد کبود ایروان نیز میزبان بیست‌وسومین دوره کلاس‌های آزاد آموزش زبان فارسی در کشور ارمنستان است. این دوره که با فرارسیدن فصل پاییز آغاز شد در سه سطح آموزشی از 14 مهرماه با حضور مجید مشکی، رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان و جمعی از استادان و فارسی‌آموزان، به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مسجد کبود ایروان، برگزار شد.

.

 

ایروان شهری که با تو غریبه نیست - سفر به ارمنستان سرزمین سنگ‌ها

ایروان شهری که با تو غریبه نیست - سفر به ارمنستان سرزمین سنگ‌ها

خانه این همسایه، نه آنقدر شبیه خانه خودمان است که ملتفت نشویم پا از مرز بیرون گذاشته‌ایم و نه آنقدر متفاوت که گویی در سرزمینی غریب چشم باز کرده باشیم

خانه همسایه، گاهی شبیه چاردیواری خود آدم است با اندکی تفاوت و گاه زمین تا آسمان با آن فرق می‌کند. خانه این همسایه، نه آنقدر شبیه خانه خودمان است که ملتفت نشویم پا از مرز بیرون گذاشته‌ایم و نه آنقدر متفاوت که گویی در سرزمینی غریب چشم باز کرده باشیم. ارمنستان، همسایه‌ای است که اشتراکات فرهنگی و تاریخی‌اش، دلیل خوبی است برای آنکه با خاکش احساس غریبگی نکنیم. خیابان‌های پهن ایروان، پایتخت این جمهوری استقلال یافته از شوروی سابق، نخستین تصاویر را در ذهن نقش می‌کنند از کشوری که 24 سال است طعم استقلال را چشیده و برای حفظ آن مصمم است. مجسمه‌ها، تندیس‌های ایستاده یا نشسته در گوشه و کنار شهر، این پیام را می‌دهند که پا به شهری گذاشته‌ایم که با هنر بیگانه نیست. «سرزمین سنگ ها» لقبی که ارمنستان را با آن می‌خوانند، با وجود تندیس‌های متعدد، عنوانی برازنده است. مجسمه‌ها هرکدام داستان خودشان را دارند. از «مام ارمنستان» گرفته که به جای مجسمه استالین در پارک پیروزی بر فراز شهر ایروان، با شمشیر ایستاده و گویی تمام شهر را زیر نظر دارد تا مجسمه  آهنگساز شهیر ارمنی، سرگئی راخمانینف یا به قول بعضی ها رحمانینف، در حال نواختن قطعه‌ای شورانگیز با پیانو.

یا مجسمه پیرمرد گلفروش در خیابانی معروف به خیابان عشاق که داستان عاشقانه‌ای دارد و از قرار مجسمه ساز، به یاد عشق قدیمی خود و گل‌هایی که از پیرمرد برای او می‌خریده، این مجسمه را ساخته و حالا تندیس پیرمرد در حال تعارف گل به عابران، یادگار دستان هنرمند او و عشق سوزانش است. مجسمه معمار شهر ایروان نیز، همان که در ابتدای ورودی «هزار پله» یا «کاسکاد» از جاذبه‌های ایروان، نصب شده، داستان لطیف و جالبی دارد. می‌گویند مهندس «الکساندر تامانیان» عادت داشته شب‌ها کار کند و مادرش برای اینکه سرما نخورد، شنل خود را روی دوش او می‌انداخته و این نکته از چشم مجسمه ساز خوش ذوق پنهان نمانده و تندیس مهندس معمار را با شنل مادرش ساخته است.

میدان جمهوری ایروان یا به قول خودشان «هارا پاراک» همان جایی است که مرکز شهر به شمار می‌آید و محل تجمع مردم در جشن‌ها و مراسم بزرگ ملی. پیش از استقلال ارمنستان، میدان محل خودنمایی مجسمه استالین بوده و حالا جای مجسمه خالی است و قرار است مجسمه دیگری جای آن نصب شود که هنوز در موردش تصمیم‌گیری نهایی نشده است. میدان بیضی شکل با نمای ساختمان‌های قدیمی و ترکیبی از معماری قدیم ارمنستان و سنگ توف و معماری عریض و طویل سوسیالیستی حکومت شوراها. فضای مناسبی است برای گرفتن عکس یادگاری. توریست‌ها دوربین‌ها را بیرون می‌آورند و مشغول می‌شوند. هر طرف بایستید، می‌توانید قسمتی از نمای میدان را داشته باشید. بستگی به این دارد که بخواهید با پس زمینه گالری ملی و موزه تاریخ ساختمان عکس داشته باشید یا ساختمان قدیمی وزارت امور خارجه یا وزارت کشور. اما نمای ساختمان اپرا یک چیز دیگر است؛ خودش هم که محل تجمع جوان‌های شهر و گروه‌های موسیقی است و آن زمان که فواره‌های میدان رقص کنان در فضا خودنمایی می‌کنند و هوا هم مطبوع و ملایم است، دیگر فقط باید حوالی ساختمان اپرا بود و با جماعت هنردوست ارمنی، عجین شد که اتفاقاً ایرانی‌ها را هم خیلی دوست دارند و اصلاً خیلی هایشان فارسی بلدند؛ خصوصاً فروشندگان بازار صنایع دستی که فاصله کمی تا میدان جمهوری دارد و می‌شود انواع صنایع و محصولات دستی ساخت هنرمندان ارمنی را در آن یافت. از قالیچه‌های دستبافت گرفته تا زیورآلات و محصولات چوبی و عروسک‌هایی که لابد هرکدام، داستان خودشان را دارند؛ مثل مجسمه‌ها و اصلاً هرچیز دیگری در ارمنستان که با افسانه‌ای درآمیخته است.

سوار بر طولانی‌ترین تله کابین جهان

همسایه شمال غربی مان، کشور بزرگی نیست اما تلاش دارد بیشتر از قبل جای خود را در عرصه گردشگری بین‌المللی باز کند. ارمنی‌هایی که دور از ارمنستان زندگی می‌کنند و به لحاظ مالی شرایط مطلوبی دارند، در این راه تلاش می‌کنند تا کشورشان که چندان از عمر استقلالش نمی‌گذرد، بتواند پله‌های ترقی را با سرعت بیشتری طی کند.  ساخت طولانی‌ترین تله کابین جهان در ارمنستان و ثبت آن در کتاب رکورد گینس نیز از جمله همین اقدام‌ها است. 5 سال از راه‌اندازی تله کابین می‌گذرد و در این مدت، گردشگران زیادی فاصله بین دو روستای زیبا را با تله کابین پیموده‌اند و از مناظر جذاب اطراف لذت برده‌اند. برای سوار شدن به تله کابین در فصل پاییز نباید آنقدرها منتظر ماند. تابستان اما این‌طور نیست. می‌گویند در فصل گردشگرپذیر روزانه هزار نفر با تله کابین جابه جا می‌شوند.

جنوب ارمنستان، نزدیکی مرز ایران همان جایی است که طولانی‌ترین تله کابین جهان قرار است ما را به دهکده تاریخی «تاتِو» برساند. واگن ظرفیت 25 نفر را دارد. نرم و آهسته راه می‌افتد. منظره دره عمیق با درختان زرد و نارنجی شده پاییزی، تصویری رؤیایی پیش روی بیننده قرار می‌دهد. هزینه ساخت تله کابین را 80 میلیون دلار عنوان می‌کنند که 20 میلیون دلار آن از سوی بخش خصوصی و شرکت مردم نهاد 100lives پرداخت شده است. ارتفاع تله کابین در مرتفع‌ترین نقطه ممکن 320 متر است و با سرعت 37 کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. به محض پیاده شدن از تله‌کابین، دورنمای صومعه «تاتِو» نمایان می‌شود؛ تصویری زیبا و تاریخی در فضای مه گرفته و سبز منطقه. آدم را یاد فیلم‌های قدیمی می‌اندازد؛ همان‌هایی که شخصیت اصلی‌اش راهی طولانی را طی می‌کرد تا خودش را به صومعه‌ای دور دست برساند و آنجا شاید کسی را ملاقات کند. برای رسیدن به این صومعه اما در نهایت یک ربع زمان لازم است، آن هم بر فراز دره‌ای خیال‌انگیز. صومعه و کلیسای تاریخی، در نوع خود بی‌نظیر است؛ ترکیب دلنشینی از معماری و مناظر طبیعی. یکی از اهداف راه‌اندازی تله کابین این بوده که روستاهای مجاور بتوانند از راه جذب گردشگر، درآمد کسب کنند؛ کاری که در کشور خودمان نیز روی آن سیاستگذاری شده و روستاهای نمونه گردشگری برای این کار هدف‌گذاری شده‌اند. زنان مسن روستا بیرون از فضای صومعه، بساط فروش محصولات محلی را پهن کرده اند؛ انواع میوه‌های جنگلی، گیاهان دارویی و خشکبار؛ محصولاتی ارزان قیمت که گردشگر باید پول خرد در جیب داشته باشد تا بتواند از مادربزرگ‌های روستا خرید کند.

«دلیجان» سوئیس کوچک ارمنستان

نامش آشناست، مثل حال و هوایش. «دلیجان» ارمنستان را محلی‌ها «سوئیس کوچک» می‌نامند. شهری در شمال ارمنستان، احاطه شده میان کوه و جنگل. راه مارپیچ سبز، جاده چالوس را در ذهن تداعی می‌کند. دلیجان از پس جاده پیدا می‌شود. ساختمان‌های زیبا بیشترشان با نمای چوبی، به بیننده اعلام می‌کنند که به شهری توریستی قدم گذاشته است. آرامش، نخستین پیشکش دلیجان به مسافران است. آسمان آبی خالص و هوای پاک، میل به ماندن را بیشتر می‌کند. کوچه‌های قدیمی سنگفرش شده، پای رفتن از دلیجان را کند می‌کند. دوست‌داری بمانی و در این تکه افسون شده طبیعت، آرام بگیری. هتل‌های دلیجان، دلیل ماندن در آن را محکم‌تر می‌کند. هر کدام برای خودشان کلی حرف دارند. چه هتل بزرگ دلیجان که برای خودش یک شهر است و چه هتل سنتی و جمع و جور آقای «رازمیک» که از ایرانیان ارمنستان است و فضای دنج و دلنشین هتل کوچکش برای آنهایی که میهمانش بوده‌اند، آنچنان دوست داشتنی بوده که روی دیوارهای سالن ورودی برایش یادگاری‌ها نوشته‌اند؛ یادگاری‌هایی به زبان‌های انگلیسی، ارمنی، عربی و ایرانی. رازمیک آرزومانیان 21 سال است که در ارمنستان زندگی می‌کند. متولد مسجد سلیمان است و بزرگ شده تبریز. در هنرستان صنعتی تبریز، نجاری آموخته و بعد در آلمان عکاسی خوانده و به ایران بازگشته و کار دکوراسیون داخلی منازل را انجام می‌داده است. خودش می‌گوید کار تعمیرات و دکوراسیون 116 خانه را در ایران انجام داده و حالا هم 9 سال است که هتل کوچک خودش را در دلیجان راه‌اندازی کرده که تمام کارهای چوبی آن ساخته دست خودش است؛ حتی اسباب بازی‌های کوچکی که جابه جای هتل دیده می‌شود. هتل کوچک رازمیک 4 طبقه است. طبقه اول همان سالنی است که در آن میزبان مان است. هتل در کل 7 اتاق دارد و یک سالن بیلیارد و سالن دیگری که مخصوص برگزاری جشن‌ها و مراسم است؛ جایی که میهمانانی که طی این سال‌ها در این هتل کوچک اقامت داشته‌اند، خیلی دوستش دارند.

رازمیک دوستان زیادی در ایران دارد، همچنین دوستان ایرانی مقیم دیگر کشورها؛ دوستانی که گاه بعد از 40 سال در هتل کوچک او با هم قرار ملاقات می‌گذارند و خاطرات سال‌های دورشان را تجدید می‌کنند.

دلیجان حالا با سال‌های قبل کمی فرق کرده؛ آن طور که رازمیک می‌گوید حال و هوای دیگری پیدا کرده که بیشترش به خاطر تأسیس کالج بین‌المللی در این شهر است که دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا جذب کرده و دلیجان را از شهری توریستی به شهری دانشجویی توریستی تبدیل کرده است. کالج بین‌المللی دلیجان، شکل و شمایل باقی نقاط شهر را دارد. ساختمانی زیبا با نمای سبز گیاهان بالا رونده، همان آرامش فضای دلیجان را دارد. دانشجویانی از کشورهای منطقه همچون پاکستان، مالزی، افغانستان و ایران در این کالج تحصیل می‌کنند.

نمی شود از دلیجان به سمت ایروان بازگشت و دریاچه «سِوان» را ندید؛ دریاچه‌ای که از جاذبه‌های گردشگری این کشور به شمار می‌رود و در استان «گغارکونیک» قرار دارد. گرچه باد خنک عصر پاییزی، ماندن در کنار دریاچه را کمی سخت می‌کند اما آدم دلش نمی‌آید از کنار حجم آبی چشم‌نواز بگذرد و توقفی نکند. سوان را بزرگ‌ترین دریاچه قفقاز و از بزرگ‌ترین دریاچه‌های کوهستانی آب شیرین در جهان می‌دانند؛ جایی که می‌توان ایستاد و نوازش نسیم خنک را روی صورت احساس کرد و شاید کمی هم دلتنگ خزر شد و گفت: «این همسایه از خودمان است.»

 

Pages