امروز سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

پول کشور ارمنستان – بخش اول

پول کشور ارمنستان – بخش اول

پول کشور ارمنستان

واحد پول ملی کشور ارمنستان ” درام ” است. یک درام برابر با ۱۰۰ لوما می باشد. همچنین حق انحصاری ساخت پول ملی این کشور برای بانک مرکزی جمهوری ارمنستان محفوظ است. قبل از صحبت در مورد واحد پول کشور ارمنستان یعنی ” درام ”  ما باید کمی به دوران کهن و تاریخچه این کشور بازگردیم.

سکه های اولیه ارمنستان

سکه ها در ارمنستان از اوایل هزاره اول پیش از میلاد وجود داشتند. حتی در دوره سلطنت ایرواندونی ها طی قرون سوم تا ششم پیش از میلاد فرمانداران ارمنستان سکه ها را با تصویر خودشون تولید می کردند.

در قرن های ۳۵۶-۳۲۳ پیش از میلاد و ناشی از تجارت بین المللی، سکه های نقره متعلق به اسکندر کبیر از بین النهرین و بخش های کوچک آسیا به فروشگاه های ارمنستان راه یافتند.

به عنوان یک رسم، در دوران هلنیستی ( دوران بین درگذشت اسکندر کبیر تا پدید آمدن امپراطوری روم ) روی نمای سکه های درام ارمنی، صورت پادشاه هک می شد. در پشت سکه هم مظهر یا نماد های اسطوره ای قرار می گرفت. همچنین نام و لقب پادشاه نیز در این سکه ها با خط یونانی درج می شد.

طی دوره دودمان آرتاشسی از قرن ۱۸۹ پیش از میلاد تا قرن یکم پس از میلاد، ساخت سکه در کشور ارمنستان محبوبیت بیشتری بدست آورد. همچنین سکه های ارمنی در زمان حکومت تیگران دوم توانستند بخوبی به بازار های بین المللی راه بیابند.

ساخت اولین پول کشور ارمنستان

اولین سکه های ارمنستان توسط یکی از پادشاه های دودمان باگراتونی در سال ۸۸۵ تا ۱۰۴۵ و از منطقه لوری ساخته شد. این سکه اولین سکه ای بود در ارمنستان که نوشته های هک شده روی آن وجود داشت. پس از تبدیل شدن منطقه کیلیکیه ارمنستان در سال ۱۱۱۹ به پادشاهی، سکه ها در طیف متنوعی از جمله نقره، برنز، مس و به میزان کمی طلا از این پادشاهی ساخته شدند.

با شروع قرن سیزدهم، سکه های پادشاهی گرجستان نیز از نوع مس و نقره به مناطق شمالی و شرقی ارمنستان وارد شدند. از قرن پانزدهم، مناطق شرقی ارمنستان تحت سلطنت حاکمان ایرانی بود. همچنین بخش غربی نیز تحت حکومت ترکیه و سلطان های ترکیه قرار داشت.

در تصویر زیر شما شاهد نمونه از سکه های ایرانی در آن زمان و در دوره فتحعلی شاه هستید. جنس این سکه ها از طلا بود.

با تشکر از همراهی شما – ادامه این مقاله را در بخش دوم دنبال کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *