امروز سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

نمادهای کشور ارمنستان

نمادهای کشور ارمنستان

armeniacis.com

مجسمه مادر ارمنستان

یکی از مهمترین نمادهای ارمنستان مجسمه مادر است که در پارک هزار پله ایروان که یکی از دیدنی ترین اماکن این کشور است واقع شده ا ست. این پارک در مرکز شهر با فاصله دو ایستگاه مترو در خیابان شمالی میدان جمهوری واقع شده است که قسمتی از کوه به صورت پله های متعدد با نمایی زیبا ساخته شده که البته می توان این پله ها را با پله برقیهایی که دنبال هم قرار دارند نیز طی نمود. در بالای این پارک تندیس مادر قرار گرفته که نماد مادر ارمنستان است.

کوه آرارات

کوه آرارات نیز از جمله نمادهای مهم ارمنستان از نظر ارمنستان است و با وجود اینکه این کوه هم اکنون در خاک ترکیه واقع شده مردم ارمنستان تعصب و علاقه خاصی به این کوه دارند.

کوه آرارات با زیبایی، صعب‌العبور بودن و تاثیرات طبیعی‌ خود در گذشته تاثیر عجیبی بر ملت ارمنی داشته است. این کوه سابقا مورد پرستش قرار گرفته و درباره آن افسانه‌ها سروده‌اند. قله ماسیس در باور کهن ملت ارمنی خانه اسطوره‌ای ارواح دلاورانی می‌باشد که به اصطلاح ماسیس را از گزند تجاوزات انسانها محافظت کرده‌اند و متجاوزین گستاخ را به پرتگاه می‌انداخته‌اند.

بر اساس روایات قدیمی مردمی در مورد “آرتاوازد”، آرتاوازد – پادشاه ارمنی – در ژرفای کوه ماسیس به زنجیر کشیده شده و سعی می‌کند از آنجا بیرون آید. طبق روایات زمین آرتاوازد را در نزدیکی سرچشمه رود گینو بلعیده است.

آرارات غنی از حیوانات و پرندگان گوناگون می‌باشد. در قدیم‌الایام آرارات بعنوان شکارگاه سلطنتی ارمنستان اعلام شده بود. آرارات الهام‌بخش ملت ارمنی بوده و خواهد بود و نگاه و افکار هر عابری ناخواسته بدان معطوف می‌گردد.
پرچم کشور جمهوری ارمنستان

پرچم ارمنستان مانند هر کشور دیگری نماد رسمی این کشور است. این پرچم دارای سه رنگ است:

پرچم کشور ارمنستان
بالا : قرمز ، وسط :  آبی تیره و پایین: نارنجی رنگ.

    قرمز نماد کوهستان ارمنستان است، مبارزه مستمر مردم ارمنی برای موجودیت خود ، عقیده به مذهب ، آزادی و استقلال.
    رنگ آبی نماد مردم ارمنستان است که در زیر آسمان به طور صلح آمیز زندگی می کنند.
    رنگ نارنجی نماد استعداد خلاق و کار سخت ملت ارمنستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *