امروز دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸

فرهنگ کشور ارمنستان

فرهنگ کشور ارمنستان

armeniacis.com

بخشهای‌ زیادی از فرهنگ‌ ارمنستان‌ براساس‌ جغرافیا، ادب‌ و هنر و موسیقی‌ ارمنی‌ پایه‌گذاری‌ شده‌ است.

فرهنگ‌ این‌ كشور همانند و همسان‌ و در عین‌ حال‌ متمایز نسبت‌ به‌ بسیاری‌ از كشورهای‌ همسایه‌ از قبیل‌ روسیه‌ و گرجستان‌ و شبیه‌ ملل‌ مدیترانه‌ای‌ مانند ایتالیا و یونان‌ می‌باشد.‌ ‌

ادب‌ و هنر‌ ارمنستان

ادبیات‌ در ۴۰۰ سال‌ بعد از میلاد مسیح‌ در ارمنستان‌ آغاز شد. اغلب‌ هنرهای‌ ادبی‌ توسط‌ Moses of Khorene در قرن‌ پنجم‌ خلق‌ شدند. از آن‌ به‌ بعد ادبیات، كمی‌ تغییر پیدا كرد. در طول‌ سالها معیارهای‌ ادبی‌ از قبیل‌ داستان‌ها و اسطوره‌ها كه‌ از میان‌ نسلها گذر كرده‌ بودند، تغییراتی‌ یافتند. در طول‌ قرن‌ نوزدهم، نویسنده‌ میكائیل‌ نعلبندیان‌ در جهت‌ خلق‌ یك‌ هویت‌ ادبی‌ ارمنی‌ جدید، بسیار سخت‌ تلاش‌ كرده‌ بود. شعر نعلبندیان‌ معروف‌ به‌ «تصنیف‌ دختر ایتالیایی» ممكن‌ است‌ الهامی‌ برای‌ سرود ملی‌ ارمنستان «Mer Hayrenik» بوده‌ است. گالری‌ هنری‌ ملی‌ در ایروان‌ دارای‌ بیش‌ از ۱۶۰۰۰ كار است‌ كه‌ تاریخ‌ آن‌ به‌ قرون‌ وسطی‌ برمی‌گردد، آنچه‌ كه‌ نشان‌دهنده‌ افسانه‌ها و داستان‌های‌ باشكوه‌ آن‌ روزگاران‌ می‌باشد. نگارگری‌ این‌ بناها توسط‌ استادان‌ اروپایی‌ انجام‌ گرفته‌ است. موزه‌ هنری‌ مدرن، گالری‌ عكس‌ كودكان‌ و موزه‌ Martiros Saryan فقط‌ تعدادی‌ از گالری‌های‌ خصوصی‌ وجود دارند كه‌ بیشتر در آغاز هر سال‌ با برپایی‌ نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های‌ چرخشی‌ در حال‌ فعالیت‌ هستند. از دیگر موارد فرهنگی‌ و هنری‌ ارمنستان‌ می‌توان‌ به‌ كارهای‌ سوزن‌دوزی‌ اشاره‌ كرد كه‌ از وسایل‌ زینتی‌ محسوب‌ می‌شود.

سوزن‌دوزی‌ ارمنی‌ از نشانه‌های‌ استفاده‌ توری‌ در ارمنستان‌ باستان‌ و طراحی‌های‌ سنتی‌ به‌ طور نمادین‌ در دوران‌ قبل‌ از میلاد مسیح‌ بوده‌ كه‌ ریشه‌ هنر فعالی‌ می‌باشد.‌

ارمنیان در رشته های معماری، پیكرتراشی، نقاشی، موسیقی، رقص و تئاتر نیز پیشینه پرباری دارند. با توجه به کوهستانی بودن ارمنستان و وفور سنگ های ساختمانی در این کشور و استفاده دیرباز از این سنگها در امر ساختمان سازی، پیكرتراشی بر روی سنگ نیز از اعصار قدیم در میان ارمنیان مرسوم گردید.

هنر نقاشی در ارمنستان بیشتر در کلیساها و صومعه ها رشد یافته و مورخان ارمنی قرن پنجم خبر از نقاشی های متعدد بر روی سقف و دیوارهای کلیساها در این دوران داده اند.
ارمنیان از دیر باز تئاتر را می شناختند. طبق نوشته مورخان ارمنی از یک قرن پیش از میلاد تئاتر در بخشهای غربی ارمنستان رواج چشمگیری یافت و سپس به بخشهای شرقی گسترش یافت و در نزد پادشاهان اجرا می شد. تئاتر یونانی در تئاتر ارمنی تاثیر به سزایی داشته واژه تاترون در زبان ارمنی به همان معنای تئاترون یونانی بوده و حکایت از این امر دارد که تئاتر از یونان به ارمنستان آورده شده است.

موسیقی در کشور ارمنستان

یكی‌ از بخشهای‌ بسیار مهم‌ فرهنگ‌ ارمنستان‌ موسیقی‌ است. موسیقی از دیرباز در میان ارمنه رواج داشته ولی از آثار قبل از مسیحیت هیچ یادگاری به جای نمانده است. از قرن چهارم میلادی به بعد موسیقی دینی در اماکنی همچون کلیساها و صومعه ها رشد چشمگیری یافت و در کنار آن موسیقی های مردمی نیز رایج بود. عمده ترین موسیقی کلیسایی در میان ارمنیان شاراكان است. این موسیقی که هم اکنون در مراسم دینی کلیساهای ارمنی به وفور اجرا می شود، از قرن چهارم میلادی وجود داشته و تا کنون تغیرات اندکی را شاهد بوده است. هنر موسیقی هنوز در میان ارمنیان رواج چشمگیری دارد. هنرستان ها و دانشکده های موسیقی این کشور از جمله بهترین ها در این رشته محسوب می شوند. اپرا و ارکستر فیلارمونیک ارمنستان نیز بسیار فعال بوده و رهبری آن زمانی با لوریس چكناواریان بود که دارای شهرتی جهانی و متولد ایران است.در سالهای‌ اخیر سبكهای‌ جدیدی‌ از موسیقی‌ به‌ وسیله‌ اركستر سمفونی‌ ارمنستان‌ در سطح‌ جهانی‌ در زیباترین‌ ساختار آن‌ در خانه‌ اپرای‌ ایروان‌ به‌ اجرا درمی‌آید، جایی‌ كه‌ می‌توان‌ به‌ یك‌ فصل‌ كامل‌ از اپرا گوش‌ كرد. علاوه‌ بر آن‌ چندین‌ مجموعه‌ تالار برای‌ نوازندگی‌ دیگران‌ كه‌ شامل‌ تالار ملی‌ اركستر ارمنستان‌ و اركستر ساز و آواز شبانه‌ می‌باشند، وجود دارد. به‌ موسیقی‌ كلاسیك‌ می‌توان‌ در یكی‌ از بخشهای‌ كوچكتر كه‌ شامل‌ هنرستان‌ هنرهای‌ زیبای‌ موسیقی‌ كشور و عمارت‌ اركستر تالار گوش‌ فرا داد. موسیقی‌ Jazz نیز یك‌ موسیقی‌ مردمی‌ است‌ و بیشتر در پاركها و كافه‌ها در فصل‌ تابستان‌ كه‌ زندگی‌ در خارج‌ از خانه‌ها جریان‌ دارد، به‌ اجرا در می‌آید.‌
زبان‌ مردم کشور ارمنستان

زبان‌ ارمنی‌ دست‌ كم‌ ۸۰۰ سال‌ قبل‌ از میلاد مسیح‌ وجود داشته‌ كه‌ هنوز در طول‌ قرنها به‌ طور توسعه‌ یافته، ادامه‌ داشته‌ است. بازرگانی‌ و پیروزی‌ و تسلط‌ اجباری‌ زبان‌ را دستخوش‌ تغییرات‌ كرد و موجب‌ اضافه‌ شدن‌ كلماتی‌ به‌ فرهنگ‌ لغات‌ مردم‌ شد. كتابها و ادب‌ و هنر ارمنستان از قرن‌ پنجم‌ ظهور پیدا كردند. زبان‌ نوشتاری‌ آن‌ زمان، ارمنی‌ كلاسیك‌ یا Grabar نامیده‌ می‌شد كه‌ با تغییراتی‌ متفاوت‌ از قرن‌ نوزدهم‌ باقیمانده‌ زبان‌ ادبی‌ ارمنی‌ است.‌
اعیاد ملی و مذهبی کشور ارمنستان

تا قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان، ارمنیان دارای اعیاد مختلفی بودند که مهمترین آن عید آغاز سال باستانی بود که ناواسارد  نام داشت. اعیاد دیگری نیز در این زمان مرسوم بود که عمدتا به پرستش الهه ها و بت ها اختصاص داشت و از معروفترین آنها می توان به وارتاوار یا جشن آب پاشان اشاره کرد که در اوایل تابستان برگزار می گردید و با وجود گذشت قرن ها و گرویدن ارمنیان به دین مسیح هنوز در میان این ملت رواج دارد و ارمنیان این عید را با پاشیدن آب به روی یکدیگر گرامی می دارند. با ورود مسیحیت به ارمنستان اعیاد دینی جانشین اعیاد قبلی شدند. مهمترین عید ارمنیان همچون سایر مسیحیان جهان عید تولد عیسی مسیح است که ارمنیان آن را در ۶ ژانویه برگزار می کنند، در حالی که مسیحیان كاتولیك و پروتستان آنرا در روز ۲۵ دسامبر برگزار می کنند. دومین عید مهم مسیحی که نزد ارمنیان بسیار مهم می باشد، عید پاک است که سالروز رستاخیز عیسی مسیح از مردگان است و طبق تقویم مسیحی در اولین یكشنبه پس از ماه كامل بهار برگزار می شود. از اعیاد دیگر می توان از هامبارتسوم  که سالروز عروج عیسی مسیح به آسمان است اشاره کرد.

از اعیاد ملی در ارمنستان عید وارتانانک  و عید روز فرهنگ از مهمترین آنهاست. عید وارتانانک سالروز قیام ملی ارمنیان به رهبری وارتان مامیکونیان و عید فرهنگ، گرامیداشت سالروز ابداع الفبا و خط ارمنی توسط مسروپ ماشتوس و شاگردان وی می باشد.
از دیگر اعیاد ملی ارمنستان در حال حاضر می توان به گرامیداشت روز ۲۱ سپتامبر که روز ملی ارمنستان می باشد اشاره کرد. در این روز مردم ارمنستان با شرکت در انتخاباتی به یادماندنی به استقلال ارمنستان از اتحاد جماهیر شوروی و تشكیل جمهوری سوم ارمنستان رای دادند.
لباس سنتی ارمنستان

لباس سنتی مردان ارمنی، فرمی مابین لباس سنتی مردان ساکن خطه شمالی ایران و لباس مردان گرجی دارد. لباس سنتی زنان ارمنی که تحت عنوان داراز  شناخته می شود نیز شبیه لباس های زنان سایر ملل ساکن در منطقه است و شامل لباس بلند و زردوزی شده و روسری به رنگهای شاد می باشد.
مراکز فرهنگی ارمنستان

اگر بخواهیم یک تعریف خوب از ارمنستان بکنیم، باید آن را به عنوان یک پارک فرهنگی معرفی کنیم. گردشگران از وفور مراکز باستانی و فرهنگی در این کشور شگفت زده می شوند. به جرات می توان گفت که غیر ممکن است شما شهر و یا روستایی را در این کشور بیابید که یک اثر باستانی یا یک مرکز فرهنگی و تفریحی در آن وجود نداشته باشد.
امروزه در شهر ایروان موزه های متعددی وجود دارد كه از معروفترین آنها می توان از ماتناداران نام برد که محل نگهداری نسخ خطی بسیار قدیمی است. در این مرکز آثاری وجود دارند که تاریخ نویسان و شرق شناسان منطقه از آنها به عنوان منابع اصلی تحقیقاتی خود استفاده های فراوانی برده اند.

اپرای ایروان از دیگر مراکزی است که نمی توان از آن به سادگی گذشت. این مرکز محل برگزاری کنسرتها و نمایش های بسیاری در طی سال است.
آثار مهم فرهنگی و تاریخی

کلیسای اجمیادزین  مقر رهبر دینی كلیسای ارمنی کاتوقیکوس یا جاثلیق، در سال ۳۰۳ میلادی بنا شده و در شهری به همین نام در غرب ایروان واقع شده است. مراسمی که در این کلیسا برگزار می شود و وسایل قدیمی موجود در آن، از جمله دیدنی ترین مكانهای ارمنستان است.
دومین مکان بنای یادبود سارداراباد است كه به یادبود جنگی که در سال ۱۹۱۸ بین ارمنیان و ترک ها در گرفت و نهایتاً باعث تشكیل جمهوری اول ارمنستان ۱۹۱۸ گردید، بناشده است.
زیزرناكابرت  به معنی قلعه پرستوها از جمله آثار دیدنی در ایروان به یادبود یک و نیم میلیون ارمنی که در دوران جنگ جهانی اول توسط حكومت عثمانی کشته شدند، ساخته شده است. معبد گارنی  از آثار پیش از دوران مسیحیت است و بسیار شبیه آثار معماری یونانی است. كلیسای خورویراپ  در محل سیاه چاله ای بنا شده که گریگور مقدس به مدت ۱۳ سال در آن زندانی بوده است.
سینمای ارمنستان

سینمای ارمنستان در تاریخ ۱۶ آوریل ۱۹۲۳ ایجاد شد. در آن روز با یک فرمان دولتی، کمیته دولتی سینمای ارمنی تشکیل شد.
در ماه مارس ۱۹۲۴ نخستین استودیوی فیلم ارمنی به نام آرمن‌فیلم (به ارمنی: Հայֆիլմ، تلفظ: های‌کینو) در ایروان بنیاد شد و کار خود را با یک فیلم مستند به نام «ارمنستان شوروی» (۱۹۲۴) آغاز کرد.

ناموس به کارگردانی هامو بیک‌نظریان اولین فیلم صامت و سیاه و سفید ارمنی بود. داستان این فیلم بر پایه نمایش‌نامه‌ای از الکساندر شیروان‌زاده در مورد ناکامی‌های دو دلداده است. این دو در کودکی توسط خانواده‌شان نامزد شده بودند ولی به خاطر بی‌ناموسی دختر، پدرش او را به عقد شخص دیگری درآورد.
نخستین فیلم صدادار پِپو نام داشت که در سال ۱۹۳۵ توسط هامو بیک‌نظریان ساخته شد.

چند تن از کارگردانان مهم معاصر ارمنی عبارت‌اند از:

    سرگئی پاراجانوف (با فیلم رنگ انارها)
    میخائیل وارطانوف
    آرتاوازد پلشیان
    هنریک مالیان

معرفی کتاب درباره فرهنگ ارمنستان

این کتاب پژوهش جامعی درباره فرهنگ و تاریخ ارمنستان است که درباره‌ی تاریخ اساطیر زبان و مذهب در ارمنستان به تفصیل سخن گفته شده است. هدف این كتاب در حد توان پاسخ گفتن به نیاز آن دسته از خوانندگان فارسی زبان است كه می‌خواهند با گوشه‌هایی از تاریخ ارمنستان و برخی جنبه‌های حیات فرهنگی و معنوی ملت ارمنی در طرح تاریخ، آشنا شوند. منابع عمده و اصلی برای تألیف این كتاب متون تاریخی، فرهنگی، ادبی، پژوهشی، زبان‌شناسی، تاریخ ادبیات و… به زبان ارمنی است. احمد نوری‌زاده نویسنده‌ی کتاب سال‌هاست که درباره‌ی ارامنه و فرهنگ و ادبیات آن‌ها پژوهش و تحقیق می‌کند. او علاوه بر ترجمه‌هایی که از زبان ارمنی به فارسی انجام داده است؛ آثاری نیز به زبان ارمنی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *