امروز سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

دین و مردم کشور ارمنستان

دین و مردم کشور ارمنستان

armeniacis.com

درباره مردم کشور ارمنستان

بیشترین جمعیت مردم ارمنستان را نژاد ارمنی تشکیل می دهد که حدود ۹۸% جمعیت کشور است. ارامنه از زمان قدیم در جنوب منطقه قفقاز ساکن هستند و آنان نیز همانند ایرانیان خود را آریایی می دانند. مردم ارمنی از نظر فرهنگی شباهت های زیادی با ایرانیان دارند و این برگرفته از تاریخ این دو کشور است. ارامنه تا سال ۱۹۹۰ یعنی پس از فروپاشی شوروی دائمآ بین دو کشور ایران و شوروی(روسیه) تقسیم می شدند، گاهی زیر سلطه ی ایران و گاهی هم روسیه، از این رو فرهنگ و آداب روسی نیز در بین آنان دیده می شود.

زبان مردم ارمنستان ارمنی است که همانند هر زبان دیگر دنیا دارای گویش های مختلفی است. زبان ارمنی در سال ۴۰۶ میلادی توسط مسروپ ماشتوتس اختراع شد این زبان برگرفته از ۳۹ حرف می باشد.

امروزه جمعیت این کشور ۳ میلیون نفر می باشد اما ارامنه ساکن در خارج کشور جمعیتی بیش تر از ارامنه داخل دارند؛ یک میلیون و صد و سی و یک هزار ارمنی در روسیه، ۵۶۰ هزار ارمنی در ایران، ۵۵۶ هزار ارمنی در آمریکا و ۵۴۰ هزار ارمنی در فرانسه ساکن هستند. این کشورها به ترتیب بیش ترین ارامنه جهان را دارا می باشند. پرطرفدارترین ورزش در ارمنستان شطرنج است و بعد از آن می توان به بسکتبال و فوتبال اشاره کرد. هنر و موسیقی نزد ارامنه جایگاه ویژه ای دارد، ساز دودوک سازی است ارمنی که امروزه شهرت جهانی دارد.

روش و منش زندگی ارمنی ها مانند دیگر اروپاییان است. مردم ارمنستان نسبت به مردم آذربایجان احترام بیشتری به مسافران ایرانی می گذارند. باتوجه به ارتباطات فرهنگی گسترده این دو منطقه با ایران ، شاید این مسئله مربوط به حمایت های تلویحی ایران از ارمنستان در جنگ میان ارمنستان و آذربایجان باشد.

مجموعا مردم این کشور مردمی آرام، مهربان و خونگرم بوده و از معاشرت با آنها لذت خواهید برد.
درباره دین مردم ارمنستان

دین مردم کشور ارمنستان – ۹۴% از مردم ارمنستان مسيحي ارمني بوده كه پيرو كليساي اچميادزين مي باشند. مذهب ارامنه در ميان مسيحيان نزديكترين شاخه به مذهب ارتدكس بوده و شباهتهائي نيز ميان كليساي اچميادزين و كليساي ارتدكس وجود دارد ليكن بطور كل مسيحيان ارامني خود را پيرو مذهب گريگوريانس (گريگورلوساوريچ اولين رهبر مذهبي ارامنه كه ايراني الاصل نيز بوده است ) دانسته و از نظر مسائل مذهبي مستقل عمل مي نمايند.

ارمنستان بعنوان اولين كشوري است كه مسيحيت را در اواخر قرن سوم ميلادي بعنوان مذهب رسمي كشور برگزيده و طي تاريخ پر فراز و نشيب خود ، كليساي ارمني تاثير زيادي در حفظ هويت ملي ارامنه داشته و گاه نيز نقش رهبري سياسي و اجتماعي را برعهده داشته است . بدليل تاثير فرهنگ ماركسيستي حاكم  در زمان شوروي ، مردم زياد با مفاهيم ديني آشنا نيستند ليكن پس از استقلال مقامات كليساي ارمني تلاش نموده است كه مردم را با مفاهيم ديني آشنا نمايند .گرچه رهبران ديني مورد احترام مقامات سياسي مي باشند ليكن در صحنه سياست كشور مقامات كليسا از حوزه قدرت خارج بوده و تاثير گذار نمي باشند.

در  برنامه ريزي وسيع مهر ماه ۸۰ مصادف با۱۷۰۰ مين سالگرد پذيرش مسيحيت تلاش زيادي بعمل آمد تا ارمنستان به دنيا معرفي گردد تا بدينوسيله از درآمدهاي توريستي بهره مند شود. رهبران مذهبي نیز در صدد نفوذ بيشتر خود وپر رنگ نمودن نقش مذهب در ارمنستان بودند ليكن استقبال  ضعيف وكمتر از حد انتظار بود و فقط حدود ۲۵۰۰۰ توريست از ۳۰۰۰۰۰   توريست  پيش بيني شده به اين كشور جهت شركت در مراسم ۱۷۰۰ مين سالگرد پذيرش مسيحيت سفر كردند. در ارمنستان همچنين جوامع كوچكي از پيروان مذهب مسيحي ارتدكس، اسلام، يهودي و زرتشتي نيز وجود دارد.

بالاترين اقليت مذهبي در ارمنستان يزديها مي باشند كه مذهبي آميخته از اسلام ومسيحيت مي باشد. يزديها را كردهاي ارمنستان كه حدود ۶۰۰۰۰ نفر مي باشند تشكيل مي دهند.
ارمنستان فقط از شمال با گرجستان که يك كشور غير مسلمان می باشد همسايه است، بهمين دليل ارمنستان مرز بين دنياي اسلام و مسيحيت تعريف شده است.
باورهاي اعتقادی مردم کشور ارمنستان

بدليل سلطه فرهنگي كمونيسم، مذهب در بين ارامنه ضيف است ليكن در سالهاي اخير بدليل تبليغات و توجهات كليساي ارمني تا حدودي باورهاي مذهبي واعتقادي مردم تقويت شده است. ازدواج ها توسط روحانيون  و در كليسا انجام مي شود و اندك اندك رهبران مذهبي ارامنه نفوذ وقدرت پيشين خود را باز مي يابند ليكن هنوز در قدرت سياسي جامه تاثير بسزايي ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *