وقت سفارش در ایروان ارمنستان

دریافت وقت سفارت امریکا در ایروان ارمنستان

متقاضیان ایرانی قادرند در هر کنسولگری یا سفارت کشور آمریکا در سراسر جهان که تشریفات روادید غیر مهاجرتی را به انجام می‌رساند، وقت سفارت خود را جهت انجام پروسه دریافت ویزا تعیین نمایند و از طریق آن سفارت، ویزای خود را دریافت نمایند.

البته با توجه به شرایط کشور ما و نبود سفارت یا کنسولگری امریکا، تعیین وقت سفارت معمولا در کشورهای همسایه ایران انجام خواهد شد و متقاضیان باید به یکی از کشورهای همسایه سفر کنند. یکی از این کشورها، کشور همسایه و زیبای ارمنستان است.

ایرانیان نیز همانند اغلب شهروندان دیگر کشورهای دنیا برای ورود به کشور آمریکا نیاز به اخذ ویزای آمریکا را دارند که برای دریافت این امر، اولین گام گرفتن وقت سفارت‌آمریکا در شهر ایروان می‌باشد.

در سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در ایران به طور دائم تعطیل شد، از آن پس شهروندان ایرانی برای دریافت ویزای آمریکا و وقت سفارت آمریکا نیاز داشتند که به یکی از کشورهای همسایه ایران که سفارت آمریکا در آن دایر بود مراجعه نمایند و تشریفات مربوط به اخذ ویزای آمریکایشان را از این طریق پیگیری کنند.

خود دولت آمریکا به متقاضیان ایرانی، کشورهای ارمنستان، ترکیه و امارات متحده عربی را برای دریافت وقت سفارت پیشنهاد داده است که البته انجام مصاحبه در هر یک از این سفارت‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارد.

البته کلیه متقاضیان باید وب‌سایت کنسولگری یا سفارت مربوطه را که جهت انجام مراحل ویزای خود انتخاب نموده‌اند را همواره بررسی کنند تا در جریان محدودیت های کشور ثالث و امورات مربوط به آن و همچنین سیاست های خاص قرار بگیرند.

منظور از دریافت وقت سفارت چیست؟

در مجموع هر فرد متقاضی برای سفر به یک کشور خارجی مثل آمریکا که برای اجازه ورود به خاک آن کشور نیاز به دریافت روادید یا ویزا باشد، چه این سفر برای مهاجرت بلند مدت از نوع دائمی و یا موقت باشد و چه توریستی و حتی یک روزه، برای فرآیند اخذ ویزای کشور مقصد، به “وقت سفارت” نیاز دارد.

وقت سفارت همانگونه که از اسمش پیداست، یک وقت از قبل تعیین شده برای حضور در سفارت کشور مقصد است، که شما در یک یا چند جلسه حضوری، اموراتی را نظیر بیومتریک هویتی (انگشت‌نگاری)، انجام مصاحبه (پاسخ به یک سری سوالات)، تحویل مدارک مورد نیاز سفارت و انتظار لازم برای دریافت تاییدیه اعتبار و کامل بودن مدارک خود را انجام خواهید داد.

رزرو وقت سفارت می‌تواند هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین صورت پذیرد. اما برای اخذ ویزای کشور آمریکا به دلیل بسته بودن سفارت این کشور در ایران، صرفا این فرآیند باید به صورت آنلاین انجام شده و برای حضور در سفارت نیز مسلما باید به کشوری بروید که سفارت آمریکا در آن جا فعالیت دارد که در این خصوص بهترین گزینه برای ایرانیان، کشور ارمنستان و سفارت امریکا مستقر ایروان است.

زیرا بهترین گزینه هم از لحاظ مسافت و هم سایر هزینه‌های سفر و مهم‌تر از همه، عدم نیاز یا سهولت اخذ ویزای کشور واسط (ارمنستان) می‌باشند.

گرفتن وقت از سفارت آمریکا با توجه به شلوغی و رزرو همه وقت‌ها

آنچه که کاملا مشخص است، این است که کشور آمریکا یا همان “سرزمین رویاها” به دلیل استقبال خیل عظیمی از مهاجران یا مسافران برای سفر و مهاجرت به ویژه مهاجرت کاری و یا تحصیلی، وقت‌های سفارت آن بسیار زمان‌بر و شلوغ بوده و برای متقاضیان رزرو وقت سفارت آمریکا و اخذ ویزای آمریکا در بیشتر حالات، اخذ نوبت به دلیل پر بودن همه نوبت‌ها در زمان‌های مختلف از سال، بسیار سخت یا حتی به تعبیری غیرممکن است.

البته این امر به زمان مورد تقاضای فرد متقاضی نیز بسیار وابسته است.

متاسفانه این شرح حال شامل حال ایرانیان نیز خواهد شد، به ویژه در زمان حال که با روی کار آمدن رییس جمهوری جدید آمریکا و لغو یک سری محدودیت‌های اعطای ویزا به برخی ایرانیان، تقاضای انواع ویزای این کشور مثل ویزای کاری، ویزای دانشجویی و سرمایه‌گذاری و همچنین ویزای توریستی برای ملاقات اعضای خانواده‌ و سفر و غیره مجددا از طرف ایرانیان بالا رفته است.

با توجه به اینکه به دلیل ریجکتی اغلب درخواست‌های ویزای ایرانیان در حدفاصل سال‌های 2016 تا 2021 میلادی به دلایل خاص اعمال شده از سوی رییس جمهور سابق امریکا، خیل عظیمی از ایرانیان اقدام به ارائه تقاضا نموده‌اند.

در این حالت برای متقاضی، گرفتن وقت سفارت آمریکا آن هم با این وضعیت که تقریبا کلیه وقت‌ها پر شده است، امری حیاتی به نظر می‌رسد.

حال پس از گرفتن وقت، معمولا گام بعدی، سفر به کشور ثالث یعنی ارمنستان است، که متقاضی می‌بایست مدارک و اسناد از قبل آماده شده خود را جهت ارائه حضوری به سفارت آمریکا در ایروان آماده نموده و آماده برگزاری مصاحبه حضوری در سفارت مذکور گردد.

آیا امکان رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا ممکن است؟

قبل از توضیح این موضوع، معمولا در ذهن متقاضی این سوال پیش خواهد آمد که “مگر می‌توان وقت پر شده را مجددا رزرو کرد؟”

در پاسخ بایدگفت که مقصود از این امر، اخذ وقت سفارت رزرو شده متقاضیان دیگر در سفارت آمریکا در ایروان و اعطای آن به یک متقاضی یا هر شخص دیگری نیست، در حقیقت فردی که وقت رزرو شده‌ای دارد حتی با رضایت کامل خود هم نمی‌تواند وقت سفارت خود را به افراد دیگری منتقل نماید.

اما متقاضیان بنا به هر دلایلی قادرند وقت سفارت خود را کنسل کنند. بازهم تاکید می‌کنیم به این نکته توجه داشته باشید شخص ‌می‌تواند صرفا وقت خود را کنسل کند ولی نمی‌تواند آن وقت را به شخص دیگر انتقال دهد.

معمولا در سفارت آمریکا در ایروان چنین مسائلی اتفاق می‌افتد و راه برای رزرو باز خواهدشد.

حالا که یک وقت سفارت به علت کنسلی فرد متقاضی آزاد شده، امکان اینکه به شخص دیگری اختصاص یابد ممکن خواهد بود. این رزرو وقت با پیگیری خود شخص متقاضی و یا برخی موسسات مهاجرتی در ارمنستان ممکن است برای متقاضی جدید اختصاص یابد.

اما همانگونه که اعلام کردیم به علت شلوغی نوبت‌های سفارت آمریکا در ایروان و پر شدن سریع وقت‌های کنسلی، اخذ وقت سفارت از این نوع هم بسیار دشوار است اما مطمئنا غیرممکن نخواهد بود.

روند کار به این شکل است که معمولا برخی موسسات مهاجرتی ایروان از هوش مصنوعی استفاده نموده و سایت سفارت آمریکا در ارمنستان را به صورت 24 ساعته کنترل خواهند کرد و در صورت یافتن کنسلی یا یک وقت خالی، آن را سریعا رزرو کرده و به متقاضی اختصاص می‌دهد.

خود متقاضی نیز، البته اگر حوصله یا وقت کافی داشته باشد قادر است با بررسی سایت، نسبت به اقدامات ذکر شده و گرفتن وقت اقدام کند.

اگر متقاضی شخصا نتواند نسبت به رزرو اقدام کند این مراحل معمولا توسط موسسات مهاجرتی ایروان به دو شکل زیر انجام می‌شود:

رزرو عادی وقت سفارت

در رزرو عادی وقت سفارت پر شده، متقاضی با پرداخت مبلغ مشخصی و بنا بر تعداد وقت‌های کنسلی که در سیستم سفارت موجود شده در تاریخ مورد نظر خود و برحسب تعداد متقاضیان برای آن تاریخ و بنا به اولویت زمانی، قادر خواهد بود وقت رزرو شده را به نام خود دریافت نماید.

برای مثال اگر 5 نوبت وقت سفارت کنسلی در تاریخی مشخص آزاد شده باشد و 5 متقاضی رزرو وقت عادی برای آن تاریخ در صف مراجعه کنندگان باشند، آن وقت‌های آزاد شده به ترتیب زمان پرداخت هزینه به موسسات مهاجرتی ایروان به آن متقاضیان تخصیص داده خواهد شد.

بنابراین برای متقاضیان دریافت وقت سفارت آمریکا در ایروان در یک نوبتی مشخص، معمولا تضمینی وجود نخواهد داشت و برای آن متقاضی احتمالی بالای 60 درصد برای دریافت وقت سفارت در تاریخ خواسته شده وجود دارد.

پس اینجا است که رزرو وقت تضمینی یا همان ویژه به کار متقاضیان ایرانی خواهدآمد.

رزرو ویژه وقت سفارت به صورت ویژه یا تضمینی

در رزرو تضمینی وقت سفارت پر شده، متقاضی ایرانی با پرداخت مبلغی مازاد به موسسات مهاجرتی، در صورت کنسلی و باز شدن اولین وقت سفارت در تاریخ مورد نظر خود، حال چه آن فرد نفر اول باشد که ثبت‌ نام کرده و چه نفر آخر، آن وقت آزاد شده به او اختصاص خواهد یافت.

برای مثال اگر این موسسات 5 نوبت وقت کنسلی سفارت را برای تاریخی معین اخذ نمایند و 5 متقاضی رزرو وقت عادی برای آن تاریخ در صف انتظار باشند، آن متقاضی که مبلغ رزرو ویژه وقت سفارت را پرداخت نموده، حتی اگر نفر پنجم از نظر زمانی هم در بین افراد ثبت‌نامی‌ها باشد، اولین نوبت به او اختصاص داده خواهد شد.

هزینه رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا در شهر ایروان ارمنستان

معمولا هر موسسه مهاجرتی در شهر ایروان هزینه جدایی را به متقاضیان اعلام می‌کنند و با بررسی‌های انجام شده از سوی سایت ایرانیان ارمنستان برای اشخاصی که مایل به رزرو ویژه وقت سفارت آمریکا هستند حدود چهار میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

توجه نمایید که مبالغ مذکور صرفا برای رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا در ایروان است و الباقی هزینه‌های دریافت وقت سفارت آمریکا نیز حدود‌ا شامل یک هزینه 160 دلار واریزی در سایت سفارت آمریکا برای فرم Ds-160 بوده که به صورت جداگانه خواهد بود.

دقت نمایید که پرداخت هزینه در سایت سفارت آمریکا صرفا یک سال دارای اعتبار خواهد بود. همچنین فرم DS 160 ویژه اهداف غیر مهاجرتی از جمله ویزا دانشجویی است.

شرایط رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا

همانگونه که اشاره شد رزرو عادی وقت سفارت، شانسی بین 60 درصد خواهد داشت و رزرو ویژه وقت سفارت نیز دارای احتمال بیش از 80 درصد خواهد بود.

در صورت موفقیت موسسات جهانگردی ایروان به اخذ وقت سفارت آمریکا برای متقاضی بنا به بازه زمانی مد نظر او چه از نوع عادی و چه نوع ویژه، در صورت انصراف خودخواسته متقاضی، تحت هیچ عنوان وجه دریافت شده دیگر عودت نخواهد شد.

همچنین در صورت موفقیت این موسسات به گرفتن وقت سفارت آمریکا، اگر متقاضی تصمیم به تغییر زمان و تاریخ انتخابی برای وقت سفارت آمریکا حتی با دلایل موجه بگیرد نیز وجوه دریافت شده عودت نمی‌گردد.

و متقاضی در صورت تمایل قادر خواهد بود بازه زمانی جدیدی را با پرداخت نمودن مجدد همان مقدار وجه پرداخت شده انتخاب کند.

اما تعهدات موسسات جهانگردی ارمنستان به این شکل است که چنانچه موسسه قادر به اخذ وقت سفارت آمریکا برای متقاضی چه از نوع عادی و چه نوع ویژه نگردد، تمامی هزینه‌های پرداخت شده از سوی فرد به استثنای هزینه 160 دلاری پرداخت شده در سایت سفارت آمریکا (آن هم به علت سیاست‌های قانونی خود سفارت آمریکا) بطور کامل به متقاضی عودت خواهد شد.

همچنین در صورت وقوع شرایط فورس ماژور و اتفاقات غیر‌مترقبه مانند شیوع بیماری، حوادث طبیعی، جنگ و غیره که به واسطه آن مرزها بسته شوند، یا توقفی در فرآیند صدور ویزای امریکا رخ دهد و غیره موسسات ارمنستان در اولین فرصت ممکن و پس از حل و فصل مشکلات ناشی از موارد ذکر شده، برای یک‌بار دیگر نیز به صورت کاملا رایگان، برای اخذ وقت سفارت پر شده مجددا اقدام لازم را به عمل خواهند آورد.

لازم به ذکر است از آن جا که امکان دریافت وقت، دقیقا مطابق با خواسته فرد متقاضی کمتر پیش خواهد آمد، موسسات ارمنستان معمولا در صورت عدم موفقیت برای پیدا کردن وقت خالی در تاریخ مورد نظر متقاضی، یک تایم زمانی با اختلاف اندک با تاریخ خواسته شده را به متقاضی ارائه خواهند داد، متقاضی ظرف مدت 5 روز پس از اعلام موسسه‌ای مهاجرتی ایروان، فرصت خواهد داشت که 2 تصمیم ذیل را اتخاذ نمایند:

 1. یا قبل از گذشت زمان ذکر شده، در صورتی که رضایتی از وقت گرفته شده نداشته باشد، درخواست عودت وجه را از موسسه بنماید.
 2. قبل از اتمام مدت زمان ذکر شده، تقاضای مجدد دریافت وقت سفارت برای یک بازه زمانی دیگر که مورد تقاضای اوست را به موسسه ارائه کند. که در این شرایط انجام مجدد فرایند دریافت وقت سفارت آمریکا برای این شخص رایگان انجام خواهد شد.

در صورتی که متقاضیان ایرانی نسبت به تشکیل پرونده توسط موسسات مهاجرتی ارمنستان اقدام نمایند، پسورد حساب این شخص در سایت سفارت آمریکا توسط خود موسسه تغییر خواهد کرد.

زیرا بسیاری از متقاضیان به دلیل انجام یکسری فعالیت‌های اسپم مانند و یا شبیه به یک ربات کدنویسی شده در سایت سفارت مثل بارگزاری مکرر صفحه سایت سفارت و غیره باعث بلاک شدن اکانت خود می‌گردند و تنها در صورتی این پسورد اکانت تغییر نخواهد شد که فرد متقاضی درخواست تضمین عدم بلاک شدن اکانت را کتبا از موسسات مهاجرتی کشور ارمنستان تقاضا نماید.

پس از پایان پرونده، متقاضی باید پسورد اکانت خود در سایت سفارت عوض کند در غیر این صورت کلیه مسئولیت‌های مرتبط و هرگونه اتفاق ناخواسته در اکانت متقاضی بر عهده شخص متقاضی خواهد بود.

چه مدارکی برای رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا  در ارمنستان باید ارائه گردد؟

برای رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا و در مجموع برای گرفتن وقت سفارت آمریکا قبل از حضور در سفارت، همراه داشتن مدارک ذیل الزامی خواهد بود:

 • تکمیل فرم DS-160 به زبان فارسی و یا ارائه تاییده تکمیل فرم DS-160 به انگلیسی (این فرم ویژه اهداف غیر مهاجرتی است)
 • اسکن عکس رنگی تمام رخ 5*5 با رعایت استانداردها برای عکس پاسپورت
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار قبل از زمان ورود به آمریکا به همراه تصویر اسکن صفحه اول آن
 • شماره تماس و آدرس ایمیل معتبر متقاضی
 • اسکن ویزای آمریکا (در صورت داشتن ویزای آمریکا در گذشت
 • و برای همکاران، ارائه درخواست بر روی سربرگ شرکت خود

چه مدارکی برای زمان حضور در سفارت آمریکا در ایروان باید همراه مراجعه کننده باشد؟

 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار قبل از زمان ورود به آمریکا به همراه تصویر اسکن صفحه اول آن
 • ارائه مدارک هویتی (شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج یا طلاق) به همراه  ترجمه رسمی آن‌ها
 • اصل کارت پایان خدمت و یا معافیت برای آقایان به همراه ترجمه آن
 • گذرنامه‌های قبلی (در صورتی که قبلا گذرنامه دریافت نموده‌اید)
 • دو قطعه عکس تمام رخ 5*5 با رعایت استانداردها برای عکس پاسپورت (همراه داشتن تعداد عکس بیشتر برای احتیاط توصیه می‌گردد)
 • تاییدیه رسید پرداخت هزینه MRV پرداخت شده در سایت سفارت آمریکا
 • تاییده فرم پرشده DS160 ایالات متحده که به صورت آنلاین در سایت سفارت پر شده است
 • تاییدیه برگه وقت سفارت
 • همراه داشتن هزینه‌های لازم در سفارت آمریکا (برای انگشت‌نگاری و غیره)
 • پرینت گردش 6 ماهه حساب بانکی به  زبان انگلیسی
 • ارائه نامه و مدرک تمکن مالی به زبان انگلیسی
 • ترجمه سوابق بیمه
 • اصل اسناد ملکی (خانه، زمین، مغازه و…) به همراه ترجمه آن
 • اسناد مربوط به سرمایه‌گذاری (بورس، اوراق مشارکت و غیره)
 • مدارک شغلی به همراه ترجمه (حکم کارگزینی، گواهی اشتغال به کار یا حکم بازنشستگی، برای پزشکان پروانه مطب یا نظام مهندسی، برای کارفرمایان جواز کسب و پروانه بهره‌برداری، روزنامه رسمی و آگهی تغییرات اخیر شرکت و غیره.
 • برای ویزاهای توریستی و کوتاه مدت: رزرو بلیط رفت و برگشت به همراه واچر محل اقامت (هتل و غیره) در آمریکا
 • برای ویزای F1: مدارک تحصیلی، مدارک پرداخت هزینه‌ها و شهریه به همراه فرم تکمیل شده I-20
 • برای ویزای J1: مدارک پرداخت هزینه‌های لازم به همراه فرم تکمیل شده ds-2019
 • برای افراد دارای دعوتنامه: ارائه اصل دعوتنامه به همراه فرم تکمیل شده I-134

نکات بسیار مهم برای حضور در نوبت وقت سفارت‌ در ایروان

قبل از حضور در سفارت آمریکا در ایروان، حتما با نکات کاربردی ذیل توجه نموده و آن‌ها را به دقت رعایت نمایید:

 • حتما وقت‌شناس باشید، دقت در خوش قولی‌ و وقت‌شناسیتان برای زمان حضور در سفارت در حد دقیقه باشد! حتما روی این مورد حساسیت بسیار زیادی به خرج دهید.
 • اگرچه این مورد اختیاری بوده ولی در حد امکان از لباس‌های رسمی (مثل کت و شلوار برای مردان یا لباس رسمی اداری برای خانم‌ها) استفاده شود یا در غیر این حالت، حتما لباس‌های کاملا تمیز و مرتب بپوشید.
 • برای روز نوبت وقت سفارت در ایروان و انجام مصاحبه، صرفا حضور خود شخص نیاز است و از همراه آوردن والدین یا اقوام دیگر خودداری نمایید. این افراد می‌توانند برای آرامش خاطر شما و سهولت در کشور ارمنستان، صرفا شما را تا درب سفارت آمریکا در ایروان همراهیتان نمایند اما نه تا داخل سفارت
 • هنگام انجام مصاحبه جواب‌های کاملا روشن و صریح و کوتاه به پرسش‌ها داده شود و به هیچ عنوان با آفیسر وارد مشاجره و بحث نشوید.
 • صداقت در پاسخگویی به سوالات بسیار حائز اهمیت است، زیرا که جدای از جنبه اخلاقی موضوع، خوب است بدانید که آفیسرهای سفارت‌های آمریکا بسیار آموزش دیده هستند و با تجربه‌ای که در این خصوص اخذ نموده‌اند، پاسخ غیر صادقانه را بسیار سریع تشخیص خواهند داد و در این حالت فرایند دریافت ویزای شما به مشکل بر خواهد خورد.
 • همچنین هنگام جواب دادن به سوالات آفیسر، اطلاعات دانش زبان انگلیسی خود را تا حدودی به او نشان دهید.
 • تعدادی از سوالات برای کاوش بیشتر از هدف سفر شما پرسیده می‌شود که این سوالات مخصوصا از ایرانیان و متقاضیان حوزه خاورمیانه خیلی بیشتر است. از این امر به هیچ عنوان ناراحت نشده و جزئی از پروسه مهاجرت آن را در نظر بگیرید.
 • با توجه به توصیه خود وزارت امور خارجه، حداقل مدت زمانی که می‌‎بایست قبل از تاریخ سفر برای ویزا اقدام شود ۲ ماه می‌باشد. سعی کنید تاریخ دعوتنامه، ترجمه مدارک و غیره را با این دو ماه تطبیق دهید.
 • یکی دیگر از نکات مهمی که باید در اخذ وقت سفارت به آن توجه کنید، آگاهی از اولین فرصت موجود برای کنسولگری مورد نظر است. فاصله تقاضا با اولین وقت موجود در هر زمان متغیر است بنابراین بهتر است حداکثر زمانی را که ممکن است منتظر بمانید در نظر بگیرید تا در تهیه مدارک و انجام دیگر کارهای مربوط به ویزای آمریکا دچار مشکل زمان‌بندی نشوید. با توجه به محدود بودن تعداد ویزاهای هر ماه و اینکه ممکن است درخواست برای گرفتن وقت سفارت یک ماه به طول بیانجامد و با در نظر گرفتن اینکه اکثر مراجعه کنندگان بعد از مصاحبه سفارت امریکا نیاز به مراحل اداری اضافی از طرف وزارت امور خارجه خواهند داشت، توصیه می نماییم حداقل 6 ماه قبل از تاریخ سفر برای درخواست وقت سفارت اقدام شود.
 • استفاده از تقویم وقت سفارت آمریکا ممکن است برای شما کار سختی باشد. بنابراین بهتر است کار گرفتن وقت سفارت آمریکا را به یک فرد متخصص بسپارید.
 • در سیستم جدید برای هر متقاضی وقت سفارت آمریکا  بر روی سایت سفارت آمریکا یک حساب کاربری در نظر گرفته می‌شود که از ابتدا تا انتها شما می‌‎توانید تمام مراحل را بررسی کنید. مزیت این سیستم این است که شما می‌‎‌توانید در جریان تمام مراحل قرار بگیرید و این تا حد زیادی از میزان استرس شما می‌کاهد.

بهترین روش برای دریافت وقت سفارت آمریکا در ایروان

صرفا برای جنبه آموزشی آن و برای اینکه یک شخص خودش بتواند وقت سفارت بگیرد، طی کردن مراحل زیر لازم و ضروری خواهد بود:

 • تهیه مدارک لازم اشاره شده در بند ” مدارک لازم برای رزرو وقت پر شده سفارت آمریکا” (اسکن پاسپورت دارای اعتبار 6 ماهه، ایمیل و شماره تلفن معتبر، اسکن عکس مخصوص پاسپورت، ویزاهای قبلی آمریکا در صورت وجود و غیره)
 • ثبت نام در سایت سفارت آمریکا و تکمیل فرم DS-160 به صورت آنلاین
 • انتخاب سفارت مورد نظر در شهر ایروان ارمنستان
 • پرداخت مبالغ خواسته شده از طرف سایت سفارت آمریکا (البته هزینه‌ها غیر قابل بازگشت است)
 • انتخاب زمان دلخواه برای گرفتن نوبت وقت سفارت
 • انتظار برای دریافت تاییدیه نوبت وقت سفارت انتخابی (بسته به شلوغی سفارت و نوع ویزای درخواستی شماست، از چند ساعت تا چند هفته و حتی چند ماه به طول خواهد انجامید)

کشور آمریکا چند نوع ویزا دارد؟

جالب است که بدانید کشور آمریکا بیش از 180 نوع ویزا دارد! که اگر بخواهیم همه‌ آن‌ها را نام برده و شرح دهیم، از حوصله‌ این بحث خارج خواهد بود.

فقط در این حد بدانید که تنوع ویزاهای این کشور بسیار بالاست. از ویزاهای دانشجویی، توریستی، کاری و غیره که آشناتر هستند گرفته تا ویزاهای ویزای قربانیان اقدامات جنایی، قربانیان قاچاق انسان، ویزای مبلغان مذهبی، ویزای ورزشکاران و هنرمندان، ویزای مطبوعاتی، ویزای تبادلات بین‌المللی و ده‌ها نوع ویزای دیگر.

اما در این بخش مشهورترین نوع ویزاهای آمریکا را در 2 دسته مهاجرتی و غیر مهاجرتی تقسیم کرده و توضیح مختصری در خصوص آن به حضورتان ارائه خواهیم داد:

ویزای مهاجرتی آمریکا

ویزای کاری

این نوع ویزا برای امور مربوط به مشاغل و کسب و کار مانند داشتن پیشنهاد شغلی و مهاجرت برای کار، کارآفرینی و یا سرمایه‌گذاری می‌باشد.

ویزای E1 مخصوص مهاجرت کاری نخبگان بوده (بیشتر هنری و ورزشی)، ویزای E2 و E3 برای ویزای کاری عادی نزد یک کارفرمای آمریکایی بوده و ویزای E4 برای کار افراد خاص مانند مبلغان مذهبی، نیروهای عراقی یا افغانی که برای آمریکا کار کرده‌اند از جمله دسته‌های اصلی ویزای کاری هستند.

ویزای خانوادگی

این نوع ویزا بیشتر برای افرادی که خانواده درجه یک شخصی دارای شهروندی کشور آمریکا بوده، شامل می‌گردد. ویزای خانوادگی بیشتر شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال می‌گردد اما برای فرزندان بالای 21 سال، فرزند متاهل، برادر یا خواهر، پدر یا مادر و حتی نامزد نیز می‌تواند تحت شرایطی شامل گردد که به ترتیب دارای عناوین CR1، IR2، F1، F3، F4، IR5، k-1 هستند.

ویزای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزای توریستی

این نوع ویزا نیازی به توضیح نداشته و برای اقامت کوتاه مدت و صرفا بازدید از این کشور در راستای قرارها، ملاقات و جلسات کاری و تجاری و دیگر امور بیزینسی (نوع B1) و یا در راستای گردش در این کشور، ملاقات با اقوام و آشنایان، امور پزشکی و درمانی و سایر امور مشابه (نوع B2) و یا ترکیبی از نوع اول و نوع دوم می‌باشد (نوع B1/B2).

از نظر مدت زمان اعتبار هم ویزای توریستی آمریکا حداقل یک‌ ماه و حداکثر 10 سال اعتبار دارد اما رایج‌ترین مدت زمان اعتبار آن 6 ماهه است و همچنین از نظر تعداد دفعات تردد به 3 نوع یک‌بار ورود و خروج، دوبار ورود و خروج و نوع ورود و خروج مکرر (نامحدود) تقسیم‌بندی می‌گردد.

ویزای تحصیلی

ویزای تحصیلی از آن بابت جزء ویزای غیر مهاجرتی دسته‌بندی شده که متقاضی پس از اتمام تحصیل در طی مدت زمان محدودی فرصت دارد تا خاک آمریکا را ترک کرده و به کشور خویش باز گردد.

اما بسیاری از جمله به توصیه موسسه ادب ویزا، ویزای تحصیلی را در واقع بهترین پل برای دریافت اقامت دائم کشور مقصد تلقی می‌کنند؛ بدین صورت که دانشجو پس از پایان درس به جای بازگشت به ایران، به جست و جوی کار پرداخته و با استخدام، اشتغال و پرداخت مالیات پس از مدتی اقامت دائم کشور مقصد را به دست آورد.

اما اگر از این بحث بگذریم و حالت پیشفرض یعنی بازگشت به کشور در صورت اتمام تحصیل را در نظر بگیریم، این ویزا نیز غیر مهاجرتی می‌باشد. ویزاهای F1 (برای تحصیل در مقاطع فوق دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا)، ویزای M1 (برای تحصیل در دوره‌های خاص فنی و حرفه‌ایی و از نظر زمانی کوتاه مدت‌تر) و ویزای J1 (برای فرصت‌های مطالعاتی، پژوهشی و تحقیق و یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا و دارای اعتبار حداکثر 2 سال) 3 نوع ویزای اصلی از دسته ویزای دانشجویی می‌باشد.

در صورتی که جلوی نام ویزا عدد 2 آید (مانند F2، M2 یا J2) به معنای ویزای همراه دانشجو (مانند همسر دانشجو و یا والدین برای متقاضی زیر 18 سال) است.

نکته‌ای بسیار حائز اهمیت این است که در صورتی که به‌ صورت خانوادگی قصد سفر به آمریکا را دارید نیازی نیست که برای هر شخص خانواده حساب کاربری جدا ایجاد نمایید و به‌صورت جداگانه وقت سفارت دریافت کنید.

برای مثال اگر ویزای F1 و F2  را دارید فقط برای F1 وقت سفارت تقاضا کنید و اگر اشتباها دو حساب کاربری ایجاد کردید در روز مصاحبه حتماً از کارکنان سفارت تقاضا کنید که با خانواده خود در مصاحبه شرکت داشته باشید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا