سفر با خودروی شخصی به ارمنستان

اگر تصمیم دارید با خودروی شخصی خود به ارمنستان سفر کنید، ما شما را برای این امر قدم به قدم راهنمایی می کنیم.

مسافت زمینی تهران تا ایروان

ازتهران تا تبریز ۶۰۰ کیلومتر ، ازتبریز تا جلفا ۱۳۰ کیلومتر ،از جلفا تا سیه رود ۵۸ کیلومتر ،از سیه رود تا مرز نوردوز  ۲۰ کیلومتر

فاصله ازمرز نوردوز تا ایروان ۴۰۰ کیلومتر می باشد.

که جمعا تهران تا ایروان ۱۲۰۸ کیلومتر  میباشد

نکته: تقریبا ۲ الئ ۳ ساعت در مرز معطلی همیشه باید در نظر گرفت

قیمت بنزین در ارمنستان  هر لیتر حدود ۴۷۰ درام  است که برابر ۳۳۰۰ تومان میباشد.

چند نکته برای کسانی که قصد سفر زمینی با ماشین شخصی خود به ارمنستان دارند

سعی کنید ساعت حرکت شما از مرز نوردوز صبح زود باشد؛ که ازدیدن طبیعت زیبای ارمنستان  لذت ببریید ،و هم در طول روز جاده امن تر  و همچنین تردد ماشینها زیاد میباشد.

از همه مهمتر اگر شما صبح زود از مرز نوردوز حرکت کنید به سمت ایروان، شما نزدیک غروب ایروان خواهید بود، مسلمأ از وقتتون استفاده میکنید جهت دیدن آپارتمان و انتخاب مکان ماندنتون.

و اما تجربیات سفر زمینی با خودروی شخصی

مسافرت با خودروی شخصی به ارمنستان، آن هم خودروی شخصی، تجربه‌ای است كه به سبب برخی ویژگی‌های آن نمی‌توان برایش جایگزینی یافت.

مسافرت با خودروی شخصی این امكان را به سرنشینان می دهد تا با پیمودن پیچ و خم‌ها و پشت‌سر گذاشتن نا همواریی ها و دیدن جاده های سرسبز و زیبا، مقصد را به شكل دیگری تجربه كنند.

مسافرت با خودروی شخصی به ارمنستان این امكان را به سرنشینان می‌دهد تا چشم‌ها را به مناظر اطراف جاده صیقل داده و از طبیعت بکر و دست نخورده جاده های کوهستانی زیبا و مهمان نوازی مردم مهربان آن لذت برد و از یكنواختی مناظر شهری قدری فاصله گرفت. سفر با خودروی شخصی این فرصت را به سرنشینان می‌دهد تا در هر نقطه‌ای از مسیر كه جذابیت مطابق با سلیقه آنها را دارا بود توقف كنند و از بودن در طبیعت و آرامش آن لذت ببرند.

نقشه راه از تبریز تا مرز ارمنستان

    به همین دلیل مسافرت با خودروی شخصی می‌تواند جذاب‌تر از هر مسافرت دیگری باشد. اما این نوع سفر به شدت نیازمند توجه به نكاتی است تا فرصت آرامش و لذت را برای مسافران فراهم آورد و آن نكات مسائلی نیستند جز توجه به خودرو وراننده آن.
    از مرز ایران از طریق شهر مرزی نوردوز ایران و مقری ارمنستان می توانید وارد ارمنستان شوید. از مرز نوردوز ایران تا ایروان ارمنستان حدود ۲۷۰ کیلومتر است و از تبریز تا مرز نوردوز حدود ۱۹۷ کیلومتر است که در کل از تبریز ایران تا ایروان ارمنستان حدود ۴۰۷ کیلومتر است.
    در این سفر دانستن زبان ارمنی یا انگلیسی به علت نیاز بیشتر به برقراری ارتباط با ساکنین محلی می تواند موثر باشد.
    در مسافرت به ارمنستان با خودروی شخصی هم گواهینامه بین المللی نیاز است(شرایط دریافت گواهینامه بین المللی ) و هم برای خودرو باید پلاک ترانزیت (مجوز خروج خودرو یا کابوتاژ) تهیه کنید.
    برای مسافرت زمینی با خوروی شخصی از هرکجای ایران که ساکن هستید میتوانید ابتدا به تبریز سفر کرده و از آنجا به بعد خود را برای یک مسافرت خارجی آماده کنید.
    تنها راهی که شما را از مرز ارمنستان به ایوان وصل می کند جادهء باریک و پیچ در پیچ مقری است در هنگام رانندگی در این جاده بسیار احتیاط کرده و مراقب باشید.

نقشه مسیر از نوردوز تا ایروان

    برای مسافرت به ارمنستان با خودرو شخصی هیچگونه محدودیت زمانی و اسکان وجود ندارد.
    عموما در هنگام ورود به کشور ارمنستان به صورت شخصی، افراد ناشناس و بعضا ایرانی با عناوین مختلف از جمله مترجم ، راهنما ، راننده و …  به شما مراجعه نموده و پیشنهاد مساعدت ازجمله اجاره آپارتمان با قیمت پایین و … به شما را دارند؛ توصیه می گردد به آنها اعتماد ننموده و حتی هدف از مسافرت خود را نیز به ایشان بازگو ننمائید.
    زمان سفر شما از تبریز تا ایروان حدود ۱۰ ساعت است، پس برای مسیر سفر سعی کنید صبحانه و نهار را از تبریز تهیه کنید . البته در مسیر ایروان رستورانهای محلی خوبی وجود دارد.
    سعی کنید صبح زود از تبریز بطرف جلفا و بعد از آن بطرف نوردوز حرکت کنید مسیر تبریز تا نوردوز حدودا دو ساعت نیم می باشد. (از تبریز تاجلفا ۱۳۵ کیلومتر و از جلفا تا نوردوز ۷۰ کیلومتر)
    در ۳۵ کیلومتری جلفا به روستای سیه رود  می رسید(آخرین جایگاه پمب بنزین قبل از مرز)، باک خودرو را کاملا پر کنید و اگر خودرو شما دوگانه سوز است باک گاز خودرو را نیز قبل از ورود به گمرک از روستای نوردوز کاملا پرکنید زیرا شما حدود تقریباً یک روز در حرکتید بنابراین ماشینتان احتیاج به بنزین زیادی دارد و هزینهء بنزین در ارمنستان گران است. (قیمت بنزین در ارمنستان لیتری حدودا ۱۰۰۰ تومان می باشد.)
    به میزان مورد نیاز از گمرک نوردوز پول رایج ارمنستان (درام) را تهیه کنید و توجه داشته باشید که ویزایی که سر مرز باید بگیرید بابت آن باید مبلغ ۱۰ دلار برای هر نفر باید بپردازید. توجه داشته باشید که بایستی حتما دلار تهیه کنید و نیز مقداری دارم برای بین راه داشته باشید. برای اطمینان بیشتر می توانید بقیه پولتان را بصورت دلار و یا یورو حمل کنید و در ایروان به درام تبدیل کنیدو نیز می توانید در بانک ملت حساب ارزی افتتاح و در شعبه بانک ملت ایروان از آن برداشت کنید.
    در گمرک ایران بابت هر نفر ۵۰۰۰ تومان بابت خروجی از شما دریافت می شود.
    بعد از انجام مقدمات خروج، از پل مرزی بین ایران و ارمنستان حرکت کرده تا وارد خاک ارمنستان شوید در آنجا شما را به یک سالن راهنمایی می کنند.
    در سالن گمرک ارمنستان ابتدا برای صدور ویزا و خودرو شما فرمهایی در اختیار شما قرار داده می شود که کاملا به زبان ارمنی و انگلیسی می باشد.
    بعد از دریافت اجازه ورود از گمرک ارمنستان بطرف ایروان حرکت کنید. این مسیر ۳۹۵ کیلومتر است.
    هنگام ورود به شهر ایروان با راهنمای خود تماس بگیرید می توانید از راهنمای ایرانی که از قبل می شناسید و هماهنگی نموده اید استفاده نموده و یا قبلا با دفتر ما در ایروان تماس حاصل فرمایید.

محوطه گمرکی ایران و ارمنستان

    ساختمان انجام تشریفات عبور از مرز ایران (پرداخت ۵۰۰۰ تومان خروجی و مهر خروج )
    آخرین ایست بازرسی مرزی(چک مهر خروج)
    خط مرزی ایران و ارمنستان بر روی رود ارس
    چک پاسپورت
    ساختمان انجام مراحل اداری ، صدور ویزا و مهر ورود به کشور ارمنستان
    پرداخت هزینه بیمه اتومبیل کنار درب خروج
    ماشین های کرایه برای رفتن به ایروان

توضیحات لازم و کافی مورخ ۹۲/۵/۲۰ که توسط دوست عزیز آقای جعفر اشراقی برای شما هموطنان عزیز ارسال شده است.

دوستان عزیزی که با خودرو شخصی به ارمنستان سفر میکنید

توجه داشته باشید در هنگام ورود مبلغ ۲۳۰۰۰ درام توسط گمرک جهت ورود خودرو و مبلغ ۵۰۰۰ درام هم برای بیمه ۱۰روزه از شما اخذ میشود و در هنگام برگشت هم ۸۶۰۰ درام مجددا باید حهت خروج خودرو بپردازید البته برای اخذ ویزا هم ۳۰۰۰ درام برای هر نفر بالای ۱۲ سال میگیرند.

اینها مبالغ قانونی پرداختی است

چون مثلا برای راننده چون جدا ویزا صادر میشه ۱۰۰۰درام افسر اضافه برای خودش میگیره یا اگر کسی مگلع نباشه برای بچه های زیر ۱۲ سال که رایگان هست عم پول میگیره  و مهر ورود رو هم جوری میزنه که تو نتونی ببینی مبلغ ویزا برای کودک صفر درج شده و حالا بماند که هر کسی که در رئ برات باز میکنه یک کلمه پول چایی یاد گرفته و ۱۰۰۰ درام ازت میگیره ولی از همه عجیب تر برای من وقتی بود که ماشین از محوطه مرز خارج شد و نگهبان من رو بسمت یک کانکس راهنمایی کرد تا ماشین رو بیمه ۱۰روزه کنند از داخل چند نفر بمن گفته بودند که این مبلغ ۵۰۰۰درام هست اضافه تر نده یک نفر هم که همیشه این مسیر رو میرفت بمن گفت یک اسکناس ۵۰۰۰ درامی همون اول با مدارک به طرف بده که اظافه تر نگیره من هم همین کار رو کردم طرف هم ماشین من رو بیمه نکرد و فرستاد یک کانکس پشتی وقتی رفتم اونجا دیدم دو نفر ایرانی دیگر هم اومده بودند اونجا و میگفتند اون کانکس اول ازشون ۱۹۰۰۰ درام خواسته برای بیمه.

ماشین این دو نفر رو با ۵۰۰۰ درام بیمه کرد در همین حین ۴ نفر ایرانی دیگه هم اومدند حالا نوبت من بود مدارک رو که دادم گفت قیمت بیمه ۲۵۰۰۰ درامه هر کاری کردیم قبول نکرد کمتر بیمه کنه بعدا دو تا از اون ماشین هارو با ۷۰۰۰ درام بیمه کرد ولی هرکسی میرفت یک نرخ میداد یک تعدادی رو هم با ۱۷۰۰۰ درام بیمه کرد اما من پول ندادم و با بقیه رفتم تا ایروان البته خلاف نکردم که پلیس ماشین رو متوقف کنه وقتی رسیدم ایروان با تعجب دیدم نرخ بیمه ۱۰ روزه ۲۷۰۰تا ۳۲۰۰درامه و الباقی رو اضافه می گیرند خلاصه مملکت بی در و پیکریه هرچی دلشون بخواد از ایرانی ها میچاپند قیمت بیمه یکساله در ایروان ۳۵۰۰۰ درام می باشد.

شهرهایی که بعد از مرز نوردوز شما خواهد دید

بعد از طی  مسافتی  تقریبا ۱۵ کیلومتر از مرز نوردوز به شهر مغری میرسید، و پس از طی مسافتی تقریبا٨٠ کیلومتر به شهر کوهستانی کاپان میرسید، بعد ا ز پیموندن گردنهای پر پیچ و خم  نوبت به شهر گریز می رسد که شما میتونید جهت صرفه صبحانه یا ناهار اقامت کنید، از نوردوز تا ایروان با  اینکه ۴۲۰ کیلومتر میباشد ،اما به خاطر کوهستانی بودن مسیر، تقریبا ۸ ساعت طول میکشد.

تذکر مهم برای کسانی که زمینی به ارمنستان سفر میکنند:

از لحظه ورود شما به ارمنستان، شما با کسانی برخورد خواهید کرد، که به شما، خودرو، آپارتمان و سایر خدمات دیگه ارائه خواهند داد، لطفأ دقت کنید از کی خدمات میگیرد و چه ضمانتی پس از ارائه خدمات وجود دارد.

تجربه ۱۳ سال کار توریستی ما نشان داده است، ۹۰٪ که کسانی از چنین افرادی خدمات گرفته اند، یا نصفه راه پشیمان شده اند یا دیگر توبه کردند که به ارمنستان سفر مجدد داشته باشند.

سوال : ما چگونه و چطور در ارمنستان هتل یا آپارتمان اجاره کنیم؟

توصیه ما به شما این است ،که حتما چند روزقبل از مسافرت  شما به ارمنستان جهت رزرو آپارتمان یا هتل و سا یر امور مربوط به سفرتون ، با کسانی که در این کار تجربه، و ماهر هستند تماس بگیرید و رزرو کنید

توصیه های وزارت راه به رانندگان

 • بااستناد به مواد سه و ۱۹‬ قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن و اصلاحیه‌های بعدی آن و نیز تبصره سه ماده ‪۱۲۶‬ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگانی حداكثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها ‪۱۲۰‬ كیلومتر و اتوبوس، مینی‌بوس، تریلر و كامیون۱۱۰‬ كیلومتر و حداقل سرعت وسایل نقلیه مذكور در اتوبان‌ها‪ ۷۰‬ كیلومتر در ساعت است.
 • در بزرگراه ها خودروهای سبك ‪۱۱۰‬ كیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی‪ ۱۰۰‬ كیلومتر در ساعت و كلیه وسایل نقلیه در جاده‌های اصلی به هنگام روز‪ ۹۵‬ كیلومتر و شب‪ ۸۵‬ كیلومتر است.
  و در جاده‌های فرعی هنگام روز ۸۵‬ كیلومتر و شب ‪۷۵‬ كیلومتر در ساعت است.
 • براساس تحقیقات به عمل آمده كاهش سرعت به میزان‪ ۱۰‬ كیلومتر درساعت، میزان تصادف را‪ ۲۰‬ درصد، تعداد مجروحان را‪ ۳۰‬ درصد و تلفات جانی را ‪۴۰‬ درصد كاهش می دهد.
 • عدم استفاده از نور بالای بیجا، استفاده از نور بالا در فاصله‪ ۱۵۰‬ متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری (شامل مه گرفتگی ودرصورت نبود مه شكن در حین بروز كولاك و مه).
 • عدم خوردن، آشامیدن و صحبت ‌كردن با بغل دستی و یا نگاه كردن به سرنشینان.
 • توجه به ضخامت عاج لاستیك (حداقل سه ‌میلی‌متر عاج برای ترددهای برون شهری الزامی است). اغلب رانندگان خودرو كه مهارت كافی ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت‌های متعدد می‌كنند كه بی توجهی به این موضوع در هنگام باران به كاهش سطح اصطكاك لاستیك با آسفالت و وجود سوانح خطرناك منجر می‌شود.
 • رانندگان قبل از سبقت گرفتن باید به پاسخ صحیح این سؤالات رسیده باشند كه چه مسافتی برای سبقت گرفتن نیاز است؟ شعاع آزاد دید چقدر است؟ سرعت خودروی مقابل و طول زمان شتاب‌گیری چه میزان است؟ با چه سرعتی می توان سبقت گرفت؟ آیا قانون اجازه چنین سرعتی را می دهد؟ و از سبقت گرفتن چه نفعی عاید می‌شود؟
 • در خصوص عدم نقیص فنی خودرو، باید با آزمایش از سلامتی ترمزها و چراغ ها اطمینان حاصل شود و نسبت به تمیزی شیشه‌ها و میدان دید، تنظیم فرمان و… اقدام كرد.
 • ضمن توجه به شرایط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعیت راه ها، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، كمال دقت را به كار برید و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیك را حفظ کنید.
 • توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.
 • جلوگیری از نشستن افراد فاقد گواهینامه در پشت فرمان.
 • رعایت فاصله به ازای هر‪ ۱۵‬ كیلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول یك ماشین با خودروی جلویی.
 • نصب پرچم قرمز هنگامی كه وسایل مورد حمل بیش از نیم متر از خودرو خارج شده است.
 • بستن كمربند ایمنی به عنوان یك قانون الزامی است چون هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می‌كند.
 • از سوار كردن بیش از ظرفیت خودرو جلوگیری شود و سرنشینان به هیچ وجه در قسمت روباز وسایل نقلیه ای مثل وانت و كامیونت سوار نشوند.
 • خستگی و خواب آلودگی، نقص عضو، استعمال مواد مخدر، بی توجهی به مقررات، عجله و شتاب بی‌مورد، عدم تشخیص سهم عبور سایرین، لجبازی، رانندگی در اوج احساسات از جمله مواردی است كه رانندگان باید از آن پرهیز كنند.

 

 • پوشاک سفر
 • لباس برای مناطق معتدل
 • شلوار جین
 • تی شرت
 • کفش پیاده روی
 • پیراهن گرم
 • پلیور
 • بارانی
 • کلاه
 • جوراب و لباس زیر
 • لباس برای مناطق گرم
 • شلوار پنبه ای راحت
 • لباس سبک
 • تی شرت
 • جوراب
 • مایو و لباس زیر

توصیه های مهم در سفر به ارمنستان

از به همراه بردن لباس های نایلونی اجتناب کنید. این نوع لباس ها به محض عرق کردن به صورت حمام سونا در می آیند! بهترین نوع پارچه برای سفر، کتانی یا پنبه ای است، مانند پارچه هایی که در جین یا لی به کار می رود.

کوله پشتی، چمدان یا ساک در سفر به ارمنستان

انتخاب صحیح کوله پشتی، چمدان یا ساک از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر سفرتان یکسره است و برای مدتی قصد اقامت در شهر یا کشور دیگری را دارید، به دلیل اسباب زیاد و شاید شکننده، بعضی اوقات انتخاب دیگری چز چمدان نخواهید داشت. بزرگترین ایرادی که می شود به چمدان گرفت وزن زیاد و انعطاف ناپذیر بودن آنست.

ساک های سفر، از سال ها پیش چه از حیث وزن و چه از حیث مدل پیشرفت زیادی کرده اند. زمان ساک های برزنتی و پارچه ای به سر آمده و هم اکنون با استفاده از مشتقات نفتی ساک های خیلی سبک و مجکم به بازار عرضه می شوند. این ساک ها گاه با وزنی معادل ۳۰۰ گرم بیش از ۳۰ کیلوگرم بار را در خود جای می دهند. قیمت آنها چندین برابر ارزان تر از چمدان است و به علت انعطاف پذیر بودن برای هر نوع سفری مناسب هستند. اگر تصمیم به پیاده روی زیاد یا سفر با اتومبیل دارید، انتخاب دیگری جز کوله پشتی نحواهید داشت؛ ولی اگر زیاد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید، یا اینکه در کشورهایی سفر می کنید که “اتوستوپ” در آنها رواج زیادی ندارد، از ساک های سبک سفری استفاده کنید که دارای دسته های بلند بوده و به سادگی روی شانه ها قرار می گیرد و در صورت لزوم بتوان آنها را از روی دو شانه رد کرد و تقریباً به صورت کوله پشتی درآورد.

چیدن وسایل در ساک یا کوله پشتی

 • سعی کنید هیچگونه شیء تیز، برنده یا سفتی در حال حمل با بدن تماس نداشته باشد که به بدن صدمه نرساند.
 • آنچه را که در طول روز مورد استفاده قرار نمی گیرد در ته ساک یا کوله پشتی قرار دهید( کیسه خواب، چراغ کوچک آشپزی و غیره).
 • یک بارانی سبک و یک لباس گرم را روی ساک و دم دست قرار دهید.
 • محل مخصوصی را که به سرعت قابل دسترسی باشد به مدارکتان اختصاص دهید (حتی بهتر است ساک کوچک دیگری را به این امر اختصاص دهید و هیچگاه آن را از خود دور نکنید).
 • محل کوچک دیگری را که دستیابی به آن آسان باشد به خوراک سفر اختصاص دهید.
 • سبکترین وسایل را ته ساک و سنگین ترین ها را روی ساک قرار دهید. از نتیجه مثبت این عمل تعجب خواهید کرد.
 • اگر برایتان ممکن است بعد از دسته بندی کردن وسایلتان (وسایل خواب، خوراکی، لباس، مدارک، جعبه کمک های اولیه… ) هر دسته را در ساک پلاستیکی مجزا قرار دهید. به این ترتیب نه تنها هرگونه وسیله ای را به سرعت پیدا خواهید کرد بلکه مرتب کردن ساکتان چند دقیقه بیشتر وقت نخواهد گرفت.

توصیه های مربوط به ترک منزل

 1. قبل از ترك منزل خود تمامی وسایل غیرضروری الكتریكی را خاموش و در صورت امكان جریان برق آنها را از ناحیه فیوز مینیاتوری قطع كنید.
 2. كلیه وسایل گرمازا اعم از گازسوز و یا نفت سوز را خاموش و شیر اصلی گاز را از ناحیه بعد از كنتور و یا سیلندر گاز كاملاً قطع كنید.
 3. از بسته بودن شیرهای آب گرم و سرد منزل خود در زمان ترك منزل كاملاً مطمئن شده و سپس محل را ترك كنید.
 4. در صورت وجود نشتی در شبكه آبرسانی گرم و سرد منزل قبل از ترك منزل نسبت به رفع آن توسط متخصصین اهل فن اقدام شود.
 5. قبل از ترك منزل از بسته بودن درها و پنجره  های خانه اطمینان كامل حاصل كنید و كلید خانه را به سرایدار و یا شخص قابل اطمینان خود بسپارید تا در هنگام وقوع حادثه احتمالی بتواند از آن استفاده كند.
 6. از قرار دادن هرگونه وسایل اضافی و یا اثاثیه منزل در بالكن منزل خودداری كنید. زیرا در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام بر روی عابرین و یا افراد وجود دارد و یا در اثر افتادن مواد آتش زنه امكان دارد آتش سوزی رخ دهد.
 7. از نگهداری ظروف مواد قابل اشتعال و یا كپسول گاز اضافی در محیط خانه جداً خودداری كنید و اینگونه وسایل را در خارج از محیط منزل در مكانی مناسب نگهداری كنید.
 8. اسناد و مدارك مهم و اساسی و لوازم با ارزش خود را در محلی امن و مناسب مثلاً در گاوصندوق منزل نگهداری كنید.
 9. در صورت امكان زمان ترك منزل خود را به كلانتری محل اطلاع دهید تا ایمنی محل توسط نیروهای انتظامی تأمین گردد.
 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *