امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

اقتصاد کشور ارمنستان

اقتصاد کشور ارمنستان

armeniacis.com

ارمنستان کشورى است مسیحی با اقتصادى ۱۸‌ميليارد دلاري. ایران و ارمنستان رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند. مهم‌ترین مسائلي که در این ارتباط نقش دارد امنیت انرژی ارمنستان و انتقال گاز تولیدی ایران به بازار اروپا است.

ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور حدود ۱۸‌ميليارد دلار است و وابستگی زیادی به سرمایه‌‌ها و حمایت‌های مالی خارجی دارد. ارمنستان قدیمی‌ترین سرزمین مسیحی نشین در جهان است و کلیساهایی در این کشور وجود دارد که احداث آنها به قرن چهارم هجری باز مي‌گردد. وال استریت ژورنال و بنیاد هریتیج در گزارش اخیر خود ارمنستان را لیبرال‌ترین و باز‌ترین اقتصاد در میان کشورهای عضو CIS (کشورهای مشترک المنافع) معرفی کردند. طبق گزارش ارائه شده ۴/۶۹‌ درصد از اقتصاد ارمنستان آزاد است و از جهت آزادی اقتصادی رتبه ۳۲ در جهان و رتبه نوزدهم را در میان ۴۱ کشور اروپایی دارد.

اقتصاد کشور ارمنستان اقتصادی متمرکز است که پیش از فروپاشی شوروی سابق با کمک سرمایه‌گذاری‌های کلان شوروی فعالیت مي‌کرد. اما بعد از استقلال ارمنستان سرمایه‌های شوروی سابق از کشور خارج شد و بسیاری از واحد‌های تولیدی و صنعتی توان عملیاتی خود را از دست دادند.  قبل از استقلال ارمنستان اقتصاد این کشور اقتصادی صنعت محور بود. صنایع فعال در این منطقه در سال‌های قبل از استقلال عبارت بودند از صنعت تولید مواد شیمیایی، تولید ماشین آلات صنعتی، فرآوری مواد غذایی، نساجی، تولید رزین و الکترونیک. مساله با اهمیت وابستگی این صنایع به واردات مواد اولیه از کشورهای خارجی بود که سبب تضعیف آنها شد.

در سال‌های دهه نود مهم‌ترین عامل تضعیف اقتصادی ارمنستان بسته شدن مرزهای گرجستان و‌ ترکیه به دلیل مناقشه قره باغ بود. این مساله سبب شد تا ورود مواد اولیه به این کشور تنزل یابد و بحران اقتصادی دامان کشور را بگیرد. در این دوران نرخ تورم در ارمنستان رشد بی‌سابقه‌ای پیدا کرد و بیکاری، فقر و مشکلات اقتصادی دامان مردم را گرفت. از سال ۱۹۹۴ میلادی که آتش‌بس اعلام شد اوضاع اقتصادی ارمنستان بهبود پیدا کرد. در سال‌های پایانی دهه نود نرخ تورم در این کشور یک رقمی شد و این روند ادامه یافت تا اینکه در سال جاری میلادی بانک مرکزی این کشور از رسیدن نرخ تورم به مرز صفر خبر داد.

این بانک نرخ رشد اقتصادی ارمنستان در نیمه اول سال جاری را برابر با ۲/۱۰‌درصد اعلام کرد. در این باره دستمزد مردم ارمنستان با ۱۸‌درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲۰۷ دلار در ماه رسید. شایان ذکر است در نیمه اول سال ۲۰۰۶ میلادی متوسط دستمزد کارکنان دولتی این کشور برابر با ۱۸۶ دلار آمریکا بود. بانک توسعه و بازسازی اروپا نرخ رشد اقتصادی ارمنستان را ۶/۱۲‌درصد در سال ۲۰۰۶ میلادی اعلام کرده است. این بانک نرخ رشد اقتصاد در سال ۲۰۰۷ میلادی را ۵/۸‌درصد برآورد کرد که اصلی‌ترین دلیل آن توسعه فعالیت‌های عمرانی است.

به گزارش بانک در سال ۲۰۰۷ میلادی صنعت عمران  ۵۰‌درصد از نرخ رشد اقتصاد را به خود اختصاص داده بود. سهم بخش‌های خدماتی در تولید ناخالص داخلی کشور ارمنستان نیز سهم چشمگیری است. این سهم با افزایش استفاده از تلفن همراه و افزایش شمار اپراتورهای تلفن همراه در حال رشد است. کشاورزی سهم اندکی در اقتصاد ارمنستان دارد. در سال‌های دهه نود تنها ۲۰‌درصد از تولید ناخالص داخلی کشور ارمنستان به بخش کشاورزی اختصاص داشت و این بخش تنها ۱۰‌درصد از نیروی کار را جذب کرده بود؛ اما امروزه به دلیل حضور صنایع جدید به خصوص صنایع مخابراتی سهم کشاورزی در اقتصاد کمتر از ۱۴‌درصد اعلام شده است. از صنایع جدیدی که در این کشور فعالیت مي‌کنند مي‌توان به صنعت فرآوری سنگ‌های قیمتی و جواهرسازی، تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات و توریسم اشاره کرد. این صنایع در سال‌های اخیر با نرخ قابل توجهی رشد کردند و با ادامه این روند تا چند سال آینده سهم قابل توجهی از اقتصاد کوچک ارمنستان را به خود اختصاص مي‌دهند.یکی ازویژگی های اقتصاد جمهوری ارمنستان این است که سیستم اقتصاد این کشور در حال گذار از سیستم متمرکز ودولتی (سوسیالیستی) به سیستم سرمایه داری وآزاد است. برای تقویت وموفقیت هرچه بیشتر این پروسه، ارمنستان بصورت جدی از جانب کشورهای بزرگ سرمایه داری ازجمله ایالات متحده امریکا حمایت شده است ولی هنوز سیستم اقتصاد این کشور بصورت قابل ملاحظه ای متأثر ازسیستم سوسیالیستی است و کاملا از قید این نظام رهایی نیافته است و دلیل عمده آن هم تأثیر گذاری سیاست های روسیه درعرصه های مختلف این کشور می باشد. پس از فروپاشی شوروی سابق و اعلام استقلال جمهوری ارمنستان، اولین مسئله ای که توجه حکومت ارمنستان را بخود جلب نمود واحد پول بود، درنتیجه حکومت ارمنستان مصمم به خروج از دایره روبل شده و واحد پول ارمنستان را بنام درام انتخاب کرد و در نوامبر سال ۱۹۹۳ درام رسما به عنوان واحد پول این کشور به جریان افتاد. دراوایل شروع به کار دولت ارمنستان، ارزش درام را معادل با دلار امریکایی سنجیده بودند اما وضعیت نامطلوبی که اقتصاد این کشور داشت وهمچنان رشد بسیار بالای تورم در این کشور باعث کاهش قابل توجه ارزش درام شد. ارزش یک دلار امریکایی در بازار آزاد ارزهای خارجی در ارمنستان در مدت کمتر از یکسال به معادل ۳۷۵ درام رسید.                                                                                                   

به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور و همچنین وجود ارامنه درخارج از ارمنستان که علاقه فراوانی به تجارت دارند، ارمنستان دارای توانایی مطلوب در عرصه تجارت بوده و عمده ترین درآمد این کشور از طریق صادرات و واردات کالاحاصل میشود.    

پس ازآنکه مناقشه قره باغ کوهستانی میان این کشور و جمهوری آذربایجان بوقوع پیوست، جمهوری ارمنستان توسط آذربایجان و ترکیه ازلحاظ اقتصادی محاصره شد و حمل و نقل که قبلا از طریق آذربایجان صورت میگرفت متوقف شد. ازآنجایی که جمهوری آذربایجان مهمترین و بهترین راهی بود که این جمهوری را با سایر کشورهای منطقه وصل می نمود مبادلات تجاری در ارمنستان دچار افت زیادی شد.

بعد از آنکه راه مواصلاتی این کشور (ازطریق آذربایجان )مسدود شد ارمنستان توجه خود را به دولت ایران متمرکز نمود و در اثر همکاری کشور ایران پل مقری روی رود ارس بنا گردیده و هر دو کشور دروازه های گمرکی خویش را روی آن تأسیس کردند و با انجام دادن این کار تا اندازه ای سهولت برای تاجران ارمنی فراهم شد و درحال حاضر هزاران نوع کالا و هزاران مسافر از طریق این پل عبورکرده و میزان تبادلات تجاری دوکشور در حال پیمایش صعودی درطی چند سال اخیر می باشد. ایجاد و تأسیس پل مقری به میزان قابل ملاحظه ای مشکلات اقتصادی جمهوری ارمنستان را رفع نموده و از تأثیر تحریمات جمهوری آذربایجان وکشورترکیه بر اقتصاد ارمنستان تا اندازه ای کاسته است.                                                        

جمهوری ارمنستان بصورت عموم طلا، جواهر، آلومینیوم، وسایل حمل ونقل و وسایل الکتریکی را به کشورهای ایران، روسیه، ترکمنستان وگرجستان صادر نموده و در مقابل غلات و سایر مواد غذایی، موادسوختی و منابع انرژی را ازکشورهای ایران، روسیه، ترکمنستان، گرجستان، ایالات متحده امریکا وکشورهای عضواتحادیه اروپا وارد می نماید.       
ازآنجایی که جمهوری ارمنستان یکی از کوهستانی ترین مناطق قفقاز جنوبی می باشد وتنها ۲۰% از خاک این سرزمین قابل زرع میباشد  زمینه های رشد زراعت در این کشور مساعد نیست، لذا سیاست حکومت این جمهوری طی سالهای متمادی توجه و تمرکز بیشتر روی صنعت بوده است.                                                                                             

ازجمله ۲۰% خاکی که برای زراعت مساعد است، در دامنه کوه ها قرار دارد که این مسئله پیشبرد امور زراعت را مشکل تر ساخته است. از این نقطه نظر فعالیت های زراعتی در این کشور بیشتر در زمینه باغداری، تولید میوه و سبزیجات تمرکز یافته و فعالیت های وسیعی در زمینه تولید گل وصادرات آن به خارج ازکشورشروع شده است.                                                                          

دراین کشور بخشهای الکترومکانیک، الکترونیک، ابزارآلات وصنایع خودروسازی ازجایگاه خوبی برخوردار است. یکی از کارخانجات ارمنستان کارخانه تایر سازی ایروان است و بر اساس قراردادی که با کشور ایران دارد مواد مورد ضرورت خویش را از ایران تأمین میکند. موسسه پتروشیمی نایرت از دیگر کارخانه های مهم ارمنستان است که در بخش صنعت فعالیت دارد.                                                          

ارمنستان درعرصه صنایع سبک نیز رشد قابل ملاحظه ای نموده است و۸۰% ازتولیدات مربوط به صنایع سبک به سایر کشورهای منطقه صادر می شود. این کشور در عرصه صنایع غذایی نیز دارای یکی از غنی ترین منابع آب معدنی جهان می باشد اما بدلیل فقدان صنعت بسته بندی، این کشور تا کنون نتوانسته است که ازمنابع مذکور بطور کامل استفاده کند.                                                                     

در بخش صنایع، این کشور با یک سلسله مشکلات مواجه است که عمده ترین مشکل، کمبود انرژی است. این کشور از نظر منابع انرژی فقیر و میتوان گفت که بیشتر متکی و وابسته به خارج است که گاز را از سیبری و ترکمنستان و همچنان نفت و ذغال سنگ را نیز از کشورهای خارجی وارد میکند .                                                           
این کشور از لحاظ داشتن منابع معدنی کشور بسیارغنی بوده که اکثرمنابع مذکورپس از فروپاشی شوروی سابق از کارافتاده اند. ارمنستان دارای منابع زیرزمینی مهمی از قبیل مس، سرب، زینک، آهن وطلا میباشد. این کشوردارای منابع بزرگ سنگهای ساختمانی ازقبیل مرمر ،گرانیت ،چخماق وسنگهای آهکی می باشد که قسمت زیادی از سنگهای معدنی جمهوری ارمنستان به کشورهای خارجی صادر میشود. درحال حاضر حکومت ارمنستان مصمم است تا ظرفیت استخراج مس و مولیبدنیوم را بالاببرد تا ازاین طریق بتواند که صادرات سنگ خام به خارج از ارمنستان را کاهش دهد.

تولیدات نا خالص داخلی جمهوری ارمنستان درحدود ۱۸ میلیارد دلار امریکایی ارزش دارد.                                               

جمهوری ارمنستان بیشتر متکی به اقتصاد بازبوده چنانچه که وال استریت ژورنال و بنیاد هریتیج درگزارش اخیر خود ارمنستان را لیبرال ترین و بازترین اقتصاد در میان کشورهای مشترک المنافع معرفی کردند .                                                     

ایالات متحده امریکا پس از اسرائیل بیشترین کمک خویش را به ارمنستان می کند و دلیل عمده آن حضور گسترده ارامنه در ایالات متحده امریکا می باشد و گفته میشود که بیشتر از یک و نیم میلیون ارامنه درایالات متحده امریکا زندگی می کنند.                 
مناسبات اقتصادی ارمنستان – ایران

ایران و ارمنستان به‌رغم تفاوت‌های مذهبی، رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند. مهم‌ترین مسائلي که در این ارتباط نقش دارد امنیت انرژی ارمنستان و کاهش وابستگی این کشور به منابع موجود در کشور روسیه در کنار انتقال گاز تولیدی ایران به بازار اروپا است.
ارمنستان مي‌تواند پلی برای انتقال گاز طبیعی ایران از طریق گرجستان و دریای سیاه به بازارهای اروپایی باشد. اجرای این پروژه در ارمنستان بین ۹۰ تا ۱۰۰‌ميليون دلار و در ایران ۱۲۰‌ميليون دلار هزینه دارد. در مرحله اول ایران سالانه ۴۰۰‌ميليون متر مکعب گاز به ارمنستان صادر مي‌کند و پس از تکمیل این خط لوله ۱۴۱ کیلومتری حجم صادرات گاز ایران به ۲/۳‌ميليارد متر مکعب در سال مي‌رسد.

علاوه بر پروژه خط لوله‌اي که این انتقال را انجام خواهد داد، ایران و ارمنستان مناسبات اقتصادی دیگری در بخش انرژی نیز دارند. از جمله پروژه‌های مشترک دو کشور مي‌توان به احداث دو کارخانه تولید برق آبی (هیدرو الکتریک) روی رود آراکس در مرز دو کشور اشاره کرد.
در سال جاری نیز دو کشور موافقت کردند تا مطالعات لازم برای احداث خط ریلی ارمنستان – ایران را آغاز کنند. انتظار مي‌رود طرح ایجاد منطقه آزاد تجارت دوجانبه بین دو کشور نیز به زودی به امضای طرفین برسد. به گزارش دولت ارمنستان در سال ۲۰۰۵ میلادی ارزش تجارت ارمنستان با ایران برابر با ۱۰۵‌ميليون دلار و در سال ۲۰۰۶ میلادی ارزش تجارت دوجانبه به ۲۰۰‌ميليون دلار رسید. سران دو کشور در نظر دارند با از میان برداشتن موانع تجارت دوجانبه حجم تجارت را به يك‌‌ميليارد دلار در هر سال برسانند.
نظام اقتصادي ارمنستان

پيش از فروپاشي شوروي سابق بخش عمده و اساسي اقتصاد ارمنستان برپايه صنعت بنيان نهاده شده بود. در آن دوران ارمنستان با دارا بودن حدود ۳ درصد جمعیت شوروی ۴ درصد تولیدات صنعتی شوروری را در اختیار داشت. پس از استقلال بدليل مشكلات ايجاد شده وضعيت اقتصادي اين كشور به ضعف و ركود و نابساماني انجاميد و اکنون عمده زیرساختهای اقتصادی بصورت بلااستفاده و متروک درآمده است. در حال حاضر ارمنستان با اجراي برنامه هاي اصلاحات اقتصادي و كمك هاي سازمان هاي بين المللي، توانسته به تدريج شرايط اقتصادي خود را با ايجاد نظام اقتصاد بازار آزاد تا حدودي بهبود بخشد.

ارمنستان در سال هاي اخير شاهد رشد اقتصادي ثابت و منظم در بخش هاي توليد انرژي، مواد شيميايي، مخابرات، جواهر سازي، عمران و مصالح ساختماني و رشد چشمگير در تجارت و بازرگاني ، حمل و نقل، ماشين سازي، الكترونيك ، كامپيوتر و  … بوده است. رشد اقتصادی این کشور پس از افت بسیار شدید در سال ۲۰۰۹ در نتیجه بحران مالی جهانی در سال ۲۰۱۱ مجدداً حالت صعودی گرفته و به ۴٫۷ درصد رسید.
منابع درآمد كشور جمهوری ارمنستان

درآمد كشور ارمنستان از طريق صادرات كالا از جمله الماس( پرداخت و صادرات مجدد آن) و ديگر مواد معدني مانند: سنگ، مس، قطعات فلزي، ماشين آلات و تجهيزات، نوشيدني و مواد غذايي تأمين مي شود. به طور كلي صنايع مختلف (توليد مواد شيميايي، قطعات و ابزار الكترونيكي، ماشين آلات، مواد غذايي، لاستيك، پوشاك، صنايع دفاعي و..) و همچنين كشاورزي و محصولات آن مهم ترين بخش هاي اقتصادي ارمنستان به شمار مي آيد و بخش اصلي درآمد كشور از اين طريق تأمين مي شود. كشاورزي ۴۴ درصد از نيروي كار و صنايع ۴۲ درصد از نيروي كار را به خود اختصاص مي دهند.

بعلاوه كمك هاي ارامنه خارج از كشور (اسپيورك ارمني) در قالب هاي مختلف ونيز كمك و اعطاي وام كشورها ، سازمانها و نهادهاي مالي نظير روسيه، آمريكا، بانك جهاني، صندوق بين المللي پول، بانك توسعه و ترميم اروپا ، اتحاديه اروپا و …. از ديگر منابع مالي ارمنستان به حساب مي آيند.


نگاهی کلی به اقتصاد، بازار و بیمه در ارمنستان                                                                                 

وضعيت عمومي

ارمنستان کشوری است با ۲۹ هزار و۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت وجعمیتی بیش از ۳ میلیون نفر که در شمال با گرجستان در غرب با ترکیه در شرق با آذربایجان و درجنوب با ایران مرز مشترک دارد. وال استریت ژورنال و بنیاد هریتیج در گزارش خود ارمنستان را

لیبرال ترین و باز ترین اقتصاد در میان اعضای کشورهای مشترک المنافع معرفی کردند. طبق گزارش ارائه شده ۶​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​۹.۴ درصد از اقتصاد ارمنستان آزاد است و از جهت آزادی اقتصادی رتبه ۲۳ در جهان و رتبه نوزدهم را در میان ۴۱ کشور اروپایی دارد.

اقتصاد کشور ارمنستان، اقتصادی متمرکز است که پیش از فروپاشی شوروی سابق با کمک سرمایه گذاری های کلان شوروی فعالیت ميکرد. اما بعد از استقلال ارمنستان، سرمایه های شوروی سابق ازکشورخارج شد و بسیاری از واحد های تولیدی و صنعتی توان

مالی خود را ازدست دادند. قبل از استقلال کشور ارمنستان اقتصاد این کشور اقتصادی صنعت محور بود. صنایع فعال در این منطقه در سال های قبل از استقلال عبارت بودند از صنعت تولید مواد شیمیایی، تولید ماشین آلات صنعتی، فرآوری مواد غذایی، نساجی،

تولید رزین و الکترونیک.

مسئله قابل توجه وابستگی این صنایع به واردات مواد اولیه از کشورهای خارجی بود که سبب تضعیف آنها شد. در سال های دهه نود مهم ترین عامل تضعیف اقتصادی ارمنستان بسته شدن مرز های گرجستان و ترکیه به دلیل مناقشه قره باغ بود.

این مسئله سبب شد تا ورود مواد اولیه به این کشور تنزل یابد و بحران اقتصادی دامان کشور را بگیرد در این دوران نرخ تورم در ارمنستان رشد بی سابقه ای پیدا کرد و بیکاری، فقر و مشکلات اقتصادی دامان مردم را گرفت. از سال ۱۹۹۴ میلادی که آتش بس

اعلام شد اوضاع اقتصادی ارمنستان بهبود پیدا کرد.

آموزش، نيروي كار

در ارمنستان سن اکثر مردم (۵۶٪) بین ۱۷ تا ۵۹ سال است وسطح تحصيلات عموم بالاست. آموزش و کسب علم همچنان از ارزش هاي اصلي جامعه ارمنستان است هم اکنون، در ارمنستان ۱۸ دانشگاه دولتی وجود دارد که ۸ واحد از آنها توسط کشورهای خارجي

تأسيس شده (دانشگاه آمر کيا، فرانسه، اروپا و ۵ دانشگاه روسي) و بقيه دانشگاه ها توسط بخش خصوصي اداره مي شوند در نیمه ی اول سال ۲۰۰۶ میلادی متوسط دستمزد کارکنان دولتی این کشور برابر با ۱۸۶ دلار آمریکا بود. بانک توسعه و بازسازی اروپا

نرخ رشد اقتصادی ارمنستان را ۲۲.۶ در صد در سال ۲۰۰۶ میلادی اعلام کرده است، این بانک نرخ رشد اقتصاد در سال۲۰۰۷ میلادی را ۸.۵ درصد براورد کرد که اصلی ترین دلیل آن توسعه فعالیت های عمرانی است.نماي اقتصادي

به گزارش بانک مركزي ارمنستان در سال ۲۰۰۷ میلادی صنعت عمران ۵۰ درصد از نرخ رشد اقتصاد را به خود اختصاص داده بود. سهم بخش های خدماتی در تولید ناخالص داخلی کشور ارمنستان نیز سهم چشمگیری است. این سهم با افزایش استفاده از تلفن همراه و افزایش شماراپراتورهای تلفن همراه درحال رشد است کشاورزی سهم اندکی دراقتصاد ارمنستان دارد در سال های دهه نود ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور ارمنستان به بخش کشاورزی اختصاص داشت واین بخش تنها ۱۰ درصد از نیروی کار را جذب کرده بود؛ اما امروزه به دلیل حضور صنایع جدید به خصوص صنایع مخابراتی، سهم کشاورزی در اقتصاد کمتر از ۱۴ درصد اعلام نشده است ازصنایع جدیدی که در این کشور فعالیت می کنند می توان به صنعت فرآوری سنگ های قدیمی و جواهر سازیتکنولوژی ارتباطات و اطلاعات و توریسم اشاره کرد این صنایع در سال های اخیر با نرخ قابل توجهی رشد کردند و با ادامه این روند تا چند سال آینده سهم قابل توجهی از اقتصاد کوچک ارمنستان را به خود اختصاص مي دهند. درحال حاضر ارمنستان با اجرای برنامه های اصلاحات اقتصادی و کمکهای سازمان های بین المللی، توانسته به تدریج شرایط اقتصادی خود را با ایجاد نظم اقتصادی بازار آزاد تا حدودی بهبود بخشد ارمنستان در سال های اخیر شاهد رشد اقتصادی ثابت و منظم در بخش های تولید انرژی، مواد شیمیایی ، مخابرات، جواهر سازی عمران و مصالح ساختمانی و رشد چشمگیر در صنعت کشاورزی، تجارت و بازرگانی، حمل ونقل، ماشین سازی، الکترونیک،کامپیوتر و…بوده است. ارمنستان بر اساس۵۰ شاخص اقتصادي بين المللي، از آزاد ترین کشورها از نظراقتصادی است اين شاخص ها مبتنی بر گروه های ذیل می باشد؛ جريان پول و سرمایه گذاری خارجی، بانک داری و نظام مالی، سیاست های پولی، سیاست های مالی و بودجه بندی، در آمد ها و مخارج ، ميزان دخالت دولت در امور اقتصادي، قوانين و حقوق مالکیت و ميزان فعاليت بازار سیاه در اين کشور

ارمنستان در سال ۲۰۰۴ با کسب مقام چهل و چهارم در ليست کشورهاي آزاد اقتصادي در کنار فرانسه قرار گرفت ودرسال ۲۰۰۸ جزء کشورهاي با آزادي اقتصادي بالا درجهان با رتبه بيست وهشتم وبالاتراز فرانسه قرار گرفت.ارمنستان کارنامه درخشانی از نظرتغییر و تحول اقتصادی دارد و فضای بسیار مناسبی برای اقتصاد کلان بر اساس بازارهای اقتصادی جهان به وجود آورده است.

در سال ۱۹۹۳ سازمان بورس این کشور فعالیت خود را آغاز کرد و واحد پول جدید ارمنستان، درام، برای اولین بار معرفی شد.از سال ۱۹۹۴ این کشور رشد اقتصادی ثابتی داشته است.ارمنستان یک طرح فراگیر ساماندهی واصلاحات ساختاری را با موقعیت به انجام رسانده است.تورم

از سال۱۹۹۸ که تورم در ارمنستان به حد تعادل رسید،رشد اقتصادی این کشورهم آغاز شد ،بر اساس آمار رسمی ارائه شده توسط بانک مرکزی ارمنستان،میزان متوسط تورم در سال ۲۰۰۳برابر ۴​​​​.۶٪ و در سال ۲۰۰۴ برابر با۶.۲۸٪ بوده است .این میزان در سال ۲۰۰۸ به ۸.۴٪ رسید که این افزایش میزان تورم شاید به خاطر شرایط خاصی باشد که درآن زمان بر این کشور فائق آمده است.

واحد پولي و حجم مبادلات

سیاست های مبادله واحد پولی ارمنستان(درام ارمنستان ) کاملأ آزاد است.این واحد پولی به راحتی با سایر واحدهای پولی مبادله می گردد و شرکت ها و کمپانی های جهانی می توانند جهانی می توانند به سهولت انواع واحدهای پولی خارجی را در بان کهای این کشور تبدیل کنند

.

ساختار بازار بيمه ارمنستان

فعاليت در زمينه بيمه در اين كشور براساس قانون مدني و قانون بيمه انجام مي پذيرد.تا قبل از سال ۲۰۰۶ نظارت بر شرکت های بیمه ارمنستان بر عهده وزارت اقتصاد و دارائی این کشور بود اما از سال ۲۰۰۶ نظارت بر عملکرد شرکت های بیمه طبق قانون به وسیله بانک مرکزی ارمنستان انجام می شود

بر اساس قانون بیمه این کشور،تنها افراد حقوقي كه مجوز بانك مركزي ارمنستان برای فعالیت را دارند،مي توانند درجمهوري ارمنستان به فعاليت در زمينه بيمه بپردازند.درحال حاضر ۱۲شرکت بیمه ،۵ بروكر،۱۰۰ نماينده و۵۲ كارگزار بيمه،مجوز فعاليت دارندكه از اين ۱۲ شرکت،۵ شركت با سرمایه گذاری خارجي فعاليت مي كنند. علاوه بر شركت هاي ارمني، سه شركت پرقدرت دولتي ويك شرکت مشترک ارمنی ـ آمريكايي در اين كشور فعال هستند،تا سال ۲۰۰۶ در اين كشور امكان ثبت شرکت با مالكيت ۱۰۰   درصد خارجي وجود نداشت و بايد ۵۰ درصد سهام به شركت ارمني تعلق می گرفت،اما درحال حاضرامكان ثبت شركت بيمه خارجي در ارمنستان وجود دارد

بيمه گران اين کشور انواع معمول پوشش هاي بيمه اي نظير بيمه آتش سوزي،اتومبيل،حوادث،مسئوليت و سايربيمه هاي اموال ومسئولیت همچنین بيمه هاي زندگي،سلامت و درمان را ارائه مي كنند و با بيمه گران اتكايي شناخته شده و معتبري چون مونيخ ري و سوئیس ری یا ناسكو ۳ در ارتباط هستند.عمده فعاليت هاي بيمه درارمنستان با كنترل و هدايت شرکت های بيمه روسی انجام می شود که ازاين ميان مي توان شركت هاي اينگوآرمانيا روس گوس استراخ و بیمه روسو را نام برد. همچنين يك شرکت بيمه ايراني در سال هاي گذشته در اين كشور فعال بوده كه به دلايل مختلف درحال حاضر فعاليت آن متوقف شده است.تاكنون دراین کشور هيچ رشته بيمه اي اجباري نبوده است اما درحال حاضر اجباري نمودن بيمه شخص ثالث درحال پيگيري است و احتمالاً تا سال آينده محقق مي شود.حق بيمه توليدي در اين کشور كمتر از ۱ درصد توليد ناخالص داخلي است و فرهنگ بيمه رواج چنداني ندارد ومردم به کشورهاي بيمه اعتماد ندارند.اما با اقداماتي كه از سوي صنعت بيمه در دست انجام است،انتظار مي رود در آينده اين شرايط تغيير كند.شرکت های بیمه دراین کشوربدون حضور ارزيابي كنندگان ريسك فعاليت مي كنند و تعرفه ها يا نرخ حق بيمه ها از پيشتوانه كارشناسي دقيقي برخوردار نيستند،چون محاسبات علمي جهت تع يين تعرفه ها انجام نمي گيرد و نرخ ريسك براساس تقاضاي بازار و تجربه ساير كشورها تعيين مي شود.به گفته برخي مديران شركت هاي بيمه اين كشور محاسباتی كه به منظور تعيين نرخ حق بيمه به ويژه در بيمه هاي زندگي انجام مي شود بسيار سطحي است و ازپیشتوانه فني و علمي چنداني برخوردار نيست.اين امر كه بازار بيمه در این کشور هنوز در مراحل ابتدايي قرار دارد و لذا طبيعي است كه مردم هر اندازه هم كه ميزان حق بيمه ناچيز باشد نسبت به شركت هاي بيمه اطمينان كافي نداشته باشند

جمع بندي و نتيجه گيري

در مجموع باتوجه به ضعف دانش تخصصي و عدم وجود نيروي انسانی متخصص كافي در صنعت بيمه این کشوربه نظر م رسد نياز به آموزش حرفه ای بیمه به ویژه در زمینه اكچوئري وجود دارد و گسترش همكاري هاي دو كشوردر زمینه بيمه ميتواند از اين مسيرآغاز می شود،همچنين باتوجه به اينكه بازار بيمه  این کشور درحال رشد است و  ايران چهارمين يا پنجمين شریک تجاري اين كشور است فرصت های خوبي براي ورود بيمه گران ايراني به بازار بيمه این کشور وجود دارد.اگر چه بازار بيمه اين كشورباتوجه به حدود ۱۱ميليارد دلار تولید ناخالص داخلي و درآمد سرانه اي معادل ۶۰۰۰  هزار دلار چندان بزرگ و قابل توجه نيست،اما باتوجه به نرخ رشد اقتصادي بالاي ۶ درصد درسال مي توان گفت درصورت ادامه اين روند در آينده اهميت اقتصادي اين كشور در منطقه بيش از اين خواهد بود.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *